i a 's-Hertogenbosch Oisterwyk AANNEMERS PRESENTEREN ZICH Excursie 105 wordt in het plan ten onrechte uitgeschakeld. Onder 'behoedzame vervanging per pand' kan toch niet worden verstaan een vervan ging van 72% van een reeks beeldbepalende panden door een als hierboven omschreven 'kop'! Heemschut ging bij de Raad van State in beroep tegen het verbouwen van het z.g. Gouvernementspaleis (zie ook Heemschut januari 1984 pag. 18). Als gronden voerden wij onder meer aan: - De beschikking is genomen in strijd met het beginsel van zorgvuldig bestuur, aange zien bij het betreffende verzoekschrift van de zijde van het College van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Babant tekeningen van de be staande toestand ontbraken, waarmede het ontwerpplan kan en moet worden verge- leken. - Een advies van de Monumentenraad ont breekt, wat onrecht aandoet aan het belang van het Monument, na de St. Janskathedraal en het Stadhuis als derde in belangrijkheid te kwalificeren voor 's-Hertogenbosch. - De verbouwingen, zoals deze op het ont werpplan worden gesuggereerd, worden door de Bond Heemschut strijdig geacht met de doelstelling om het gebouw intact te la ten. Van diverse zalen worden gangen afge scheiden en vele deuren komen te vervallen. Onbekend zijn de gevolgen wat betreft con structie en installaties. - De nieuw te bouwen vleugel tast de oost gevel van het Gouvernementspaleis aan, met name de wijze waarop het platte dak een aansluiting vindt met de bestaande kap. De Bond ging in beroep tegen de - overigens ongemotiveerde - beschikking van de Minis ter van WVC niet tot plaatsing over te gaan van het pand achter De Lind 63 op de lijst van beschermde monumenten. Wij constateerden daarbij dat voorbij is ge gaan aan een eerder genomen Koninklijk Be sluit, nl. het ongegrond verklaren van het beroep dat de eigenaar in 1981 instelde tegen de voorgenomen bescherming. Voorts dat bovendien een zorgvuldig tot stand gekomen en gewogen advies tot plaatsing op de monu mentenlijst van de Monumentenraad, dat in 1983 aan de Minister werd uitgebracht, is genegeerd. Het voormalige Gemeenlandshuis van Schieland, thans historisch museum van de stad Rotterdam. Gebouwd 1662-1665 door de Rotterdamse architect Jacob Lois. Deze rubriek is bedoeld om de activiteiten van aannemersbedrijven, die in de restaura tiesector een onmisbare schakel vormen, in het zoeklicht te plaatsen en daarmee indirekt hun voortbestaan alsmede restauratie en on derhoud van ons architectonisch erfgoed te bevorderen. Excursie object: het Schielandhuis te Rot terdam; Van der Sluis Van Dijk BV, Hardinxveld-Giessendam. 'Naar onze mening dient de overheid meer aandacht te schenken aan een restauratie- beleid, dat op langere termijn de mogelijk heid biedt de broodnodige opleiding veilig te stellen. Helaas is de werkverruimende maat regel in het kader van de terugploegregeling in dit verband geen basis waarop de oplei ding van schoolverlaters van de grond kan komen.' Deze uitspraak is van de heer W. Kuipers, directie van Van der Sluijs Van Dijk BV., Verenigde Aannemers en Steenhouwersbe- drijven, te Hardinxveld-Giessendam, dat als motto voert 'Restauratie, het behoud van het goede'. Dat laatste is het vooral, waarop dit bedrijf zich met grote toewijding en met circa 35 vakbekwame medewerkenden sinds 1949 voor honderd procent heeft toegelegd. Kuipers: Wat dat in de praktijk heeft opgele verd moge blijken uit een hele reeks van uitgevoerde restauratiewerken, waarvan we o.a. zouden willen vermelden: Mauritshuis te Willemstad (n.br.), St. Maartenskerk en -Toren te Tiel, St. Bartholomeüskerk en -Toren te Schoonhoven. Barbarakerk en -Toren te Culemborg en de Commanderie van St. Jan te Nijmegen Maar ook aan de kleinere monumenten wordt dezelfde zorg en aandacht besteed, b.v. de nieuwe ophaalbrug naar het slot Loe- vestein en woonhuisrestauraties zoals de Het bedrijf biedt een rondgang aan op: donderdag 21 juni, aanvang 16.00 uur Plaats: Schielandshuis, Korte Hoogstraat 31 te Rotterdam architect: Jan Walraad te Brielle Aantal deelnemers: maximaal 50 per sonen. Gaarne van tevoren telefonisch aanmel ding: 01846-2579. panden aan de Brede Haven te 's-Hertogen bosch en in de Hofstraat te Dordrecht. LEERLINGENBOUWPLAATS In de afgelopen jaren heeft het bedrijf twee maal een restauratiewerk uitgevoerd als leer lingbouwplaats. Gelet op het behoud van het vakmanschap in de restauratiesector hebben wij dit, mede door de inzet van de docent de heer Hofmeij- er van de Stichting Vakgroep Restauratie, als bijzonder positief ervaren. Op dit moment in uitvoering o.a.: het Schielandshuis te Rotterdam, de Bijge bouwen en Terreinafwerking rond slot Loe- vestein, de Veerpoort te Schoonhoven en het Mauritshuis te 's-Gravenhage Vermelding verdient voorts de wijze, waar op dit bedrijf in documentatie voorziet. Het beschikt over folders in kleur van uitgevoer de werkzaamheden, die cultureel-historisch van betekenis zijn. Voorbeelden: Loeve- stein, De Commanderie van Sint Jan, Nijme gen, Nederlands Hervormde Kerk, Abcou de, Mauritshuis, Willemstad, Panden, Hof straat, Dordrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 33