103 r-r ym. -4 -H' w* i'. met elkaar iedere fase goed door te kunnen spreken en eventueel nog wijzigingen aan te kunnen brengen, waarbij echter de hoofdop- zet niet zou worden aangetast. BESTRATING Van ouds her werden drie materialen (voor de bestrating) toegepast. Ten eerste grind, dat dikwijls voor oprijlanen en grindpaden werd gebruikt. Ten tweede klinkers, die rondom de gebouwen worden toegepast voor terrassen en voor paden. In de landschappe lijke tuinen werd grind ook vaak voor de terrassen gebruikt om een effect te bereiken alsof een stroom zich de tuin in zou slinge ren: een stroom van grind zonder onderbre king van een stenen terras om juist het con trast tussen huis en tuin te optimaliseren. In de 'Franse' tuinstijl hoort geen grind voor een terras bij het huis gebruikt te worden en er werden dan ook weer paden en zitplaatsen van oude paarse klinkers aangebracht. Wel is grind gebruikt voor de rondwandeling rond om het grote grasveld en voor de oprijlaan. Een derde, veel in oude tuinen gebruikt ma teriaal is aangestampte aarde als verharding van loopgedeelten in moestuinen, achteraf- gedeelten en tussen bloeiende planten. Deze aarden paden werden gestabiliseerd door wat cement door de bovenlaag van de grond te mengen waardoor een wat harde laag ont staat. Hier voor moet een zanderige toplaag gebruikt worden, omdat klei- of leempaden nauwelijks begaanbaar zijn, als men er ce ment doormengt en tot een slijkachtige sub stantie zullen verworden als het wat langer achtereen geregend heeft. Een verhard aarden tuinpad, één van de mogelijkheden van 'bestrating' die veelal in oude tuinen werd toegepast, foto Harry Meijer, Amsterdam. EEN TWEEDE VOORBEELD: POORT ZUYLENSTEIN Een interessante benadering vormt de tuin aanleg, aansluitend bij de historische bebou wing van Poort Zuylenstein. Architect van der Linden en naaldkunstenares Ernée van der Linden-'t Hooft hebben daar een boeien de tuin aangelegd in een klein stuk van de eens glorieuze tuinen van het verloren gega- ne kasteel Zuylenstein. De functie van het poortgebouw, het voor malige koetshuis, dat voor privébewoning geschikt is gemaakt, is ook in de tuin terug te vinden: geschikt voor koetsen en voor paar den, wat inhoudt, dat er een hoge poort in het gebouw toegang verschaft voor koetsen en paarden. Een groot plein van gele klinkers was hier aanwezig om het rondrijden mogelijk te ma ken zonder diepe sporen in de aarde achter te laten. Dit plein is door de huidige gebruikers gehandhaafd met uitzondering van vier vak ken, die, oorspronkelijk keurig aangeharkt, nu werden beplant met een begroeiing van Cotoneaster en enkele Prunusbomen. Een imposante vaas staat tussen deze plantvak- ken op het voormalige rijtuigenplein opge steld. De gele klinkers zijn het fraaie materi aal, dat verder bleef bestaan. Voorts zijn nog vele zichtlijnen, wandelpa den en bospaadjes aangelegd, die echter geen echte verharding hebben. Door gebrek aan geld of omdat het mooier werd bevon den, is gekozen voor een verharding van aarden paden, die heel goed functioneren in de tuingedeelten, waar veel bijzondere oude rozen, bijzondere coniferen of vasteplanten alle aandacht opeisen en die ook krijgen door de neutrale ondergrond van de wat paarsig- bruine aarde. Men moet er niet aan denken, dat een hove nier hier keurige grindtegelpaden zou hebben aangelegd tussen de verfijnde rozen met na men als Cardinal de Richelieu, Madame Plantier en Madame Recamier. Te vaak ziet men, dat er weinig besef is voor bescheiden heid in kleur en materiaal: in vele tuinen bij historische panden zag ik tot mijn afgrijzen zelfs de onstuitbare opkomst van de grindte- gel in de vorm van lelijke terrassen, paden en stapstenen. En dat, terwijl er momenteel ook goede betonverhardingen te verkrijgen zijn, goedkoop en wel acceptabel, als men geen geld heeft voor dure, oude klinkers. Met name de nu gemaakte betonklinkers in antiek smal en kort formaat, net als de oude ijssel- steentjes. Ze zijn er in de neutrale kleuren paarsig, bruinig en ook donkergrijs. Voor wie weinig geld heeft, zijn er vele manieren om een tuin met nieuwe materialen te bestraten, maar.is het niet beter om wat te sparen en dan toch naar die oude klinkers, naar die fraaie granietkeien of natuursteente gels te zoeken, in plaats van vele jaren met toch iets van spijt tegen die goedkope bestra ting aan te kijken. Sparen is goed, ook voor de tuin, en jaren zal men dan genieten van een mosrand tussen het oude bestratingsma teriaal, vertederd een hardnekkige paarde bloem wegsnijden tussen de kieren der pa den, die zo passen bij de historie van de tuin. Het uiteindelijk gekozen ontwerp voor de tuin van Huis Ten Bosch in Maarssen. In de vier cirkels behoren beelden van de vier seizoenen te worden geplaatst. Tips om deze beelden te verwerven worden gaarne door de auteur ontvangen. BBtsl 0 Q j- oA '«"Vi yV5*~" -• Tfc. S,l - l*> -*v v -. v

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 31