'Oranjewoud monument als erfgoed 101 slechts aan kleinschalig onderhoud toegeko men; in feite was het park verpauperd. De huidige eigenares heeft eigen middelen ter beschikking gesteld om de allure van het conferentie- en studiecentrum een accent te geven door de 'entourage', het landschap spark, in stand te houden, en meer dan dat te doen. VISIE EN INHOUD De heer G. H. Reukema, is hoofd Sectie Groenvoorzieningen van genoemd Inge nieursbureau, de heer P. Sikma is sinds ruim vier jaar de (jonge) hovenier van het park. Naar beide deskundigen hebben we geluis terd en met hen hebben we een rondgang gemaakt. Reukema: 'Tuinen, parken zijn kwetsbare en vergankelijke kunstuitingen. In de tuin van 'Oranjewoud' is sinds de tweede wereldoor log geen structurele verjonging meer uitge voerd. Monumentale beuken waren uitge groeid tot een gemiddelde stamdiameter van 130 cm. Andere bomen waren reeds lang door blik seminslag getroffen, alleen de sterken waren gebleven. Om een lang verhaal (studies) kort te maken; er is gekozen voor de opzet van een fasegewijs renovatieplan, waarbij het handhaven van de historische en actuele be levingswaarde van het park als centraal uit gangspunt is genomen. De bezoeker neemt kennis van de verjonging van de Beukenlaan en de Lindelaan, mede als gevolg van het planten van jonge reuzen van middelbare leeftijd. Uit een mededeling van de hovenier blijkt, dat men gedurende zes winterseizoenen met een kleine ploeg zorgvuldig heeft gewerkt. Reukema: 'De ruimtelijke indeling mocht niet nadelig worden beïnvloed en de kleur der seizoenen diende te worden behouden.' HISTORISCH BESEF Bij dit alles mag een vleugje historie niet ontbreken. Een deel van het oorspronkelijke park 'Oranjewoud' is door de bekende tuin architect Daniël Marot in 1707 in de Neder landse barokstijl ontworpen. (Marot is be kend door zijn ontwerp van de paleistuin Het Loo.) De meeste kenmerken van het park wijzen echter op de invloed van de land schapsstijl (1760-1830). In tegenstelling tot de statische tuinen uit de barok wordt de landschappelijke tuin gekenmerkt door be weging en romantiek, kronkelende paden langs bomen en gazons en grillige vijvers. De stijlen uit het verleden zijn voor heden en toekomst meegenomen. Beide deskundigen betogen, dat bomen de beelddragers van een park zijn en daarom is aan hun presentatie alle aandacht besteed. Eiken, linden, beuken zijn als het ware mo numenten, dat moet monumentenbescher mers vertrouwd in de oren klinken. Overi gens: het planten van 'nieuwe' bomen vergt niet zelden een bedrag, dat schommelt tussen de 1000,- en 2000,- gulden. Voor des kundigen is het interessant te weten, dat dit intieme park is verrijkt met een trompet boom; tulpenboom, japanse tempelboom, amberboom en hemelboom. En voor wie het park - met zijn fauna - kent, zal het deugd doen te vernemen, dat het pittoreske japanse theehuisje is gerestaureerd. In het nieuwe beheersplan, dat vooral effi ciënt onderhoud beoogt, worden met name aanbevelingen gedaan het vegetatiepatroon van de kruidenlaag te stimuleren. Met het verwerken van op eigen terrein vrij komend tuinafval tot compost is een belang rijke stap gezet om uitmergeling van de bo dem tegen te gaan en het bodemleven te activeren. De werkperiode 1977 - 1984 is in de geschiedenis van de ontwikkeling van dit park van ingrijpende betekenis geweest. Al gemeen bekend is, dat de instandhouding van historische gebouwen, in onder meer landschapsparken tot een probleemveld be hoort. Al gauw wordt de aandacht voor de omgeving als een zekere luxe bestempeld. Men mag stellen, dat een kleine groep Frie zen het Oranjewoudpark heeft gered! Met hedendaagse tuinkunst, die duidelijk knip oogt naar het verleden. De paden op, de lanen in, is hier een feeste lijke gang. Genoemd Ingenieursbureau, met bijna tien vestigingen in ons land, was onder meer be trokken bij de vernieuwing van het tuincom plex van Het Loo. Voorts dienen op het terrein van beheers- en inrichtingswerk te worden genoemd Hillenraath, Swalmen, Kasteel Ruurloo en Slot Brakensteyn, Oos terhout. Reukema: 'De functie van de groenvoorzie ning wijzigt zich. In de welvaartsjaren is op soms onstuimige wijze groen aangebracht. In onze tijd zijn de zeer hoge beheerskosten een rol gaan spelen, maar we worden ook geconfronteerd met functiewijzing van groenvoorzieningen, onder meer in de ste den. Groenvoorziening, hoe dan ook, blijft een onderdeel van cultuurgoed.' Materieel gezien - en waar niet? - blijft het kostenpatroon zwaar wegen. Met dat pro bleem heeft 'Oranjewoud' minder moeite gehad. Maar de wil om historisch-cultureel te inves teren moet dan ook wél aanwezig zijn. Jan Roelfs Sr. Het gebouw van de Stichting Landbouw en Coöperatiecentrum 'Oranjewoud'. Dit landhuis dateert van omstreeks 1830, het bezit een bijzonder stijlvol interieur. Het domein kwam in 1972 in bezit van de Frieslandbank. In 1954 werd het eerder genoemde Centrum in 'Oranjewoud' in gebruik gesteld. Duizenden boeren hebben er sindsdien voetstappen liggen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 29