Uit het Korenmetershuis Evenementen Agenda Belastmgfaciliteiten voor 1984 Heemschut 94 Een nieuwe rubriek sierde de jaargang 1983 nl. 'Sierwerk over? Heemschut helpen'! Een origineel en sympathiek idee van het A.B. lid J. J. Schilstra die bereid was voor de rubriek af te staan: - een groot antiek slot met koperbeslag - een zandstenen engelenkopje - twee tegelkolommen. De bedoeling van deze rubriek van Vraag en Aanbod is om na verkoop van de aangebo den objecten de baten ten goede te laten komen aan Heemschut (zie februari nummer blz. 19 - april/mei blz. 60, en juli/aug. blz. 123).. Welnu het is aardig om mee te delen dat op deze wijze de heer Schilstra meer dan 1.000,- op de rekening van Heemschut heeft kunnen doen overschrijven. Voorts trof u op pagina 149 van het septem bernummer een aanbieding aan van ons lid de heer W. Vermeer van: - vier eikehouten deuren en - een marmeren wandfonteintje. Van deze aanbieding werd Heemschut 300,- rijker. Wie heeft wat af te staan voor de volgende aanbieding? SIERWERK OVER? HEEMSCHUT HELPEN! 1. Giften U kunt uw contributie en/of giften aan de Bond Heemschut in beginsel van uw (onzui ver) inkomen aftrekken. Echter de wet stelt hiervoor eisen: a. Het totale bedrag van uw giften aan ker kelijke, liefdadige, culturele, wetenschappe lijke of het algemeen nut beogende instellin gen moet in ieder geval meer bedragen dan 1 van uw onzuiver inkomen en tevens een bedrag van 120,- te boven gaan. Indien zulks het geval is kunt u aftrekken dat gedeelte van het totale bedrag, dat de ge noemde 1% doch tenminste 120,-te boven gaat. U kunt echter nooit meer dan 10% van uw onzuiver inkomen aftrekken. b. U moet de giften met schriftelijke bewijs stukken kunnen aantonen, b.v. met kwitan ties, postwisselstrookjes, giro-afschrijvingen of banknota's. Eigen aantekeningen (omtrent b.v. collectes) worden niet geaccepteerd. Sinds 1/1-84 is het mogelijk onder de giften regeling voor de inkomstenbelasting volledig aftrekbare periodieke schenkingen aan de Bond Heemschut te doen mits voldaan wordt aan de volgende voorwaarden: 1Er moet sprake zijn van een van het leven afhankelijke periodieke uitkering, 2. De verplichting moet zijn aangegaan bij notariële akte van schenking, 3. De periodieke uitkering moet tenminste eenmaal per jaar worden voldaan. 4. De periodieke uitkering moet zijn toege zegd voor minimaal vijf jaren. De volledige aftrekbaarheid van dergelijke periodieke schenkingen aan de Bond Heem schut houdt in, dat de voor de overige giften van toepassing zijnde minimum- en maxi mumgrenzen voor deze uitkeringen, onge acht hun grootte, niet gelden. 2. Schenkingen Over een schenking aan de Bond Heemschut tot een bedrag van 6.199,- is geen schen kingsrecht verschuldigd. U kunt in een tijds verloop van twee jaren maximaal 6.199,- vrij van rechten aan de Bond Heemschut schenken. Zodra uw schenking groter is dan 6.199,- is een belasting van 11 over het totale bedrag verschuldigd. 3. Legaten Indien u in uw testament de Bond Heem schut wilt bevoordelen kunt u dit doen door een legaat op te nemen in de volgende be woordingen: 'Ik legateer (vrij van rechten en kosten) aan de Bond Heemschut, gevestigd te Amster dam een bedrag groot 1uit te keren binnen... maanden na mijn overlijden'. Volgens de wet is een legaat aan een instel ling zoals de Bond Heemschut tot een bedrag van 12.397.- vrij van successierechten. Indien u een bedrag groter dan 12.397.- legateert, is de Bond over het gehele bedrag een belasting van 11% verschuldigd, tenzij u het legaat vrij van successierechten maakt. In dit geval komen de rechten ten laste van de nalatenschap. 23 juni - Ie Kerkepad-route en iedere volgende za terdag tot en met 22 september a.s. 15-28 juli - Heemschut Restauratiewerkplaatsen 5-18 augustus - Heemschut Restauratiewerkplaatsen. 8 september - Heemschutdag in Drenthe 28 september - Provinciale ledendag (Gelderland) op Het Loo. 29 september - Provinciale ledendag (Noord-Holland) in Naarden. 29 september - Provinciale ledendag (Limburg) Zuid- Oostelijk: o.a. Rolduc. Zonnewijzers aan en bij gebouwen in Ne derland Dit boek is een heruitgave van 1972, met aanvullingen bij de toen gepubliceerde lijst van zonnewijzers in Nederland. In het eerste gedeelte wordt een uitleg gege ven over de tijdmeting met behulp van zon newijzers, waaruit blijkt met hoeveel ver schillende faktoren rekening moet worden gehouden en hoe ingewikkeld deze vorm van tijdmeting is. Hierna volgt een hoofdstuk over de verschil lende soorten zonnewijzers met als hoofdin deling de bolvormige, horizontale, verticale, kubusvormige en polaire exemplaren. Het boek bestaat voor het grootste gedeelte uit een lijst van thans nog in Nederland aan wezige zonnewijzers, per provincie alfabe tisch naar gemeente gerangschikt. Hieruit blijkt hoe groot het aantal verschillende zon newijzers in Nederland is en aan een aantal afbeeldingen is te zien welke prachtige kunstwerken zich onder deze 'mini-monu mentjes' bevinden, die tot vreugde van de auteurs sinds korte tijd de belangstelling van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ge nieten. De Auteurs: dr. J. G. Cittert-Eymers en M. J. Hagen, Uitg.: De Walburg Pers, Zutphen. ISBN 90 6011 230 X UGI 580 Prijs 24,-. DE STICHTING VOOR LANDELIJKE CULTUUR zoekt passende huisvesting voor de volgende aktiviteiten: a. Het inrichten van een ontwerp- en adviesbureau voor landschappelijke en monumentale beplantingen. b. Voor het geven van teken- en schildercursussen aan belangstellenden, waarbij de landschappelijke beleving een belangrijke plaats inneemt. Voor informatie en/of aanbiedingen voor huisvesting, zoals een boerderij, landhuis (gedeelte van een) klooster of kasteel: S.L.C. - Tweede Willemstr. 37 B - 9725 JH Groningen, tel.: 050 - 265659.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 22