84 5. De 'Venusfontein' (gravure C. Allard). t 'Konifys Jduis van, de 'dum-zydemet de dPontetn, mn, Venus Court bij Londen deze halfgod telkens in de decoraties terug. Het beeldje in genoemde fontein stelt Hercules als baby voor, die twee, door Juno gestuurde, slangen dood- knijpt. Voeg bij al deze beelden en fonteinen in de verzonken tuin nog eens de tientallen goud en koperkleurige beschilderde tuinvazen en nog wat beeldengroepen en dan wordt duide lijk hoe enorm rijk dit tuingedeelte was inge richt. En dan hebben we niet eens de beelden en fonteinen in het nieuw aangelegde tuinge deelte, in de twee zijtuinen, in de twee laby rinthen en in de orangerietuin besproken. Bovendien lag achter de tuin nóg een groot park dat gedeeltelijk met dezelfde zorg was aangelegd, zoals het gedeelte met de voliè res, het sterrebos en het gedeelte bij het wa terreservoir (afb. 7). Bij dit laatstgenoemde gedeelte waren in het plaveisel de bekroonde initialen van Willem III en Mary uitgespaard en er waren 'bedriegertjes' in verwerkt, zo als die op het landgoed Rosendael bij Arn hem. Een schitterende trap naar het waterre servoir, de keizerbustes langs de hoge, half ronde heg en de cascade met beelden van spelende putti vormden de laatste decoraties vóór het park dat zich daarachter uitstrekte. TUIN VOL BETEKENIS Zoals aangegeven bij de bespreking van de 'Narcissuscascade' en de 'Herculesfontein' hadden de meeste beeldhouwwerken een be tekenis die verwees naar bijvoorbeeld de stadhouder zelf, of naar thema's, verband houdende met tuinen of water. Zo verwezen de waterspuwende globes in de breedte-as van de verzonken tuin naar de macht van de stadhouder-koning op aarde (aardglobe), ja zelfs over het heelal (hemelglobe). Veel speelse watergoden en zeedieren waren in verband met de waterwerken opgesteld, zo als Arion, meerdere Tritons en dolfijnen. Op de vier grasparterres in de verzonken tuin stonden beelden van goden die met groei en bloei te maken hadden: Flora, de godin van de bloemen, Pomona, de godin van de vruchten, en Bacchus, de god van de wijn. Het vierde beeld, dat van Apollo, is moeilij ker te verklaren, al was hij als zonnegod onmisbaar voor de natuur. Daarnaast was Apollo god over de Musen en in die hoeda nigheid beschermer van de kunsten en we tenschappen, die op Het Loo in de ontwer pen en decoraties zo'n belangrijke rol spe len. Bovendien zou je aan Apollo's voeten een perk met hyacinthen kunnen verwach ten, daar de hyacinth, volgens de Metamor- phosen van Ovidius, de gedaanteverwisse ling was van de door Apollo innig geliefde, Spartaanse prins Hyacinthus. Hieruit blijkt wel dat ook bloemen vaak een speciale bete kenis hadden en zeer doordacht werden ge plant. De vier binnenste parterres van de verzonken tuin waren met bloemen beplant, elk seizoen weer andere, behalve in de winter. ONTWERP EN UITVOERING De vraag doet zich voor wie nu de ideeën en het ontwerp van de tuin leverde en wie de leiding van de uiteindelijke aanleg in handen had. In een onderzoek dat met twee mede scribenten is gedaan naar de buitenhuizen van Willem III en zijn kring en waarvan waarschijnlijk binnenkort de resultaten wor den gepubliceerd, is getracht onder andere antwoord te geven op deze vraag. Onze me ning is dat een ontwikkeld man als Willem III, die, zoals gezegd, veel belangstelling aan de dag legde voor tuinen, zelf grote invloed had op het ontwerp van de tuin. Wanneer hij zijn boezemvriend Hans-Wil lem Bentinck op een diplomatieke missie^ naar Frankrijk stuurt, geeft hij hem daarbij de opdracht zijn ogen goed de kost te geven als hij tuinen bezoekt. Hans-Willem Ben tinck had overigens zelf de prachtige tuin van zijn buiten Sorghvliet (nu Catshuis) in Den Haag aangelegd en was ook een zeer groot kenner van tuinen, hetgeen uitmondde in zijn benoeming tot opperintendant van de buitenhuizen en tuinen van Willem III en opzichter van de parken van de stadhouder koning in de Nederlanden en in Engeland. Mogelijk hebben ook andere 'dilettanten' uit turn iBrtvtfeMn

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 12