tiDjoa B! (Zia W ^Sï7 s-%'ju?-* !i 83 landschap rijen bomen te planten waardoor de blik werd geleid naar een verweg gelegen houten pyramide. Ter afsluiting van het nieuwe tuingedeelte werden de halfronde verbindingscolonnades geplaatst die bij de bouw van de nieuwe paviljoens aan het corps de logis waren vrij gekomen. Hoewel deze colonnades door hun halfronde vorm een extra nadruk op de leng te-as gaven, waren zij door de instandhou ding van de rest van de beukenallee vanuit het gebouw en de 'oude' tuin nauwelijks zichtbaar (afb. 4). Helaas komt één van de belangrijkste aspec ten van de zeventiende eeuwse tuin van Het Loo, deze 'vista' langs de lengte-as, in de reconstructie niet terug: het wegkappen van een lange strook bomen in het park ten gun ste van deze vista zou natuurlijk een onaan vaardbare zaak zijn. Hopelijk zal het terugbrengen van het aller belangrijkste aspect van de tuin, de enorme fonteinen in de lengte-as, deze onvolkomen heid optisch voldoende corrigeren. WATERWERKEN De aanleg van de fonteinen kwam vanaf 1692 goed op gang, toen het hoger gelegen goed Asselt door de stadhouder, die inmid dels ook koning van Engeland was gewor den, werd aangekocht. Hiervandaan werd een negen kilometer lang buizensysteem aangelegd om het water voor de hoogste straal van de tuin aan te voeren. Deze straal was dertien en een halve meter hoog en er was in het nieuw aangelegde tuingedeelte een enorm achthoekig bassin voor aange legd. Rond deze straal van dertien en een halve meter hoogte spoten zestien drie en een halve meter hoge stralen, waarvoor het water aangevoerd werd uit het vier en een halve kilometer verderop gelegen Orden. Samen vormden deze stralen de zogenaamde 'Ko- ningsspuiter'een fontein die in de zeven tiende eeuw een regelrechte sensatie moet zijn geweest. Daarbij stonk het water op Het Loo niet zo verschrikkelijk als te Versailles, waar een gesloten watercircuit was aange legd. Op Het Loo stroomde altijd vers en schoon water! In de lengte-as lag overigens een hele reeks waterwerken, beginnende met de cascades (watertrappen) ter weerszijden van de trap, die van het middenterras naar de verzonken tuin liep: het water stroomde uit de urnen waarop de riviergoden Rijn en IJssel (de grensrivieren van de Veluwe) 'aanlagen', langs trapsgewijs opgestelde bekkens naar beneden. Deze cascades zijn bij de restaura ties in hun oude luister hersteld. Zo zal ook de zogenaamde 'Venusfontein' worden gereconstrueerd (afb. 5). In de Ve nusfontein waren beelden van Venus, Amor, vier Tritons en vier zwanen verwerkt, ont worpen door de Brusselse beeldhouwer Gru- pello. Langs het pad dat in de lengte-as naar deze Venusfontein liep, zijn ook de op de afbeelding zichtbare 'sprongetjes' gerecon strueerd. Al met al een watergekletter van jewelste, zeker indien men op dit centrale punt in de verzonken tuin de blik links en rechts over de breedte-as liet gaan: behalve twee waterspuwende globes waren tegen de zijterrassen nog twee schitterende cascades aangelegd. Al deze waterwerken kenden een grote hoeveelheid beeldhouwwerk en een groot aantal, vaak met koper beslagen water bekkens. Een rijke indruk gaf de cascade aan de oostzijde met het beeld van Narcissus, de jongeling uit de in de 17de eeuw veelvuldig nageslagen Metamorphosen van de klassieke schrijver Ovidius, die zo verliefd werd op de weerspiegeling van zijn eigen aangezicht in 4. Vogelvluchtgravure van Het Loo (gravure D. Stoopendaal, n.b. de berceau-tuin rechts is verkeerd weergegeven). het water, dat hij ter plekke versteende (afb. 6). De achterin de verzonken tuin gelegen Her culesfonteinis een directe verwijzing naar Willem III zelf, die zich met Hercules ver eenzelvigde. Zo komt in het door hem ge bouwde en ingerichte gedeelte van Hampton 1m 1 t- Reconstructie-grondplan van de tuinuitleg op Het Loo, na de uitbreiding van±1692. (tekening W. P. Spies). Schaal 1:4. A Venusfontein B Wereld- en Hemelglobefonteinen C Narcissus- en Galatheacascades D Herculesfontein E Koningsspuiter F Pauwenstaartfontein G Halfronde colonnades H Allée in de lengte-as I Orangerie J Labyrinth K Volières L Waterwerken bij het reservoir M Sterrebos van de Faun

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 11