Behoud karakter gebouwde omgevingen welstand Jaargang 61, no. 2 - februari 1984 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut i opgericht in 1911 I Beschermvrouwe: I H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Bedreiging van het welstandstoezicht. Zeist, groei en bouw. Heemschutbestuurder en Zaankanter. Steun Molenviergang Aarlanderveen! Studiedag Amsterdamse Stadsrand. Grafmonument in verval. Foto omslag: Molen nr. 1 (op de achtergrond nr.2) van de Aarlanderveense molen viergang. Zie ook het desbetreffende artikel Foto: J. den Hengst, Aarlanderveen. Redactie: I Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: i Mevr. P. A. Hengeveld-Brand j Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen i R. Lureman, Doetinchem j Drs. W. J. Pantus, Nijmegen i J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 of 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar S Reductie voor 65 en 30" Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 i Vormgeving Druk j Bosch Keuning nv, Baarn In het januarinummer van ons blad (pag. 16) namen wij een weergave op van een brief die Heemschut schreef aan de bijzondere kamercommissie, die de dereguleringsplannen van de regering beoordeelt. Hierin pleitten we voor het behoud van het zg. welstandstoezicht, dat de gemeentebesturen adviseert over bouwen en verbouwen. Deze zorg is altijd een essentieel aspect van het Heemschutwerk geweest; onze vereni ging heeft dan ook aan de wieg gestaan van het Nederlandse welstandstoezicht, ook wel - ouderwets - schoonheidscommissie ge noemd. Vervolgens hebben we bijgedragen aan de vorming van dit geesteskind. RIJKSSUBSIDIE In 1919 kreeg Heemschut zelfs rijkssubsidie voor het inrichten van een adviesbureau, dat gemeentebesturen raad gaf bij het toepassen van de welstandsbepalingen. Vooral de klei nere gemeenten die zelf zo'n adviescollege niet konden bemannen bewezen we daarmee goede diensten. Het streven van Heemschuts adviesbureau om één gebouw per dag te behandelen en dus het land dagelijks voor één misbaksel te be hoeden, werd glansrijk gehaald. Op den duur haalde het bureau 500 beoordelingen per jaar. Toen dit bureau in 1937 werd opgeheven, waren ruim 5000 bouwplannen behandeld! DOELSTELLING BEREIKT Ons adviesbureau was langzamerhand echter overbodig geworden, omdat de provincies en gemeenten toen zelf over schoonheids- en welstandscommissies gingen beschikken. Eén van Heemschuts doelstellingen was be reikt; Heemschuts ideaal om overbodig te worden nog niet (en nog altijd niet). BELANG WELSTANDSTOEZICHT We kunnen nu eenmaal - letterlijk - gebou wen niet ontlopen: ze maken een vast onder deel van onze dagelijkse omgeving uit, zijn daarvoor mede bepalend, kortom vertegen woordigen een niet te onderschatten belang. De komende tijd zal de besluitvorming plaatsvinden rond dit onzalige voornemen om de noodzakelijke toetsing bij bouwen en verbouwen af te schaffen. Hierna volgen twee artikelen van schrijvers, die vanuit verschillende invalshoeken hun eigen ervaringen met en hun mening over het belang van het welstandstoezicht belichten. Ing. L. de Visser is directeur van gewestelijk georganiseerd welstandstoezicht. Hij is voorts lid van onze provinciale commissie- Brabant en behandelt in zijn artikel de mate rie dus van 'binnen uit'. Drs. R. K. M. Blijdenstein is kunsthistori cus en verrichtte onlangs de inventarisatie van bouwkundige, stedebouwkundige en hiervoor relevante cultuurhistorische waar den in de gemeente Zeist. Deze laatste belicht in zijn stuk de werkwijze en de achtergronden daarvan en geeft vervol gens met verschillende voorbeelden aan hoe zo'n inventarisatie gebruikt kan worden bij de beoordeling van nieuwbouw- en ver bouwplannen. Beide artikelen rechtvaardigen de conclusie, dat het afschaffen van het welstandstoezicht zeer betreurenswaardig zou zijn. J.B.-R. 'Wanneer in Nederland de zin voor schoon heid zo algemeen ontwikkeld zou zijn dat gaaf en harmonieus ontworpen en gebouwd zou worden, dat nieuw en oud zowel stede bouwkundig als landschappelijk ineen zou den vloeien, dan is er aan Heemschutacties niet langer behoefte,' schreef Ton Koot in 'Strijd om Schoonheid', het boek dat bij het 50-jarig bestaan van de Bond verscheen. Ook de gemeentelijke welstandscommissies zijn dus nog lang niet overbodig. Dat er uit ons overgeorganiseerde bestel wel een aantal voorschriften en regels mag ver dwijnen willen we niet ontkennen. De kans - dat de dereguleringsplannen die de regering momenteel heeft op het gebied van het bou wen tot regelrechte ontregeling leiden, ach ten wij echter te groot. ALGEMENE VERGADERING 1984 De jaarlijkse algemene vergadering van onze vereniging zal in Zwolle worden gehouden op Zaterdag 12 mei a.s. Nadere mededelingen volgen in het maart/april nummer 'Amsterdam mo- numentenstad' dat omstreeks 15 april zal verschijnen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 5