Noord-Holland Uit het Korenmetershuis Amsterdam: Tentoonstelling: Drie eeuwen Amsterdamse bouwkunst; Hoogtepunten uit de verzameling A. A. Kok Deze tentoonstelling wordt gehouden in het Gemeentearchief, Amsteldijk 67, Amster dam van 15 maart t/m 28 april a.s.; maandag t/m zaterdag van 10 tot 16 uur. Bij de aankondiging in 'Heemschut' van een tentoonstelling die o.a. het werk en de verza meling van A. A. Kok als thema heeft, ligt het voor de hand dat van de gelegenheid gebruik gemaakt wordt de grote verdienste die hij heeft gehad voor onze vereniging te onderstrepen. STUWENDE KRACHT Abel Antoon Kok was tot zijn dood in 1951 bestuurslid van de Bond Heemschut, waar van hij reeds in 1913 lid werd. In 1923 volgde hij A. A. Weissman op als secretaris. Hij werd in 1881 geboren in Dordrecht, waar hij later de ter ziele gegane vereniging Oud- Dordrecht weer oprichtte. Maar hij werkte in Amsterdam; na vijf jaar gemeentedienst vanaf 1920 als zelfstandig architect. Hij bouwde tal van nieuw gebou wen en deed ook restauratiewerk - ook bui ten Amsterdam. Hij heeft in de hoofdstad o.a. de Agnietenkapel en de Militiezaal ge restaureerd evenals het Wijnkopersgildehuis in de Koestraat. Lange tijd leidde hij het adviesbureau van Heemschut, waar veelal gemeentebesturen van Heemschut, waar veelal gemeentebestu ren van kleine plaatsen bouwplannen heen stuurden. Met behulp van een tekenaar die Heemschut dankzij een rijkssubsidie in dienst had genomen, werkte hij één plan per dag af. Op deze wijze probeerde Heemschut het 'lelijke bouwen' een halt toe te roepen. Secretaris Kok nam ook het initiatief tot het uitgeven van een eigen blad 'Heemschut' waarvan hij zelf de redactie op zich nam. De sierkunstenaar Chris Lebeau sneed de fraaie letters voor de toenamlige kop van het blad. Zo verscheen in maart 1924 het eerste num mer van het orgaan, dat acht bladzijden kunstdrukpapier telde en ook reeds geïllus treerd was. De eerste stap van de regelmati ger verschijnende propaganda was hiermee gezet en het blad groeide uit tot het bekende verenigingsorgaan Op de tentoonstelling zullen enkele vroege edities zeker te bezichtigen zijn, waarvan o.a. een nummer uit 1935, de 12de jaargang, met een artikel over Monumentenlijst van Amsterdam, van de hand van A. A. Kok. Met het eerste deeltje van de Heemschutserie 'De historische schoonheid van Amsterdam' dat in 1940 verscheen, verwierf architect Kok landelijke bekendheid. Ook het idee van deze zeer bekend geworden serie ging van hem uit. VERZAMELAAR Kok was een verwoed verzamelaar van kaar ten, tekeningen, prenten en foto's op het gebied van de topografie en architectuur van zijn stad. Ofschoon hij de architectuur van na 1800 als 'voortbrengselen van diepe in zinking in de bouwkunst' beschouwde, heeft hij de Amsterdamse bouwkunst en stede- bouw ook van latere tijd grondig gedocu menteerd. Deze levenslange verzamelarbeid resulteerde in een reeks van 34 dikke porte feuilles met tienduizenden stukken, waaron der een ontwerp voor de Nieuwekerkstoren van Jacob van Campen, een groep 17de- eeuwse manuscriptkaarten van de grote stads uitleg (o.a. de beroemde Boschkaart, een minutieus gezicht in vogelvlucht op de grachtengordel), twee gekleurde plattegron den van de Plantage uit 18de eeuw, tekenin gen van de Oosterkerk en de Ronde Lutherse Kerk, ontwerpen voor poorten en barrières (waaronder de St. Anthoniespoort van Pieter de Keyser uit 1636 en de Haarlemmerpoort), vele zeldzame vroege foto's en een unieke groep 19de-eeuwse ontwerpen voor woon huizen en bedrijfsgebouwen door bekende en onbekende architecten. Onlangs is het Ge meentearchief erin geslaagd deze kostbare 'Atlas Kok' te verwerven. De tentoonstelling laat de bovengenoemde topstukken zien in hun samenhang met min der spectaculaire documenten. De bezoeker krijgt zo een idee van de verscheidenheid van een historisch-topografische verzame ling: bijvoorbeeld de lotgevallen van één ge bouw of één buurt zijn vaak eeuwen lang te volgen op kaarten, tekeningen, foto's, tot reclameplaten toe. De expositie schetst ook de persoon en het werk van de verzamelaar. Zoals Heemschut weet is architect A. A. Kok immers van groot belang geweest als propagandist van het 'zuivere' restaureren. Ontwerpen en stu dietekeningen, persoonlijke voorwerpen en talloze geschriften roepen het beeld op van een originele, voor Heemschut zeer waarde volle, maar ook zeer lastige Amsterdammer! P. A. H.-B Deze tentoonstelling over Amsterdamse- Bouwkunst, waarin A. A. Kok een grote plaats inneemt, was aanleiding om een spe ciale excursie te organiseren voor Heem schutleden op donderdag 12 april a.s. waarbij een toelichting over de expositie en het bekijken ervan wordt voorafgegaan door een wandeling met deskundige lei ding langs de in de onmiddellijke nabij heid van het Gemeentearchief gesitueerde bebouwing, waaronder zich vele voorbeel den bevinden. Verzamelen bij het Gemeentearchief, Am steldijk 67, te 18.30 uur. Einde excursie ca. 21.00 uur. Deelname alleen na telefonische aanmel ding: Heemschut, tel. 020-225292. Amsterdam Van 3 tot 18 maart a.s. wordt in het Vlaams Cultureel Centrum De Brakke Grond, Nes 45 te Amsterdam, een tentoon stelling gehouden over 'Aspecten van het Cultuurpatrimonium in Limburg (Bel gië)'. Open: 10 - 18 uur (zondags: 13 - 17 uur). De drie thema's zijn: Muurschilderingen in kerken en abdijen: naast enkele originele gepolychromeerde beelden en edelsmeedwerk, fotografische re producties van schilderingen van de 12de tot de 20ste eeuw. Grafmonumenten met persoonsvoorstellin gen (grafstenen, koperplaten) uit de 13de tot de 17de eeuw. Het Gallo-Romeinse Erfgoed. Deze stand toont, rond de reconstructie van een opgra vingssleuf, een grafische voorstelling van een bodemstratigrafie met de vindplaats van originele voorwerpen. Heemschut-bouwplaat van HET KORENMETERSHUIS Deze bijzonder mooie bouwplaat, natuurge trouw, in kleurendruk en origineel van uit voering afmetingen: 24 1. - 10 b. - 15 h. cm kunt U bestellen door 10,- over te maken op giro 124326 t.n.v. Heemschut Amster dam. (Dit nummer kunt U ook gebruiken voor het bestellen van boeken) Leuk, voor knutselen in Crocus- of Paasvakantie! 48 Schetsontwerp van de Sint Anthoniespoort te Amsterdam (1636) coll. Gemeentearchief /«few.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 28