Nieuws uit de provincies I Zuid-HoUand Limburg las Leiden: Heemschut's Provinciale Commis sie Zuid-Holland organiseert een provincia le ledendag (waarbij ook Heemschutleden uit andere delen van Nederland welkom zijn) op: zaterdag 26 mei 1984 te Leiden. De excursie waarvan het volledige program ma nog zal worden bekend gemaakt (duur van 10.00 uur tot ca. 16.30 uur), houdt in een wandeling gedeeltelijk langs de z.g. Rembrandtroute, bezoek aan een aantal nieuwbouw- en restauratieobjecten, lunch in het Rijnlandhuis en thee in de Hooglandse Kerk (orgelspel). Kosten 25,p.p. Maxi maal 75 personen kunnen deelnemen aan de ze excursie. Houd de datum nu reeds vrij! Aanmelding na het verschijnen van het maart/april nummer. 's-Gravenhage: Op 1 maart a.s. organiseert de Vereniging 'Die Haghe' een bijeenkomst in het KIVI, Prinsengracht 23 te 20.00 uur waar een lezing wordt gehouden over 'De blaauwboekjes van de verborgenheden van Den Haag, 1828-1853' door dr P. Stokvis, verbonden aan het Gemeentearchief. Na de pauze wordt de videoproductie 'Den Haag 1884' een historische documentaire ge toond, vervaardigd ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Gemeentearchief. Toegang gratis, introducés toegestaan. Eveneens ter gelegenheid van 100-jaar-Ge- meentearchief vindt op 12 mei a.s. een 'his torische markt' plaats in het gebouw van het Gemeentearchief, Loosduinseweg 17 van 12.00-16.00 uur. Inlichtingen: tel. 070-648904. Schoonhoven: De historische Vereniging Schoonhoven organiseert ook in 1984 een programma van evenementen o.a.: maandag 19 maart a.s. voordrachten door drie inleiders met dia's naar aanleiding van de plattegrond van Blaeu over de onderwer pen: het dagelijks leven in Schoonhoven, Stadsontwikkeling in de 16de eeuw en de Schoonhovense Korenmolens; donderdag 5 april a.s. voordracht met dia's over ontstaan en geschiedenis van het Huis en de Tuin van Het Loo, doormw. L. R. M. van Everdingen - Meyer. Beide evenementen vinden plaats in Belvé dère, Lekdijk 2, Schoonhoven, aanvang 20.00 uur 's Gravenhage: Activiteiten rondom de res tauratie van het 'Nobelhuis' Op 26 november 1983 is een einde gekomen aan een reeks van activiteiten, die Junior Kamer 's-Gravenhage in de loop van dat jaar heeft ontplooid rond en ten behoeve van het inmiddels tot 'Nobelhuis' omgedoopte pand aan de Nobelstraat la-lb, het vroegere huis 'Pijnsen'. Van dit laat 16de-eeuwse pand, dat overigens al jaren op de monumentenlijst staat, wordt aangenomen, dat het een van de oudste woonhuizen in de residentie is. omgeving - een bedrag van 125.000, opgebracht. Daarnaast is in het kader van deze restauratie een monumentenwandel tocht georganiseerd met ruim 900 deelne mers. Voorts is een druk bezocht symposium ge houden in het Ridderzaalcomplex met inlei dingen van Prof. Dr C. A. van Peursen (de culturele dimensie van monumenten), Ir A. van Hengel ('De wortels' van Den Haag) en Ir W. G. Bleijenberg (de Rijksoverheid als 'Beeldbepaler'). De voordrachten van de twee eerstgenoemde sprekers zullen vermoe delijk worden gebundeld (daarover zullen dan nadere mededelingen in dit blad volgen). Tenslotte wordt er een audiovisual gemaakt waarin de historie en de restauratie van het pand op de voet worden gevolgd en is een technische school in Den Haag bereid gevon den een deel van het vakwerk (o.a. de balus- ters voor de zolderschuilkerk die het Nobel huis herbergt) te vervaardigen als eindexa menopdracht. Het unieke woonhuis, Nobelstraat la-lb te Den Haag: de situatie in de 16de eeuw (zie kruisje) en de huidige gevelwand na de recente restauratie. Foto: Ernst van Wijngaarden, Voorburg. Naar verwachting zal de restauratie van het Nobelhuis, waarmee in april 1983 een aan vang werd gemaakt, nog vóór de zomer van 1984 zijn voltooid. Het is de bedoeling dat het dan een aantal appartementen en enkele dagwinkels zal huisvesten; èn uiteraard de zolderschuilkerk waarover reeds in het aan Den Haag gewijde juninummer van Heem schut (1983, nr. 6 pag. 80/81) is bericht. Eerdergenoemde activiteiten (waaronder een wekelijkse puzzelactie in een aantal regiona le nieuwsbladen, een theatergala-manifesta tie en de verkoop van een speciale Nobel- huiskalender) hebben - behalve veel publici teit voor de opdrachtgever van de restauratie, de Stichting Monumentenfonds Den Haag en Aan de water- en windmolens ten zuiden van Weert is 'Rad en Wiek', het 33ste kalen derboek van DSM gewijd onder auspiciën van de Molenstichting Limburg. Deze kalender geeft bij de zeer fraaie afbeel dingen van molens, onderdelen en interieurs van molens, informatie in vier talen waar door de kalender zeer geschikt is om naar vrienden of relaties in het buitenland te wor den gezonden. Inlichtingen bij bovengenoemde stichting, Stadhuisstraat 4, 6211 CG MAASTRICHT. 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 27