St. Sebastiaansdoelen wordt museum 46 Nadat enige jaren geleden de buitengevel van de St. Sebastiaans- of Kloveniersdoelen op de hoek van de Korte Vijverberg en het Tournooiveld was gerestaureerd is er in gemeentelijke kringen in Den Haag veel zorg geweest over de toekomst van dit uit de 17de eeuw daterende gebouw, dat tot een der sieraden van de historische binnenstad mag worden gerekend. Die zorg werd veroorzaakt door de neergaande economie, waarvan de Haagse financiën ook in hoge mate te lijden hadden. In de plannen tot reorganisatie van de huisvesting van de Haagse (historische) kunstschatten was o.m. voorzien, dat de in het Gemeentemuseum aan de Stadhouderslaan (Berlage; 1935) aanwezige verzameling in de Sebastiaansdoelen zou Wor den ondergebracht. OPNIEUW MUSEUM Dat was een goede gedachte, want vóór het Gemeentemuseum zijn nieuwe gebouw be trok, was de Haagse kunstverzameling in de Sebastiaansdoelen gevestigd, en wel gedu rende een halve eeuw. Het plan om er nu de historische verzameling in onder te brengen was dus geenszins vreemd. Echter, zoals ge zegd, na de uitwendige restauratie ontbraken de geldmiddelen om het interieur te restaure ren. En dat was wel dringend nodig, want het gebouw stond al enige tijd leeg. Voor dien was het rijksbureau voor kunsthistori sche documentatie er gevestigd. WERKGELEGENHEIDSGELDEN Wie op het ogenblik het gebouw betreedt, wordt geconfronteerd met een nogal verloe derd interieur, waar zelfs duiven en meeu wen hun sporen hebben achtergelaten. Daar in komt nu gelukkig verandering. Het groot ste deel van het benodigde subsidie wordt in het kader van extra werkgelegenheidsgelden beschikbaar gesteld door het ministerie van Sociale Zaken en verder draagt het ministerie van W.V.C. in de subsidiabele kosten bij. Het is aan het grote doorzettingsvermogen van enige gemeenteraadsleden te danken, dat de benodigde gelden voor de restauratie zijn toegezegd en de gemeenteraad heeft inmid dels financiën voor de inrichting van het his torische museum in het vooruitzicht gesteld. Over een jaar hoopt Den Haag het voorbeeld van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, die inmiddels historische musea hebben, te kun nen volgen. Dan moet nl. de interne restau ratie èn de inrichting gereed zijn. Het lijkt een hele klus om dat doel voor elkaar te brengen, maar zonder optimisme valt, juist in deze tijd, niet te leven. SCHUTTERS De instandhouding van de St. Sebastiaans doelen is van des te meer betekenis omdat het gebouw van de St. Jorisdoelen aan het Tournooiveld nog nauwelijks sporen heeft nagelaten. Het klassicistische gebouw ontstond in 1636- 1637 naar een ontwerp van Arent van 's- Gravensande. Stadhouder Frederik Hendrik maakte de bouw door een belangrijke gift mogelijk. De eerste steen werd gelegd door zijn zoon prins. Willem II. De Haagse magistraat oordeelde het in de eerste helft van de 17de eeuw noodzakelijk voor een betere beveiliging van de burgerij te zorgen. Zo kwam er een organisatie van schutters. De 'deftige heren van de Voet-,, boog, die de Sint Jorisbroederschap vormden en die meestal suppoosten van den Hove waren, vormden soms voor het Binnenhof een tijdelijke wacht; maar de organisatie der dorpelingen zelf was de Sebastiaensbroeder- schap der handboogschutters. Zij had eerst haar Doelen in het dorp, achter het Westein de, tussen Torenstraat en Geest. In 1509 kreeg het een betere vestiging naast de Sint Jorisbroeders', zo lezen we bij dr. H. E. van Gelder in 's-Gravenhage in zeven eeuwen'. In zijn geschiedenis van 's-Gravenhage gaf F. Allan (1859) enige details omtrent het uitwendige en het interieur van het nieuwe Doelengebouw. Zo lezen we, dat de voorge vel van de wapens van Holland, Nassau en 's-Gravenhage is voorzien. Boven de in gang, waarvoor een hoge stenen stoep ligt, ziet men het blazoen van St. Sebastiaan, bestaande uit het zgn. Jeruzalemkruis. Be halve een grote schutterszaal bevatte het ge bouw onder andere een burgemeesterskamer en een eetzaal. Betimmeringen, trappenhuis en stucwerk zullen bij de restauratie heel wat arbeid van vakmensen vergen. Maar dan zal Den Haag ook een historisch gebouw hebben, dat als weinige andere monumenten in deze stad zo ruim voor het publiek toegankelijk zal wezen. v.d.W. Het vroeg klassicistische gebouw de St. Sebastiaans Doelen te 's-Gravenhage, waarvan thans ook het interieur zal worden gerestaureerd en ingericht als Haags Historisch Museum. Foto van vóór de restauratie: Dienst Stadsontwikkeling Den Haag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 26