Grafmonument in verval Het is hoognodig dat de toenemende belangstelling voor bijzondere jonge monumenten wordt omgezet in daden. De hierbij afgedrukte illustraties van het steeds verder vervallende unieke neogotische grafmonument op de Noorderbegraafplaats in Assen illustreren dat. Onder de titel 'Monumenten voor de schroot' besteedde Meindert Stokroos*) in het juninummer 1981 van ons orgaan al aan dacht aan gietijzeren grafmonumenten. Deze pleitte daarin voor een grotere zorgvuldig heid ten aanzien van deze monumenten, die door snel voortschrijdend verval van onze kerkhoven en begraafplaatsen dreigen te ver dwijnen. Ook het hier afgebeelde grafmonu ment in Assen noemde schrijver in dat verband. Het is uniek omdat het het enige overgeble ven neogotische grafmonument in gietijzer in ons land is. Zeldzamer dus dan onze hune bedden, die natuurlijk wel alle rijksbescher ming genieten. 'Ons' monument dateert van rond 1880 en werd gefabriceerd door de Asser Ijzergieterij die van 1866 tot 1895 in de Drentse hoofd stad in bedrijf was. Tot voort kort was het, zoals de foto's laten zien, hoewel vervallen, nog wel intact. Thans is echter het hekwerk rondom het monument deerlijk gehavend, waardoor de herkenbaarheid van het geheel sterk is afgenomen. Men kan zich voorstel len dat de beheerder het geheel vandaag of morgen rijp acht voor de schroot en zolang zelfs een dergelijk uniek exemplaar niet be schermd is door de monumentenwet, kan het van de ene dag op de andere weggehaald worden. Amovering .zou echter betekenen, dat deze begraafplaats, waar nog een aantal andere grafplaten en hekwerken - naast hun eigen lijke doel - de herinnering aan de Asser Ijzergieterij in stand houden, beroofd zou worden van een van de topstukken. Een be graafplaats van een dergelijke cultuurhisto risch belang zou eigenlijk in zijn geheel be schermd dienen te worden. Inmiddels heèft het Bureau Monumenten zorg van de provincie Drenthe bij het ge meentebestuur van Assen zijn verontrusting uitgesproken over de toestand waarin dit grafmonument en vele andere op deze be graafplaats verkeren. Dit grafmonument in Assen is niet het enige dat er zo slecht bij staat. Rijksbescherming is ook voor deze monumenten geen garantie voor goed onderhoud. Het wèl beschermde, bekende monument (in Goor) van Ainsworth - die een belangrijke rol speelde in de ont wikkeling van de textielindustrie - een werk stuk van de firma Nering Bögel, is er niet veel beter aan toe. Voor deze en andere giet ijzeren grafmonumenten is het echter vijf voor twaalf. Ze kunnen nu nog hersteld wor den, maar dat moet, gezien de snelle achter uitgang van hun toestand, wel op korte ter mijn gebeuren. 39 Neogotisch grafmonument op de Noorderbegraafplaats te Assen nog intact. Drs. M. L. Stokroos is kenner van 19de-eeuwse bouwmaterialen. Hij schreef het boekje 'Zink in Ne derland', dat werd uitgegeven door het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg in Amsterdam, waar hij werkzaam is. Recente foto van hetzelfde grafmonument; over niet ai te lange tijd is het hekwerk niet meer te herstellen. Foto's: M. L. Stokroos

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 19