Boeken Algemeen nieuws 35 ningbouw zoals die zich momenteel in Am sterdam voordoen'. Zijn benoeming in de Monumentencommis sie van de Provinciale Staten van Noord- Holland was een logisch gevolg van zijn kennis, ervaring en activiteiten op dit terrein. Naast zijn bezigheden ten behoeve van de bescherming en het herstel van de bebouwde omgeving is Van Leeuwen op velerlei gebie den actief. Hij houdt zich (zelf fervent water sporter) bezig met sport - in het bijzonder watersport - voor gehandicapten en is be stuurslid van de Federatie Sport Gehandicap ten. Daarnaast is hij bestuurslid van de Hor logemakersvakschool te Hoorn en is hij ac tief geweest bij de totstandkoming van de Mytylschool te Bergen (N.H.), waarvan hij thans nog bestuurslid is. BUNDELING 'Hoe ziet u, in de huidige samenleving en onder de huidige economische omstandighe den, de positie van de Bond Heemschut?' Van Leeuwen: 'Door het tot staan komen en zelfs teruglopen van de economische groei in ons land, zal Heemschut aan zijn wakende, beschermende en adviserende taak een nieu we dimensie moeten toevoegen. Het behoud van de bebouwde omgeving valt of staat met de betrokkenheid van de particulier. Dit is altijd zo geweest, maar klemt nu des te meer waar de overheid haar financiële steun dras tisch moet beperken. Voor restauraties in de stijl van de jaren zeventig is geen geld meer. Die vorm van restaureren had overigens ook zijn schaduw zijde: men zag niet op tegen zeer rigoureuze 'verbouwingen', bijvoorbeeld in de vorm van het wegbreken van oude binnenmuren of het verhogen van plafonds, wat de authenti citeit van het gerestaureerde object niet ten goede kwam. Er is óók geen geld meer voor drastische stedebouwkundige ingrepen. De strijd van Heemschut tegen grootschalige af braak en stadsvernieuwing is daarmee voor alsnog gestreden. Doordat er minder geld voorhanden is blijft afbraak weliswaar uit, maar herstel laat langer op zich wachten. Er dreigt daardoor een ander gevaar; de ver kommering van de bebouwde omgeving! SAMENSPEL Er zijn op het gebied van de bescherming van de bebouwde omgeving vele verenigin gen, stichtingen en actiegroepen lokaal en regionaal werkzaam. 'Hier ligt,' aldus Van Leeuwen, het potentieel aan particulier initi atief, dat in staat is deze verkommering te gen te gaan. Vele van deze groeperingen zijn als lid bij Heemschut aangesloten. Maar dat is niet meer voldoende. Wij zullen moeten komen tot een constructief samenspel van al deze mensen. Bundeling van krachten, ge bruikmaking van de inventiviteit en zelf werkzaamheid ervan, is een essentiële voor waarde bij de komende strijd voor het be houd van de bebouwde omgeving. Heem schut kan daarin een belangrijke rol spelen, de Bond beschikt over een deskundig lande lijk bureau, alsmede over uitgebreide kennis en ervaring. Tevens beschikt zij over een netwerk van provinciale commissies, be mand met regionale deskundigen die zich ter plaatse kunnen inzetten. VOORTREKKERS Wij, als Heemschut zouden, mede op grond van bovenstaande een voortrekkersfunctie kunnen vervullen en zijn daar ook graag toe bereid. Ik ben bepaald niet somber gestemd over de toekomst van de bebouwde omgeving, maar nogmaals de inzet van het particulier initia tief en de bundeling ervan zal het motto van de komende jaren moeten worden'. Jan Roelfs Sr. 85 jaar KNOB-IO jaar industriële archeo logie zijn aanleiding voor de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond en de Stichting Industriële Archeologie om een Ju bileum Congres te organiseren over de sa menhang tussen het brede terrein van archeo logie en monumentenzorg. Dit congres vindt plaats op 30 maart a.s. in het Casino, te 's-Hertogenbosch. Aanmel ding vóór 22 maart a.s. bij het bureau KNOB, St. Antoniebreestraat 69, 1011 HB Amsterdam. Nadere informatie uitsluitend maandags en woensdags, tel. 020-277706. De Nationale Monumentenstudiedag 1984 vindt plaats op woensdag 18 april a.s. in de Pieterskerk te Leiden. Het thema luidt: 'Gemeentelijk Monumen tenbeleid'. Onzeker is of, en in welke mate, gemeenten rijkstaken op het gebied van de monumen tenzorg zullen gaan overnemen. Zeker is dat gemeenten al een belangrijke taak hebben in de monumentenzorg in de meer ruime zin. De door de Stichting NCM (Nationale Con tactcommissie Monumentenbescherming) georganiseerde studiedag zal dan ook gaan over de taak en mogelijkheden van de ge meenten om een eigen monumentenbeleid te voeren. Voorts hoe vormgegeven kan wor den aan de eigen verantwoordelijkheid voor monumenten in samenwerking met, en aan vullend op, het beleid van andere overheden. Sprekers zullen zijn: Mr. C. J. D. Waal, wethouder van Leiden, Mr. B. van Haersma Buma, burgemeester van Sneek, Dr. J. Rosenberg, oud-wethou der van Utrecht en drs P. Nijhof, directeur van het NIROV. De kosten bedragen 55,p.p. (incl. lunch en toegang tot een aantal te bezichtigen ge bouwen in de omgeving). Inschrijfformulier aan te vragen bij NCM St. Antoniesbreestraat 69, 1011 HB te Am sterdam (tel. 020-277706) vóór 1 april 1984. De geschiedenis van 'Clingendael, het huis, de tuinen, de bewoners' is door M. van Doorn en C. Vaillant voornamelijk uit ar chieven gehaald. Deze bijdrage aan de ge schiedenis van Den Haag bevat gegevens over belangrijke Nederlandse adellijke- en koopmansgeslachten, doordat de bewoners daar connecties mee hadden. Verder besteedt het boek aandacht aan de beroemde tuin rondom het huis. Het huis biedt tegenwoordig onderdak aan het Neder lands Instituut voor Vredesvraagstukken. Verkrijgbaar voor de prijs van ƒ15,- bij het Gemeentearchief te Den Haag. In 'De Heerhugowaard. De Geschiedenis van de Huygenwaert' verhaalt de heer J. J. Schilstra op moderne en levendige wijze over deze 17de eeuwse drooglegging. Hij maakte voor zijn gegevens voornamelijk ge bruik van de archieven van het polderbestuur die heel lang bewaard zijn in kasten en kisten in het stadhuis van Alkmaar waar vergaderd werd. In het begin van de drooglegging zijn, zo blijkt uit de notulen, waterhuishoudkundi- ge zaken van en de uitgifte van de grond van het grootste belang. Later gaat de aandacht meer naar het onder houd. In dat kader krijgen technische verbe teringen van het molenbestand in het boek van de heer Schilstra veel aandacht, en ook de ontwikkeling van de gemalen. Bijzondere aandacht krijgt het 'leven van alledag' en hoewel de gegevens hier geen sluitend beeld geven zijn dit interessante hoofdstukken. De uitgave, die in opdracht van het polder bestuur ontstond, is rijk geïllustreerd waar voor o.a. gebruik is gemaakt van de 17de- eeuwse kaarten van het gebied die destijds in verband met de inpoldering vervaardigd zijn. Bij de lokale boekhandel en het waterschap Groot-Geestmerambacht, in Warmenhuizen, verkrijgbaar a 55,- ISBN 90 703 5302 4. Aansluitend aan dit onderwerp willen wij hier Uw aandacht vragen voor het verschij nen van het rapport 'De Westfriesche om- ringdijk. Dijk en monument', samenge steld in opdracht van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier, naar aanleiding van het feit dat deze dijk tot mo nument verklaard is. Een initiatief daartoe werd in 1978 door de heer J. J. Schilstra genomen in de vorm van een ondersteunend voorstel aan de Provinciale Staten dat wérd aangenomen. Het rapport bevat goed gedocumenteerde in formatie over heden en verleden van de dijk, en is te verkrijgen bij het Hoogheemraad schap.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 15