Heemschutbestuurder en Zaankanter if 'HERNIEUWDE VOORTREKKERSFUNCTIE' 34 De 57-jarige Zaankanter Van Leeuwen is sinds 1962 lid en sinds 1980 bestuurslid en vice- voorzitter van de Bond Heemschut, als opvolger van drs. Y. P. W. van der Werff. Hij is arts en afkomstig uit de revalidatie. De laatste 15 jaar is hij werkzaam in de sociale verzekering (GMD en Bedrijfsverenigingen). Hij woont sinds 20 jaar in een houten koopmanshuis in Zaandijk. Het huis biedt uitzicht op de vermaarde 'Zaanse Schans'. Door de restauratie van dit huis raakte hij steeds meer geïnteresseerd en betrokken bij de zorg voor de historische bebouwde omge ving. Iets wat zich overigens al eerder had geuit in zijn activiteiten op het gebied van behoud en restauratie van molens, onder meer de watermolen bij Edam en de krijtmo- len te Amsterdam. In 1963 werd hij bestuurslid en in 1964 voor zitter van de Stichting Zaans Schoon, een stichting die ijvert voor het behoud van de karakteristieke Zaanse houtbouw en die zich in zijn tijd actief heeft begeven op het terrein van aankopen en restaureren van oude hou ten huizen. Zaans Schoon was initiatiefne mer en adviseur bij de totstandkoming van de 'Zaanse Schans'. 'Wonen in een oud huis,' aldus Van Leeuwen, 'èlk oud huis, is zo bijzonder omdat je een lijn doorzet van bewoning, van léven in dat huis; datzelfde geldt overigens ook voor de omgeving. Je raakt met het huis en zijn omgeving verwe ven net als de generaties bewoners voor je'. RUIMTELIJKE ORDENING In de 60'er jaren raakte hij via de activiteiten van Zaans Schoon meer en meer verontrust door de planologische ontwikkelingen in de Zaanstreek. Naar aanleiding van het eerste Zaanse Structuurplan, dat het karakteristieke van de Zaanstreek dreigde aan te tasten, pro duceerde de Stichting een kritische nota en droeg alternatieven aan. De planologie bleef één van de werkterrei nen van de stichting. In de daarop volgende jaren werd de ruimtelijke ordening voor hem, als lid van Provinciale Staten van Noord-Holland voor D'66, een belangrijk werkterrein. Hij verzette zich tegen de, door industriële fantasieën ingegeven, land schapsvernietiging langs het Noordzeekanaal en voerde een felle strijd tegen wat 'over loop' genoemd werd; het wegtrekken van Amsterdammers uit hun stad naar de enormè nieuwbouwwijken van onder andere Alk maar, Hoorn en Purmerend. 'Niet alleen een slechte stedebouwkuhdige oplossing voor de problemen op het gebied van volkshuisves ting,' aldus Van Leeuwen, 'maar ook een aantasting van landschap en steden (denk aan de bebouwing van de Purmer en de muur van flats terzijde van de Coentunnelweg). Als gevolg van het wegtrekken van haar be woners verpauperde bovendien de binnen stad van Amsterdam. Dat de mening ten aanzien van de oplossing voor het volkshuisvestingsprobleem inmid dels sterk gewijzigd is, moge blijken uit de ontwikkelingen op het gebied van de wo- Voorzitter drs. D. van Leeuwen, temidden van zijn medebestuursleden van de Stichting Zaans Schoon, in 1981, vóór zijn eigen huis aan de Lage Dijk te Zaandijk. Foto: Studio Krimp Fotografie, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 14