33 s W*it[ ui li Verzekeringsbank De Kosmos te Zeist, vöör de verbouwing van 1901. betreffende Dienst in de gemeente deze in ventarisatie ook gebruikt en geaccepteerd wordt. Daarom is het belangrijk dat een in- ventarisatieonderzoek zoveel mogelijk in sa menwerking met de gemeente wordt opgezet. Een ander belangrijk aspect is, dat de waarde van een inventarisatie vaak sterk gerelati veerd wordt wanneer het een ad hoe reactie is op een probleemsituatie. Nog vóór dat er sprake is van plannen die een gebouw of een gebied kunnen aantasten moet er een inven tarisatie liggen, die zo objectief mogelijk een beeld geeft van de waardevolle zaken. In Zeist is het inventarisatieonderzoek in nauwe samenwerking uitgevoerd met de af deling stedebouw van Openbare Werken en nu al is te merken dat de inventarisatie wordt gebruikt. Er kwam een nieuw bouwplan bin nen van een bejaardentehuis, dat aan een ernaast gelegen kapel gebouwd zou worden. Deze kapel uit 1963 van de architect H. W. M. Hupkes is opgenomen in de in ventarisatie vanwege de opvallende architec tuur, die geheel geïnspireerd is op de antro posofische denkbeelden van Rudolf Steiner. Naar aanleiding hiervan werd besloten om de voorgenomen nieuwbouw niet aan de kapel vast te bouwen, maar los te houden zodat het gebouw als geheel behouden zal kunnen blijven. Een ander voorbeeld betrof een verbouwing van een voormalige muziekschool (nu dansa- cademie) uit 1932 van de architect G. Riet veld. Behalve een kleine vensterwijziging zouden de stalen kozijnen vervangen worden door bredere aluminium kozijnen, die een wezenlijk kenmerk van het in Nieuw Zakelij ke stijl gebouwde pand aantasten. Een ak koord verklaring van de P.U.W.C. (Provin ciale, Utrechtse Welstands Commissie) was al afgegeven. Ondergetekende werd echter toch gehoord door deze commissie, die in een volgend geval wel rekening zal houden met de inventarisatie. Een laatste voorbeeld moet nog genoemd worden waarbij de inventarisatie te laat klaar bleek om gehonoreerd te kunnen worden. Het betreft de nieuwbouwuitbreiding van het gemeentehuis van Zeist, die achter het be staande gebouw komt. De toegang daarvan is aan de Dorpsstraat gesitueerd, waarvoor een aantal karakteristieke 19de-eeuwse pan den zijn verdwenen. Zowel stedebouwkundig als architectonisch is dit een slecht plan. De 19de-eeuwse faga- de-architectuur aan de Dorpsstraat is openge broken door de naar achteren geplaatste nieuwbouw. Hierdoor is de poortwerking naar het opener karakter van Het Rond ver dwenen en het oude raadhuis te 'los' komen te liggen. Bovendien is er van de voor Zeist unieke 19de-eeuwse straatwand weinig meer over. Onder druk van veel bezwaren hierte gen heeft men een soort compromis-oplos sing gemaakt door twee 19de-eeuwse panden weer te reconstrueren, waarbij de deuren in vensters zijn gewijzigd. Hoogwaarschijnlijk zal door deze gedeeltelijke reconstructie het vervreemdingseffect aan de Dorpsstraat al leen maar toenemen. Architectonisch sluit de nieuwbouw namelijk geheel niet aan op de gepleisterde, verticaal gelede 19de-eeuwse bebouwing. Deze nieuwbouw met wat speelse rooilijnen is horizontaal geleed en heeft schoon metselwerk met hardhouten bruine kozijnen. Veel beter had men kunnen kiezen voor het handhaven van een gesloten gevelwand en voor een nieuwbouwinvulling van een verticale geleding. Vaak is het in zo'n geval een kwestie van een juiste archi tectenkeus. Huidige toestand gebouw De Kosmos, Driebergseweg 2 te Zeist. Kapel van de antroposofische 'Christengemeenschap' uit 1963 van de architect H. W. M. Hupkes, van Tetslaan 4, Zeist. De foto's zijn gemaakt door dhr. W. Vlietstra, fotograaf van de afd. Stedebouw van de dienst Openbare Werken van de gemeente Zeist. De voormalige muziekschool uit 1932 van de architect G. Rietveld, Heriëtte van Lijndenlaan 6- 8, Zeist.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 13