flO Zuid-Holland I Utrecht 199 Bezoek aan de Zaanstreek tijdens provinciale ledendag. foto: J. B. Rieder, Amsterdam grotere samenwerking met andere particulie re organisaties, met name met Heemschut, vooral wanneer mogelijk de op handen zijn de decentralisatie in gemeenten als Zaanstad, politieke belangen doet prevaleren boven de Heemschut-belangen. Natuurlijk was de Vereniging De Zaanse Molen present in de persoon van de heer J. C. Duyvis die een interessant betoog hield over de activiteiten van de bijna 60-jarige vereniging. Deze zorgde er voor dat het hui dige bezit aan molens, die in 1875 nog deel uitmaakten van een aantal van 300 dat in 1900 terugliep tot 175 en vervolgens tot 40 in 1925, er weer goed bijstaat. Dank aan B. en W. van Zaanstad voor de genoten gastvrijheid en aan de organisatoren (P.C. Noord-Holland) van de interessante excursies per boot en bus in de Zaanstreek! Den Haag 'Historische Snippers uit het Haagse Gemeentearchief' is de titel van een kalender, die is samengesteld ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van deze ge meentelijke dienst in 1984. Voor het vormgeven van de 13-bladige ka-' lender heeft de kunstenares Ellen Vos zich onder meer gebaseerd op kaarten en platte gronden, historische prenten, menu's, affi ches, oorkonden, zegels en wapens, in het archief voorhanden. De kalender is verkrijg baar a 19,95 bij de Posthoorn, Groenmarkt 34 en Boekhandel Paagman, te Den Haag. Voorburg Dit jaar heeft de Stichting Mooi Voorburg haar 25-jarig bestaan met een aan tal activiteiten herdacht. De aanleiding tot het oprichten was het mogelijk verdwijnen van de molen 'De Vlieger'. In de loop der jaren heeft de Stichting bijge dragen tot a) bescherming van de oude dorpskern, het geen resulteerde in aanwijzing door de Rijks overheid van de Herenstraat e.o. tot be schermd dorpsgezicht. b) oprichting van het Voorburgs museum Swaensteyn. c) het doen plaatsen van een sierhek aan de Parkweg, nadat dit hek met particuliere en overheidssteun was gerestaureerd. Vele andere vaak originele initiatieven wer den genomen: een voortuin wedstrijd ter sti mulering van het uiterlijk aanzien, een actie tot herbouw van een theekoepel, tekenwed- strijden voor de schooljeugd, aanbieding van adviezen en deskundigen rapporten op het gebied van groenvoorziening en monumen tenbescherming aan het Gemeentebestuur, aanbrengen van gevelborden, met korte be schrijving, op historische panden enz. Een voorbeeld van wat particuliere instellin gen dankzij gemotiveerde inzet van de be stuursleden en medewerkers vermogen te be reiken. Leiden. De restauratie van de Boerhaave zalen, die zich bevinden in het Cecilia-com- plex in de Leidse wijk De Camp, zal in 1984 ter hand genomen kunnen worden. Het Ceciliagasthuis dateert uit 1596 en werd vermaard omdat Prof. Boerhaave als eerste medicus aan het ziekbed doceerde, waarbij de studenten vanaf de galerijen de zieken konden observeren. Deze z.g. Boérhaave- zalen zijn nog intact en bezitten waardevolle kruiskozijnen en balkenzolderingen. Dankzij een actie van een aantal Leidse in stellingen (de vier restauratie stichtingen, Vereniging Oud-Leiden, Cecilia stichting, en de onderleiding van Heemschut opgerich te Stichting Boerhaave) met medewerking van burgemeester Goekoop, heeft de over heid, na gewezen te zijn op het belang van snel ingrijpen, de 18 miljoen die nodig zijn voor restauratie toegewezen. Inlichtingen bij de Stichting Het Kleine Leidse Woonhuis, Vreewijkstraat 3, 2311 XG Leiden. Het Mu seum Boerhaave zal na restauratie dit prach tige complex betrekken. Momenteel is in het Museum Boerhaave, Steenstraat la t/m 27 februari 1984 de ten toonstelling 'Pottenkijkers en Pillendraaiers in de oude apotheek'. In deze tentoonstelling wordt aan de hand van de belangrijkste col lectie Delfsblauwe apothekerspotten ter we reld en ander instrumentarium een beeld ge schetst van het apothekersbedrijf in vroeger eeuwen. De z.g. Boerhaave Zalen in het Cecilia-complex in Leiden verkeren nog in deplorabele staat doch in 1984 kan een begin gemaakt worden met de hoognodige restauratie Voorgevel Lange Lauwerstraat 22 te Utrecht. Actie voor restauratie ter gelegenheid van 40-jaar Utrechts Monumentenfonds. Utrecht: 40-jaar Stichting Utrechts Monu mentenfonds! Ter gelegenheid van dit jubi leum wordt een actie gevoerd voor restaura tie van het pand Lange Lauwerstraat 22. De stichting, die in de vele jaren van haar bestaan al aanzienlijke successen heeft ge boekt op het gebied van de monumentenres tauratie, waarvan een tentoonstelling in de Janskerk getuigde, trok zich het lot aan van bovengenoemd pand. Het huis is eigendom van de gemeente en verkeert bouwkundig in zeer slechte staat. Bouwhistorisch gezien is het een heel be langwekkend huis. De voorgevel is in de 19de eeuw vernieuwd, maar bouwfragmen- ten in het interieur vertellen dat de ouderom veel hoger is. Uit de balklagen met sleutel stukken blijkt, dat het in het begin van de 16de eeuw gebouwd moet zijn. Zo'n eerbiedwaardig huisje van bijna vijf eeuwen oud, dat bovendien een plezierige woning kan worden is zeker het redden waard. Er zijn drie mogelijkheden om de stichting te steunen: 1) een gift, over te schrijven op de postreke ning 427215 van de Stichting, of op haar rekening 69.97.60.798 bij de Crediet- en Ef- fectenbank. 2) een lening van 100,- of een veelvoud daarvan tegen afgifte van een genummerde schuldbekentenis. De rente daarop bedraagt 3%. per jaar wordt 10% van deze leningen uitgeloot en aan u terugbetaald samen met de rente; 3) een lening van minimaal 500,- met een door u zelf te bepalen opzegtermijn. Er moet minimaal 30.000,- worden inge zameld waarvan reeds een aanzienlijk deel is binnengekomen. Iedereen wordt hartelijk uitgenodigd ook een steentje bij te dragen: Secretariaat: Dorstige Hartsteeg 21 Utrecht, Tel. 030-311761.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 33