Mgemeen 195 Secretaris H. C. Methorst (Provinciale Commissie Overijssel) achter de Kerkepad-stand bij het Stift te Weerselo. foto: ir. W. L. Jansen. V.l.n.r.: Mr. H. Bergé en Jhr. Mr. E. W. J. van Weede achter de Kerkepad-stand in Bokhoven. (N. Brabant) foto: mw. S. Bergé-Slager. De vereniging van beheerders van Monu mentale Kerkgebouwen in Nederland bracht een rapport uit van een onderzoek bij een twintigtal kerkgebouwen naar het ge bruik van deze kerken, samengesteld door de heren N. J. P. Ferwerdaen Prof. Dr. P. Ver burg. 'De grote waarde van het rapport - aldus de voorzitter, Mr. G. G. van Hasselt, in zijn toespraak bij de aanbieding aan Mi nister Brinkman - is dat het de discussie over beheer en gebruik brengt in de sfeer van bestuurlijke keuzes: zo doorgaan, beheers- of een eigendomsstichting oprichten, of bot weg afstoten. De 'samenhangende beeldvor ming' zoals de onderzoekers dat noemen, geeft besturen van kerkelijke en burgerlijke gemeenten voldoende inzicht in deze keuzes om een standpunt te bepalen. Het succes van het rapport is afhankelijk van de vraag of kerkelijke gemeenten er een stimulans in zul len vinden om voor de onvermijdelijke over gang naar een ander financieel regiem en een daarmee samenhangende bestuurs- en be heersvorm de juiste weg te vinden. Multifunctioneel gebruik van de Pieterskerk te u„_ Leiden Handleiding voor het inventariseren en ty- foto: Gemeente archief, Leiden. Peren yan boerderijen naar uiterlijk. Dat is de volledige titel van een brochure die is uitgegeven door de NCM (Nationale Con- Het is duidelijk dat als de adviezen uit het tactcommissie Monumentenbescherming) rapport worden opgevolgd het multifunctio- met medewerking van de Stichting Histo- neel gebruik gestimuleerd zal worden. risch Boerderijonderzoek te Arnhem. Onze gedachten gaan uit naar een lande- Er is geen goed overzicht van het boerderij- lijk kerkimpresariaat dat vraag en aan- enbestand in ons land. Dat is een knelpunt bod van accommodatie in monumentale bij het ontwikkelen van een beleid gericht op kerkgebouwen tot elkaar brengt.' behoud van karakteristieke en landelijke Ieders bewondering en ook daadwerkelijke bouwkunst. hulp past voor de vastberadenheid van de Om het in kaart brengen van boerderijen te vereniging om een dergelijk experiment te stimuleren, is een inventarisatieformulier doen slagen ter bescherming en behoud van uitgebracht bij de brochure waarmee ook onze kerken. Inlichtingen bij het Secretari- niet-specialisten boerderijen kunnen inventa- aat: Kruitgracht 13 9711 VL GRONINGEN, riseren. Resultaten kunnen worden aange- tel. 050-130847. wend voor streek- en bestemmingsplannen, monumenten-nota's enz. De brochure bevat Op dit rapport sluit uiteraard de brochure aan naast de toelichting op de vraagpunten van die eerder dit jaar is verschenen, verricht het formulier ook een overzicht van boerde- door Twijnstra Gudde NV, over'het onder- rijtypen per provincie. Er bestaan ook nog zoek naar de gewenste voorzieningen in de andere typeringen op regionaal niveau, Pieterskerk te Leiden' waarbij uitvoerig waarvan sommige nauwkeuriger zijn. Uiter- werd ingegaan o.a. op de clusters van activi- aard kunnen deze ook naast de standaardty- teiten die een kerk een passende functie ge- pering gebruikt worden. De formulieren ven in onze samenleving en op de gewenste worden gratis ter beschikking gesteld, voorzieningen die getroffen zouden moeten De brochure is verkrijgbaar a 12,- 3,- worden. portokosten bij de NCM te Amsterdam. Dit rapport kan worden aangevraagd bij het postgiro 29 66 786. Ministerie van W.V.C. Afd. Voorlichting te Rijswijk 070-949233boerderijen te Schellinkhout; landelijke inventarisatie moet op gang komen!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 29