beurde veel meer. Zo werden de bewoners van het witte stadje met een gemeentelijke subsidie aangemoedigd hun huizen weer te witten. Met het Rijk kwam een bijzondere regeling voor de restauratie van de vele ka rakteristieke woonhuizen, die Thorn rijk is, tot stand. Het kerkbestuur vormde een stich ting, die een meerjarenplan voor de restaura tie van de Abdijkerk met zijn vele kerkschat ten ontwikkelde, waarbij voor de financie ring van het eigen aandeel een aantrekkelijke ontvangst van het bezoek werd georgani seerd. Voor Heemschut vormden al deze ac tiviteiten aanleiding van zijn waardering blijk te geven door toekenning in 1969 van de jaarlijkse oorkonde aan Thorn. Op 10 mei 1969 reisde Ton Koot hiertoe van Amster dam naar Thorn om de oorkonde persoonlijk te komen aanbieden in het nieuwe gemeente huis van Thorn. VERENIGING 'VRIENDEN VAN THORN' In Heemschuts waardering deelden samen met het gemeentebestuur de 'Vrienden van Thorn'. Naar het voorbeeld van de 'Vrien den van Veere' was die vereniging op 20 mei 1967 opgericht, met als doel 'het bevorderen van de belangstelling voor het karakter, de cultuur en de geschiedenis van Thorn, als mede het verstevigen van de band zowel tussen haar leden onderling als tussen haar leden en de bewoners van Thorn, alles in de meest uitgebreide zin'. Hiertoe houdt de vereniging o.a. een Jaar dag, - die ook dit jaar met een afwisselend programma op de eerste zaterdag in septem ber werd gehouden - en ontvangen de leden twee keer per jaar de Thomer Nieuwsbrief. Voor verdere informatie mag ik hier volstaan met een verwijzing naar het secretariaat, p/a Gemeentehuis Thorn. VRIJWILLIGERS BEHOUDEN NU THORN ÈN HUN UITKERING Had het gemeentebestuur van Thorn bij de uitvoering van de vele plannen, die onder leiding van de achtereenvolgende burge meesters, (Jo) Smeets, Schutgens en Houben tot stand kwamen, in de jaren zestig en ze ventig financieel het tij mee, de burgemees ter, die in de jaren tachtig aantrad, (Jan) Smeets, moet bij de financiering een veel groter vindingrijkheid aan de dag leggen dan zijn voorgangers. Uniek is tot nu toe de wijze, waarop hij erin geslaagd is een groep werkloze inwoners van Thorn te betrekken bij de voorbereiding van de restauratie van de fundamenten van de gebouwen, die tot 1795 dienden als abdij en paleis van de vorstin-abdis, de meest histori sche plek van Thorn. In de bijna twee eeuwen, die verstreken zijn na de afbraak van die gebouwen, was het braakliggende terrein geheel overwoekerd geraakt met brandnetels, heesters, schuurtjes en soortgelijke opstallen. Konden voor de eigenlijke restauratie van de fundamenten e.d. nog wel de benodigde gelden worden verkregen, voor het 'schoon' opleveren van het 'bouwterrein' was dit echter niet het ge- 193 ft val. Dit zou moeten gebeuren door het eigen gemeentepersoneel, doch dat zou nog wel één a twee jaar op zich laten wachten. Tegen deze achtergrond bleken de daarvoor verantwoordelijke autoriteiten bereid het ge meentebestuur van Thorn te machtigen een overeenkomst aan te gaan met een aantal werkloze inwoners om als vrijwilliger deze werkzaamheden uit te voeren met behoud van hun uitkering en tegen betaling van een geringe onkostenvergoeding. Na uitvoerig overleg met vertegenwoordigers van de vak organisaties, heeft men ook van die zijde zijn instemming betuigd met dit initiatief, dat bij de betrokken inwoners van Thorn met veel enthousiasme was ontvangen. Hoewel alleen in de ochtenduren is gewerkt, kon het terrein toch in een periode van tien weken 'schoon' worden opgeleverd. Een bij zonderheid is nog, dat voor de deskundige leiding een extra kracht kon worden aange trokken in het kader van de werkverruimen- de maatregelen, een WVM-er in het vak jargon. In de personele sfeer verdient ook vermel ding, dat Thorn met zijn 2700 inwoners na 200 jaar vorig jaar weer een eigen gemeente archivaris heeft gekregen. Aan de rand van de oude kern werd op 20 mei jl. een aan de historische omgeving aangepast nieuw postkantoor geopend, tege lijk met de oplevering van een aantal huizen, waarvan het wooncomfort in het kader van de stadsvernieuwing werd verbeterd. Het stadsbeeld van Thorn nadert na ongeveer tien jaar restauratie zijn voltooiing. In het buiten gebied werd de gemeente Thorn voor 200.000,- eigenaar van de - in oorsprong Gotische - kasteelhoeve 'De Grote Hegge', die de provincie Limburg in de jaren zeven tig in het kader van de ontgrindingen had aangekocht en op uitstekende wijze voor meer dan 1.000.000,- had laten restaure ren. De provincie was er tot nu toe niet in geslaagd aan dat gebouw een passende be stemming te geven; het is nu aan het ge meentebestuur van Thorn dit te proberen. Zo maakte deze zomer een groep werkloze inwoners van Thorn het terrein van de voormalige abdij 'schoon', ter voorbereiding van de restauratie van de fundamenten. AMICI INSULAE Langs 'De Grote Hegge' liep in vroeger da gen de weg naar het veer naar Stevensweert. Hoewel o.a. door de ontgrindingen de con tacten met 'het eiland in de Maas' aanzien lijk zijn verminderd, kwamen de oprichters van de 'Amici Insulae' toch naar het witte stadje om inlichtingen in te winnen over de 'Vrienden van Thorn', bij de loco-gemeente secretaris Jan Wolfs - al meer dan een kwart eeuw standvastig èn bindend element in Thorn. Naast de doör de Spanjaarden aangelegde stervormige vesting Stevensweert - die dit jaar zijn 350-jarig bestaan viert - spreken op het 'eiland in de Maas' vooral tot de verbeel ding het in oorsprong Gotische - en onlangs stijlvol gerestaureerde huis Hasselholt in Ohé en in Laak de ruïne van de eveneens 350-jarige Walborg, die de gouverneur van Spaans Gelderland, graaf Frederik van den Bergh, liet bouwen voor zijn jonge vrouw, Josina Walburgis gravin van Löwenstein- Wertheim-Rochefort. Naar de overlevering wil, zou graaf Frederik Josina geschaakt hebben in Thorn, waar zij tegen haar zin door haar vader in de abdij was geplaatst en op 15-jarige leeftijd tot vorstin-abdis werd gekozen. Het verschil tussen het gemeentebestuur van Thorn en dat van de gemeente Stevensweert, Ohé en Laak is dat het eerste de ontgrinders geen kansen meer wil geven, terwijl laatstge noemd gemeentebestuur er juist voor geko zen heeft aan dergelijke vernielingen ruim baan te geven. Hoe de 'Amici Insulae' op soortgelijke wijze als de 'Vrienden van Thorn' inhoud kunnen geven aan hun doelstelling bespraken zij op hun eerste Jaardag, die op 22 oktober jl. is gehouden. Secretaris van deze vereniging is de heer H. G. M. Rutten, Molenstraat Noord 9, 6107 BJ Stevensweert.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 27