InThombleefhet gaslicht branden I 1 192 DOOR MR T. LANDHEER*) 'De komst van het aardgas vormt merkwaardigerwijs de nekslag voor de laatst overgebleven met gas verlichte lantaarnpalen. Dat gebeurt in 1967 in Den Haagzo schrijft Mr W. M. N. Eggenkamp in zijn zeer lezenswaardig artikel over 'Negentiende-eeuwse gietijzeren lantaarn palen' in het juninummer van Heemschut. En wat verderop: 'Uniek voor Nederland is de situatie op het Martinikerkhof (in Groningen). Daar is het gaslicht hersteld en wel in lantaarns op Nering Bögelpalen'. Dat het gaslicht bij de komst van het aardgas niet is gedoofd in Thorn - het unieke, witte stadje in Midden-Limburg - was de heer Eggenkamp, naar ik veronderstel, niet bekend. Anders zou hij er stellig met enthousiasme over geschreven hebben. Vandaar nu het volgende relaas. Aan het eind van de jaren vijftig kwam onder de bezielende leiding van burgemeester (Jo) Smeets een herwaardering op gang van de oude kern, waarvan de llde-eeuwse Abdij kerk en het intieme, voorname plein De Wijngaard met zijn vele, witte gevels het middelpunt vormen. Als sluitstuk van de werkzaamheden, die moesten lei den tot een herstel van de sfeer, die de Wijngaard ademt, werd ook de verlichting onder han den genomen. De uniforme lichtmasten, die met hun TL- en HPL-lampen in die dagen op vrijwel alle Limburgse dorpen (van Mook tot Eijsden) de openbare verlichting verzorgden, werden niet langer waardig geoordeeld die taak in de oude kern van Thorn te blijven vervullen. In nauw overleg met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, het Am sterdamse Gemeentelijk Bureau Monu mentenzorg en de Limburgse Maatschappij voor Gasdistributie (Limagas) werden plannen ontwikkeld voor het aanbren gen van gasverlichting. Op 19 februari 1960 was het zover, dat de gemeen teraad zich over die plannen moest uitspreken. Na een uitvoerige discus- AM). sie, zoals de notulen van die Raadsvergade ring vermeldden, werd het voorstel met 5 stemmen voor en 2 stemmen tegen aangeno men. Voorwaar, een gedurfde beslissing, in een tijd, dat de laatste gaslantaarns in andere gemeenten juist verdwenen! Het aanbrengen van de gasverlichting vergde een bedrag van 6.000,-, waarvan o.a. 10 wandarmaturen en één lantaarnpaal volgens een Amsterdams model (Frankendaal?) werden gegoten en 11 vierkante, koperen gaslantaarns werden ver vaardigd. Een onverwachte stagnatie bij de uitvoering trad nog op, toen bleek, dat de branders voor de lantaarns niet meer in de handel verkrijgbaar waren. Een beroep, ij lings op een zevental gemeenten gedaan, bracht uitkomst: Haarlem en Vught konden samen de benodigde branders leveren. Op 18 maart 1961 kon de burgemeester van Thorn dankbaar en met voldoening aan het Amster dams Gemeentelijk Bureau Monumenten zorg schrijven, dat de gasverlichting in alle opzichten voldoet, de verwondering wekt van velen en een aparte charme geeft aan het pleintje. Vormde de komst van het aardgas elders de nekslag voor de laatst overgebleven met gas verlichte lantaarns, in Thorn konden Burge meester en Wethouders op 29 december 1966 de Provinciale Limburgse Electrici- teits-Maatschappij berichten, dat zij na am pele overwegingen besloten hebben de gas verlichting op de Wijngaard te handhaven. Dankzij een goede samenwerking met Lima- gas kon de verlichting worden 'omgebouwd' van 'kooksovengas' naar aardgas. Merk waardig genoeg vindt de ontsteking van de gaslantaarns nu plaats door elektrisch ge stuurde apparatuur. Ook een gevolg van de 'ombouw' is, dat de verlichting nu dag en nacht moest blijven branden om te voorko men, dat het glas in de lantaarns springt vanwege de grotere temperatuursverschillen, die door de hogere verbrandingswaarde van het aardgas ontstaan. Een opmerking ter zijde: nog wat verder naar het zuiden, op de Markt te Maastricht, staat een standbeeld, dat liefhebbers van oude gaslantaarns niet mogen missen. Het is opge richt ter ere van de uitvinder van het gas, de Maastrichtenaar Minckelers. In zijn linker hand houdt Minckelers een gaspijp met een brander, waaruit dag en nacht brandend gas stroomt. Rond het beeld staat een viertal zeer fraaie gietijzeren lantaarnpalen met z.g. 'Kremlinbollen'. HEEMSCHUT-OORKONDE VOOR THORN De zorg voor een passende verlichting was niet de enige activiteit in Thorn, waarvan het bestuur van de Bond Heemschut in de jaren zestig met instemming kennisnam. Er ge- Aan de voet van de machtige toren van de voormalige Abdijkerk - nu Parochiekerk - bleef in Thorn aan de Wijngaard het gaslicht branden. Mr T. Landheer kwam als Shell-inspecteur in 1957 voor het eerst naar Thorn en was vele jaren bestuurs lid van de Vereniging 'Vrienden van Thorn'.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 26