189 De Sint Jan van Vlijmen als nieuw! regio van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. De kleuren werden bepaald onder toeziend oog van de specialist W. van Hoof uit Vught.' ALLES GING DOOR! 'Het priesterkoor, de aangrenzende zijbeu ken, alsmede het transept zijn geheel met de hand schoongemaakt. Er werd een hogedrukreiniger gehuurd, daarmee heeft een werkloze Vlijmenaar twee weken gron dig spuitwerk verrichtte. Om het werk van de vrijwilligers te beschermen - ook bevei ligd voor de toekomst - werden perspex voorzetramen van buiten tegen de ramen aangebracht. Ook werden buitenmuren en zijbeuken tegen regeninslag beveiligd. Des kundigen die later kwamen kijken, uitten hun volle tevredenheid over dit fantastische vrijwilligerswerk.' 'Als er één trotse en voldane pastoor in het Brabantse is, dan moet naar pastoor Moons worden verwezen. Bij een verklarende rond gang voor zijn kerk, wordt men al gauw deelgenoot van zijn enthousiasme. 'En bedenk wel, onze Sint Jan bleef onon derbroken functioneren: zondagse en bijzon dere diensten, huwelijksmissen, jubilea en uitvaarten gingen door. Dat kon omdat de vrijwilligers ook de werkzaamheden van on ze koster verlichtten. Dan waren er tijdens een deel van de opknapoperatie werklieden van de aannemer, die tussen de bedrijven door het priesterkoor vergrootten en de grote tegelvloer vernieuwden! Voor de kerkgan gers bracht dit alles toch ongemakken met zich mee. Soms waren de banken niet hele maal droog en vaak moesten ze via planken en zandhopen hun plaats bereiken. Als een groep mensen eenmaal gegrepen is, dan kan er heel wat tot stand worden gebracht. Ik vond het een unieke ervaring', aldus pastoor Moons. VOORBEELDIG Of dit vrijwilligerswerk onder de rook van Den Bosch inderdaad uniek is, we weten het niet. Het is wel een treffend voorbeeld van particulier initiatief, dubbel waardevol en hartverwarmend in een tijd, waarin de monu mentenzorg in de stiefmoederlijke sfeer is geraakt. Vlijmen heeft aangetoond, dat wan neer er gemotiveerd een beroep wordt ge daan op vrijwilligheid, een sociaal appèl, er - bij wijze van spreken - bergen werk in eigen kring kunnen worden verzet. En - om ook in ander opzicht hooggestemd - te besluiten: De restauratie van het interieur is uiteraard met Brabantse feestelijkheid ge vierd. Het hele inspirerende proces was van dien aard, dat een aantal mensen een feest- gift deed. Die gave heeft geleid tot het be7 speelbaar maken van het grote orgel en de aanschaf van een pijporgel, bij het priester koor, dat dienst is gaan doen als koororgel. 'De drek valt niet meer naar omlaag, we zijn weer volop en waardig kerk,' zegt de geluk kige pastoor bij het afscheid op de drempel van zijn pastorie. J. Roeijs Pentekening van Jaques Stoof. De Sint Jan de Doper als een sieraad van bouwkundig erfgoed in Vlijmen, dorp van 15.000 inwoners, met land- en tuinbouw, industrie, zuivel, schoenen, wollen stoffen, groenteveiling en graszaadveredelingsbedrijven. De andere dorpskerk is de Nederlands Hervormde kerk die haar wortels heeft in de 13de eeuw.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 23