Groningen in 1634: Groningen voor altijd 186 derdaad: de schitterende vogelvluchtkaart wordt ook alleen recht gedaan als de verha len die deze maquette in het platte vlak ver telt, worden uitgediept. Het is het verhaal geworden van een unieke stad, niet omdat elke stad enig is, maar omdat de schaalver groting die Groningen in de eerste decennia van de zeventiende eeuw doormaakte zijn weerga in de geschiedenis van de Nederland se steden niet kent. ONTZAGWEKKENDE NIEUWSTAD Het is te hopen dat dit, zo ver van de rand stad, eens door gaat dringen bij het algemene onderzoek van de stedebouw. Zelfs in het proefschrift van E. R. M. Taverne die in Groningen architectuurgeschiedenis doceert, 'In 't land van belofte: in de nieuwe stadt. Ideaal en werkelijkheid van de stadsuitleg in de Republiek 1580-1680' (1978) wordt in verhouding heel weinig aandacht aan Gro ningen besteed, terwijl Amsterdam, Leiden, Utrecht en Haarlem uitvoerig geanalyseerd worden. Het 17de-eeuwse plan-Moreelse van Utrecht kan nog zo spectaculair zijn, het is niet uitgevoerd en daarom had het ideaal van Groningen dat wel verwerkelijkt werd in een voor die tijd ontzagwekkende nieuwstad, De vogelvluchtkaart van Groningen uit ca. 1634 door Egbert Haubois; in het noordelijkste gedeelte van de stadswal de hoven en tuinen in de vrij lege nieuwstad. DOOR PETER KARSTKAREL Groningen viert geen stadsjubileum en toch is de geschiedenis van de stad dit jaar opvallend in de belangstelling geweest. Een tentoonstelling en twee boekuitgaven lieten en laten de resultaten zien van een onderzoek naar de kaart van Haubois, een vogelvluchtkaart van de stad Groningen van omstreeks 1634. De kaart is een voortreffelijk document van een uniek voorbeeld van Nederlandse stedebouw gedurende de zeventiende eeuw. (Zie ook Heemschut nr. lOblz. 172.) De kaart van ingenieur Egbert Haubois en graveur Jan Lubberts Langeweerd is de aan leiding geweest tot het onderzoek. Toen W. K. van der Veen de persoon en het be langrijkste product van Haubois - de pronk- kaart van de stad - uitgezocht had, lagen er al afspraken om de resultaten te presenteren in een tentoonstelling en een facsimile-uitga ve van de kaart met een uitvoerige toelich ting. Het onderzoek had jaren in beslag ge nomen en het Groninger Museum, waar de presentatie van alles zou plaatsvinden, had intussen een goede tentoonstellingstraditie opgebouwd van historische thema's. Toen een jaar geleden de plannen vastere vormen gingen aannemen, werd er dan ook besloten om de kaart als basis van een presentatie van de stadsgeschiedenis tot de helft van de ze ventiende eeuw te nemen. In een tijdsbestek van slechts een half jaar is de historische afdeling van het museum er met enige kenners van de lokale geschiede nis in geslaagd een vrij breed geschiedkun dig platform van de kaart te maken. En in-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 20