Sloten nog een maal als zelfstandige stad aan 't feesten Pï VERBETERING STADSSTRUCTUUR 184 DOOR PETER KARSTKAREL Over enkele weken zal Sloten geen zelfstandige stad meer zijn. Juist gedurende de afgelopen zomer hebben de burgers van Sloten, compleet met schutterij en andere nostalgia, het 700- jarig bestaan van de stad gevierd. Misschien zijn de Slotenaren vanwege het feit dat ze van het nieuwe jaar af deel zullen uitmaken van de gemeente Gaasterland wel gaan doordraven wat betreft deze leeftijd. Zijn eeuwfeesten in veel gevallen gebaseerd op acten en proclama ties die niets zeggen over de nederzettingen als zodanig, maar hoogstens iets over de bestuurlijke of rechterlijke autoriteit, de zeven eeuwen van Sloten zijn nergens op gegrond. Het is natte vingerwerk om de piepkleine gemeenschap van zo 'n zeshonderd zielen nog één keer onafhankelijk aan het feesten te krijgen. En waarom dan niet? Op 11 juni trok een allegorische elf steden-vloot door Sloten. Op de achtergrond de kerk met rechts de dubbele trapgevel van de voormalige pastorie. BELANGRIJKE KRUISING Sloten is een nederzetting die in de middel eeuwen ontstond nabij een veer of brug, een kruising van een belangrijke landweg die uit het Bentheimse, via Coevorden en Sloten naar Staveren loopt en een aanzienlijk vaar water, de Süder Ee, via welke midden Fries land naar de Zuiderzee en dus naar Holland ontsloten wordt. Duidelijk is niet of het een geleidelijk gegroeide kern is, zoals de andere steden in Friesland. Sloten kan ook heel goed een stad zijn die gesticht is als controle punt van lieden die de handel en wandel in ■zuidwest Friesland wilden beheersen. Uit de late middeleeuwen is in elk geval bekend dat de plaats gecontroleerd wordt door de Ha- rinxma's een hoofdelingengeslacht te Sneek die dan ook Woudsend en Heeg beheersen. ZICH ONTWIKKELENDE VESTING De geschiedenis van het stadje is nog nooit goed onderzocht en er zijn schrijvers die zonder schroom beweren dat Sloten in het midden van de dertiende eeuw al een land- vesting was of in elk geval in het begin van de vijftiende eeuw een stadsverdediging kreeg. Feit is dat Karei V in 1531 als kers verse heer van Friesland gelastte om de sterkten te slechten. Het is de vraag of dat wel volledig gebeurd is. Op de kaart van Jacob van Deventer uit het midden van de zestiende eeuw kent de stad weliswaar alleen een strategische hindernis van een ringgracht zonder wallen, maar als tijdens de prille ja ren van de Republiek, in 1581, Sloten door Willem Lodewijk aangewezen wordt tot ves tingstad wordt een hybride stadsverdediging het resultaat. Financiële overwegingen zul len er toe hebben geleid dat de oostelijke delen die naar vorm en structuur uit de vijf tiende eeuw lijken te stammen zijn gehand haafd en aangepast. Steile wallen met muur achtige bekledingen met twee rechthoekige, maar lage waltorens en een (omgebouwd?) half bastion aan de zuidzijde vormden aan die kant voldoende bescherming, omdat daar het vrij brede water van de Süder Ee stroomt en vóór de wallen (of muren) nog een sompi- ge strook gronds - heel weids het buitenland genoemd - als een lastig te nemen hindernis ligt. De omwalling is in het laatst van de zestiende eeuw verder met wallen en drie flinke dwingers (bastions) gecompleteerd. De vesting was in 1588 zelfs zo compleet dat de Spanjaarden in dat jaar een list moesten bedenken om dit strategische punt in bezit te krijgen. Twee jaar voor het turfschip van Breda werd er met een bierschip gepoogd om de klassieke Trojaanse truc uit te halen, een poging die mislukte, maar die tijdens de fes tiviteiten deze zomer voor een theatraal hoogtepunt zorgde. EINDE GROEI Sinds de zeventiende eeuw is het stadje nau welijks meer gegroeid. Kerk, school, ge meentehuis, pastorie, molen, enige kleine ambachtelijke bedrijfjes en enkele honder den woningen waren zo de functies die de stad moest herbergen. In het midden van de vorige eeuw werden de wallen vergraven en de twee landpoorten gesloopt. Daarna is de economische druk niet zo groot geweest dat er veel aan de structuur veranderdeAan het einde van de vorige eeuw werd er in het 'buitenland' een zuivelfabriek gesticht, die in de loop der jaren is uitgegroeid tot een flinke veevoederfabriek die voor het hele stadje een dominant beeldverstorend element is geworden, maar die zoveel Slotenaren werk verschaft, dat hij niet gemist kan wor den. Kort na de laatste wereldoorlog is er bovendien een rondweg om het noorden der stad gelegd. Het verkeer ondervond nl. te veel hinder en de bevolking werd hoorndol van de verkeersdrukte. De rondweg bood soelaas, maar is helaas te krap om de stad gelegd, waardoor het stadsgezicht er toch erg onder geleden heeft. Toen fabriek en rond weg de waarde van de historische stad gin gen verstoren, kwam er tegelijkertijd een ac tief restauratieproces op gang. Waterpoor ten, huizen, maar ook de straten werden aan gepakt en Sloten lijkt nu nagenoeg 'klaar' te zijn. Het monumentenbewustzijn is zo toe genomen, dat er deze zomer op een plek waar een gat gevallen was in de verder geslo ten bebouwing een schutting van bordpapier opgetrokken werd die beschilderd was met een metselwerk imitatie. De viering werd ook aangewend tot het for muleren van een aantal wensen. Een structu reel gevolg van de feesten is het feit dat er plannen gerezen en uitgesproken zijn om de vestingwallen te reconstrueren. Het zijn plannen die historische, toeristische en werk- gelegenheidsconsequenties hebben. De me ningen over hoe het zal moeten gebeuren lopen nogal uiteen. Van een complete recon structie met kanonnen en een regelmatig op-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 18