HSSi 183 VOOHHtlW Velperweg. Tegenstellingen tussen laat-19e- eeuwse herenhuizen met diepe voortuinen en kantoorflats. re geld dan met inachtneming van het aanwe zige monumentenbestand. Men realiseert zich in Arnhem echter ook dat coördinatie tussen de gemeentelijke diensten èn publieksbenadering belangrijke factoren zijn in de zorg voor de totale bebouwde om geving. Men heeft daarom ook zogenaamde gevoelige gebieden vastgelegd. Het gaat om gebieden die op plaatselijk niveau van be lang zijn wegens hun 'schoonheid, karakter, tijdsbeeld van ontstaan en/of belevingswaar de', gebieden waar een karakteristieke een heid bestaat. Men wil de bewoners in deze gebieden wij zen op de aanwezige waarden en hun moti veren tot behoud van karakteristieke onder delen. Bovendien, kan zo het beleid van de verschillende gemeentediensten als cultuur, ruimtelijke ordening, verkeer en publieke werken op elkaar afgestemd worden. Uit de ze gebieden kunnen dan de gemeentelijke gezichten geselecteerd worden. Delen van het Spijkerkwartier, de Mussenberg in zijn geheel, de Jansbuitensingel en de binnenstad zouden hiervoor in aanmerking kunnen komen. De formulering is rijkelijk vaag, inventarisa tie nodig en bovendien is het de vraag wat men vermag tegen invloeden van projectont wikkeling en speculatie. Toch moet men Arnhem hierin krediet geven. Oprichting van een Stichting Stadsherstel wordt overwogen. Bovendien heeft men al een fraaie brochure gepubliceerd over de Mussenberg. Deze bro chure waarin gesproken wordt over monu mentenzorg en beleid en waarin de karakte ristieke elementen van de wijk helder en vi sueel worden uiteengezet is in de wijk ver spreid en had daar veel èn positieve respons. Toch dreigen bij de renovatie elementen als de roedeverdeling in de ramen te verdwij nen. Knelpunt is en blijft het geld! De oude stadsrand van de middeleeuwse stad aan de Oeverstraat. Hoogbouw, kaalslag en torentjes. Links de tot afbraak gedoemde Eusebiuskerk. AANZETTEN In Arnhem zijn hoopgevende aanzetten te zien van een actiever beleid. Al voor het jubileumjaar zijn ontwikkelingen in gang ge zet die positief kunnen zijn. Het eeuwfeest jaar heeft daar geen invloed op gehad. Wel zijn er heel wat historische boeken over de stad uitgegeven of herdrukt. Veel bewoners worden zo toch weer met de neus op hun geschiedenis gedrukt, bijvoorbeeld door de reeks magazines Ach lieve tijd van uitgeverij Waanders. Of dit gunstige effecten heeft op monumentenzorg is niet duidelijk. Arnhem is niet primair een monumenten- stad, maar wel een stad met veel geschiede nis. De nabije toekomst zal laten zien of de aanzetten zullen leiden tot verbetering. Mooi gedetailleerd hoekpand aan de Cronjéstraat - De La Reijstraat. Links een glimp van een brug met Jugendstilsmeedwerk. Alle foto's W. van Leeuwen, Nijmegen i.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 17