«wesafF 182 'K\rX'^W Plattegrond van Arnhem naar het plan van uitleg van Architect H. J. Heuvelink uit 1853 (Arnhem Gemeentearchief). restauratie gevierd, maar in 1973 viel de eerste rib alweer uit het gewelf. Tien jaar later is de kerk weer geopend. De restauratie en herbestemming voor culturele doeleinden is op zeer aanvechtbare wijze geschied: de raamtraceringen zijn in omvang verdubbeld ten behoeve van het aanbrengen van dubbel glas. Het interieur is een ware orgie van - overigens noodzakelijke - trekstangen, akoestische panelen en honderden meters Binnenterrein tussen Kerkstraat en Bakkerstraat, met het contrast tussen 15e of 16e-eeuwse trapgevels en moderne achteraanbouwen, typerend voor de tegenstellingen in de binnenstad. parketvloer. De vraag rijst of het nu echt zo had gemoeten? Zoals gezegd, Arnhem is een stad vol tegen stellingen: soms is er het herademen op een rustig plein of het wandelen in een groene wijk vol Jugendstilpanden, zoals de prachti ge huizen aan de Cronjéstraat bij Sonsbeek, dan weer is er het goedbedoelde bakstenen woonflatje in de witgepleisterde rij 19de- eeuwse huizen of de verkrotting op de plek waar V&D een parkeergarage wil bouwen. Er is de tocht op de kaalslagterreinen van De Weerdjes, maar ook de stadsvernieuwing en herbouw in hetzelfde gebied. Er is ook de 19de eeuwse Villa Beaulieu aan de Noorde lijke Parallelweg. Een villa waarin de zuilen van de galerijen van Jacob Romans huis De Voorst zijn verwerkt, maar die toch gesloopt dreigt te worden. GROTE PLANNEN Uit het bovenstaande moet al duidelijk wor den dat het gemeentebeleid bepaald niet ho mogeen en doel gericht genoemd kan wor den. Toch is er sprake van goede wil. Al in 1978 is er een monumenten verordening in ontwerp. Eind 1979 zegt men voorstellen aan de raad te gaan doen, terwijl de Monu mentencommissie - bestaande uit ambtena ren en belangstellenden - de 'open-gaten nota' van Heemschut onderschrijft. Nu, in 1983, is de verordening er nog steeds niet. Ze zal er echter, zo valt in ambtelijke kringen te beluisteren, binnenkort toch ko men, tegelijk met een concept-monumenten lijst, ter aanvulling van de rond 100 van Rijkswege beschermde panden. Men wil dan panden van lokaal belang op deze plaatselijke lijst plaatsen. Hiervoor heeft men al geïnventariseerd. Van de pan den zijn gegevens op steekkaarten vastge legd: onder meer de relatie tussen bouwwerk en omgeving, de sociale opbouw van de wijk, de emotionele kwaliteiten van het pand en de gevolgen van bescherming voor de bewoner worden naast de gebruikelijke ge gevens geregistreerd. Foto's zijn helaas nog niet gemaakt, omdat er niet voldoende mankracht aanwezig is. Daarnaast wil men komen tot de vaststelling van gemeentelijke stadsgezichten. De moge lijkheid hiertoe is echter nog omstreden, ge tuige de geruchten dat de monumentenveror dening van Tilburg, die eveneens deze mo gelijkheid biedt, ter vernietiging zou zijn voorgedragen. Het is dan ook nog onduide lijk hoe deze beide mogelijkheden hier in de toekomst zullen gaan functioneren. Gezien de financiële nood van veel gemeenten dreigt monumentenbescherming meer en meer te gaan geschieden op basis van het beschikba- Mussenplein. Tuindorp ontworpen in 1910-11 door De Roos en Overeijnder. Fraai gedetailleerd en met veel groen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 16