179 Het Mauritshuis of Princehof (zijgevels), gebouwd als residentie voor Prins Maurits in 1623, gerestaureerd in 1972/73. pen. De bevolking was opgeroepen zoveel mogelijk in zeventiende-eeuws kostuum te verschijnen, waarbij overigens in het vage bleef, hoe dat er nu precies uitziet. Evenmin vond men het blijkbaar overbodig te verkla ren, waarom die kostumering nu juist zeven tiende-eeuws diende te zijn, terwijl de stad toch haar vierhonderdjarig bestaan vierde. Binnen een serieuzer kader bewoog zich de tentoonstelling 'Vier eeuwen vestinggeschie denis in beeld', die door de plaatselijke heemkundekring was georganiseerd. Gezien de talloze op de geschiedenis geba seerde activiteiten, moet er van de 3300 in woners van de gemeente, onder wie er 800 binnen de vesting wonen, een bewonderens waardig aantal rondgelopen hebben in de uit monstering van Spanjaard, Geus of midde leeuwer hoe anachronistisch ook, of wat daarvoor moest doorgaan. BESCHERMD STADSGEZICHT Het is nu niet te hopen, dat dit ongetwijfeld kleurrijke en schilderachtige, maar mij per soonlijk toch wat al te globale beeld, dat men van de geschiedenis heeft, tekenend is voor de wijze, waarop men in Willemstad omgaat met het nog concreet historisch voorhande- ne. Ik doel vooral op de gebouwde omge ving. De gemeente kan men op dat punt nauwe lijks een verwijt maken. Zij heeft het bijzon der gave karakter van de vesting met haar oude bebouwing reeds lang geleden onder kend en liet niets na haar, binnen de grenzen van het mogelijke en het redelijke, te be schermen tegen ongewenste ontwikkelingen. Een actief beleid had tot gevolg, dat in 1970 de gehele kern met de vestingwerken tot be schermd stadsgezicht werd aangewezen en dat in 1972 tot aankoop en restauratie van het Mauritshuis overgegaan kon worden. Inmid dels is er ook een stadsvernieuwingsplan op gesteld, waarbij de gemeente met steun van het Rijk de bijzondere en openbare werken voor haar rekening neemt. In dat kader werd vorig jaar de verzakte Benedenkade hersteld, waarbij tevens de bestrating met oude mate rialen vernieuwd en het parkeren terugge drongen werd. Hier en elders in de stad wer den lantaarnpalen volgens oud model ge plaatst en de Groenstraat kreeg tevens een nieuwe klinkerbestrating. Voor de verbete ring van woonhuizen met de waarde van monument (en dat kunnen ook niet-be- De Voorstraat, de voornaamste straat van Willemstad. Tussen de 17e-, 18e- en 19e- eeuwse huizen staat sinds enige tijd ook dit moderne bankgebouw. Er is kennelijk veel moeite gedaan om het in de historische straatwand in te passen. Toch is het resultaat tweeslachtig. Naast een fijngeledende, eigentijdse maar goed passende vensterverdeling en een geschikte moderne baksteen ziet men twee historiserende topgevels met vlechtingen en natuurstenen details. Voor het dak ging de architect zelfs nog verder, want daar gebruikte hij oude Hollandse pannen. Afgezien van de omstandigheid, dat het pand nu juist opvalt, omdat het zo historiserend is - er staat verder geen topgevel in het rijtje - krijgt men geen antwoord op de vraag: Wat wilde de architect nu eigenlijk? Alle foto's W. J. Pantus, Nijmegen ViJyf -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 13