178 De hervormde koepelkerk (1598-1607) met daarvoor de massieve aanzet van een onvoltooide toren, die Maurits blijkens de schietsleuven ongetwijfeld als laatste bolwerk binnen de vesting gedacht had. bewaard gebleven, al wist men door de aan schaf van antiek meubilair van elders het historisch karakter te behouden. MAURITSHUIS-PRINCEHOF Het derde bouwwerk, dat door toedoen van prins Maurits in Willemstad verrees, is het naar hem vernoemde Mauritshuis, dat ook wel onder naam van Princehof en Gouverne ment bekend staat. Met zijn vrijliggende bre de voorgevel vol natuurstenen details, alles in de stijl van de Hollandse renaissance, heeft het de allure, die een jachtslot of resi dentie van een prins waardig is. Het nam dan ook met de bijbehorende grond en de grach ten zowat een kwart van de kleine stad in beslag. Na gediend te hebben als verblijf voor de gouverneurs van de vesting sleet het, steeds verder onttakeld, zijn dagen als infir merie, postduivenstation en marechaussee kazerne, totdat het als onderkomen voor meerdere gezinnen zozeer vervallen was, dat restauratie dringend noodzakelijk werd. Met de voortvarendheid, die de gemeente Wil lemstad overigens in monumentenzaken ei gen is, werd het Mauritshuis in 1972 aange kocht, gerestaureerd en een jaar later als raadhuis in gebruik genomen. Bij de restau ratie werd overigens de in 1823 afgebroken achterbouw geheel gereconstrueerd. Aan de gevels verschenen weer de roodgeschilderde luiken, die evenals de dakkapellen en de trapgevels zoveel reliëf aan dit gebouw ver lenen. Nu vertoont het monument weer het intense contrast van hardrode baksteen met witte banden, blokken en cartouches, dat zo wezenseigen is aan de Hollandse renaissan ce, de bouwstijl van de Gouden Eeuw. HISTORISCHE FEESTEN Tegen deze achtergrond, die men zich niet dan met moeite nog Hollandser kan voorstel len, speelden zich afgelopen jaar de feesten af, waarmee Willemstad haar vierhonderdja rig bestaan als vesting vierde. De opvallendste activiteiten, die onderno men werden, varieerden van een 'Stadse Markt' met aansluitend een middeleeuwse maaltijd in Bruegheliaanse stijl (hoe valt dat eigenlijk te rijmen?) tot het Admiraalzeilen op het Hollandsch Diep en van een zeeslag met veel vuurwerk en kanongebulder tot het feestelijk inhalen van prins Willem van Oranje, die op een Geuzenschip vanuit Den Briel in de haven aankwam. Slotstuk van de feesten was een historische optocht, waarin veel persoonlijkheden uit de geschiedenis of hun dubbelgangers meelie- De verhouding tussen architectuurhistorische kwaliteit en onderhoud lijkt in de Groenstraat omgekeerd evenredig te zijn. Herstel van dit karakteristieke pand met afwisselend gele en rode lagen baksteen van verschillend formaat, 19e- eeuwse schuiframen, gesmede muurankers, een waterlijst van profielsteen en een gevelsteen met de tekst: 'Het hofje de Molensteen/De eerste steen gelegd door A. J. Lodder geb. Maris 12 september 1883' zou in dit jubileumjaar om meer dan één reden zinvol zijn geweest. ■J> A. y*. 'gr XV

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 12