Bij verschijning van Heemscnuts kinderboek 154 nenstad wil zien als een stedebouwkundig monument, dan mag ook het herstellen van dit binnenstedelijke weefsel 'monumenten zorg' heten. GROTERE PROJECTEN Ook de nieuwbouw-projecten van wat grote re schaal moeten, weliswaar zijdelings, maar toch volledigheidshalve en met enige stellig heid worden genoemd: De enige jaren geleden uitgevoerde renovatie van het gebied rond de 'Armen de Poth', in het noordoosten van de oude stad en het Beestenmarktproject met 296 woningen, waaraan op dit moment de laatste hand wordt gelegd. Verder, het volgend jaar in uitvoe ring, een parkeergarage die door een wo ningbouwprogramma wordt afgedekt in het zogenoemde Koestraatgebied; rond het ter rein van de vroegere Markthal eveneens in grijpende bouwactiviteiten. Over een paar jaar zal in één van de brandpunten van het beschermde stadsgezicht, op de hoek van de Kerkstraat en de Muurhuizen, de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek haar nieuwe behuizing kunnen betrekken. Een enkel citaat uit het voorwoord van Voor uitstrevend Behoud: 'Kent u die waarschuwing van Potgieter te gen de stadsvernieuwing van zijn tijd? 'Waar rees, hoe vaak de moker klonk, iets schooners op dan wat er zonk?' Wij hopen aan deze waarschuwing niet ijdel voorbij te lopen als we toch proberen, waar nieuw gebouwd moet worden, het beste van onze eigen tijd te verwezenlijken'. Aan inspanningen zal het in de toekomst niet ontbreken! GEEN WERK VOOR ÉÉN GENERATIE Vanzelfsprekend is de verbinding tussen de monumentenzorg en de volkshuisvesting, ook in Amersfoort, definitief en solide tot stand gebracht. Een budget, gebaseerd op^ dertien panden voor 1984 en de stellige overtuiging dat het er méér zullen worden, tekenen hiervoor. Daarmee zijn de conventi onele restauraties natuurlijk niet van de baan. Er liggen uitvoeringsklare plannen ge reed voor het voormalige stadhuis, het pand Westsingel 93 met zijn fraaie trappenhuis en nog de oorspronkelijke stucdecoraties van 1780, voor het St. Pieters- en Bloklands Gasthuis tegenover het museum Flehite. Met name de gasthuiszaal en Flehite zijn hoofdmomenten van, wat gezien wordt als het 'museumkwartier' van de stad. Ook de Koppelpoort met de te restaureren tredmo lens en de onlangs herstelde gebouwen van de Beiaardschool aan het Grote Spui kunnen hierin deelnemen. Verder zullen binnen af zienbare tijd restauratiesteigers geplaatst moeten worden voor de Lutherse Kerk en de Elleboogkerk, voor de stadsmuur langs de Annastraat, bij de Oranjerie van Randen broek en rond de Onze Lieve Vrouwetoren. Het besef blijft dat monumentenzorg en het herstellen van oude huizen niet is voorbe houden aan één generatie. Het werk strekt zich namelijk uit over een groot aantal de cennia. Drs. A. L. L. M. Asselbergs -- wethouder van Amersfoort belast met de monumentenzorg MINISTER BRINKMAN ALS ONDERWIJZER Een klein kwartier hadden 24 leerlingen van de lagere St. Jorisschool in Amersfoort een minister als gezellige onderwijzer! Minister Brinkman van W.V.C. zat don derdagmorgen 6 oktober - al om negen uur - in een antieke scheerstoel in de voormalige mannenverblijf-slaapzaal van het Pieters en Bloklandsgasthuis, tegenover museum Fle hite aan de Westsingel. Rondom een tafel voor hem zaten aandachtige scholieren, die luisterden naar passages, die de bewindsman voorlas uit het jeugdboek over monumenten zorg, dat op initiatief van Heemschut door Uitgeverij Terra te Zutphen in de kinderboe kenweek was uitgebracht. Op uitnodiging van Heemschut was de mi nister op dit vroege uur naar Amersfoort ge komen, om van auteur Jan Roelfs (redacteur van Heemschut's maandblad) het eerste exemplaar in ontvangst te nemen. Het werd een bijzonder ongedwongen sa menkomst mede in aanwezigheid van Amersfoort's eerste burger, leden van Heemschut's Provinciale Commissie Utrecht en vele anderen. Tijdens het voorlezen van de minister ver scheen plotseling tussen de gordijnen van een van de oude bedsteden het hoofd van Pommetje Horlepiep, met slaapmuts. Hij klom in ouderwets nachthemd - verstoord vanwege de onderbreking van zijn slaapje - uit bed en kwam met een brandende kande laar op de minister toe. Er ontstond een on gedwongen gesprek, vooral ook met de kin deren. De heer Brinkman beantwoordde vra gen over monumentenzorg, waarna Pomme tje het boek 'Hoe het Krekelhuis gered werd' aan alle aanwezigen uitdeelde. Na afloop vertoefde de minister nog korte tijd in de ontvangstruimte van het Museum Flehite. Deze bijeenkomst, voorbereid door de Provinciale Commissie Utrecht, Uitgeve rij Terra en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg te Zeist, kwam mede tot stand dankzij de medewerking van de regenten en de directeur van het Bloklandsgasthuis en de directeur van Flehite. Mevrouw drs. L. J. Westermann - van der Steen, secretaris van de Provinciale Com missie trad als gastvrouw op. Zij verving de Commissie-voorzitter dr. E. B. J. Postma die wegens een ongeval he laas verhinderd was aanwezig te zijn. Ver heugend voor Amersfoort is dat de minister toezegde opnieuw naar deze stad te komen om zich te verdiepen in de reeds behaalde resultaten op het gebied van de monumen tenzorg en de nog bestaande problematiek. In concreto belooft hij naar middelen te zoe ken om de restauratie van de Mannenzaal in het Bloklandsgasthuis te bespoedigen! Minister Brinkman, met Pommetje Horlepiep (de acteur Bram Biesterveld) en een Sint- Jorisscholier.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 8