Monumentenbeleid in Amersfoort 153 Jaargang 60, no. 10 - oktober 1983 Heemschut verschijnt lOx per jaar (Volgend nummer medio december) Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Visie van gemeente Amersfoort op monumentenbescherming Dr. Halbertsma, monumenten beschermer pur sang. Archeologische monumentenzorg. De oudheidkundige vereniging Flehite. Amersfoort en historisch plaatsnamenonderzoek Het belang van houtconservering. Foto omslag: Amersfoort, Lieve Vrouwestraat 6-8 Het oorspronkelijke dubbele vakwerkhuis uit ongeveer 1525, waarvan de voorgevel bestaat uit stijlen en tussendorpels met bakstenen vullingen daartussen, is in dit gedeelte van Nederland iets bijzonders. Bij de restauratie is dan ook de uiterste behoudzucht in acht genomen om toch vooral het maximum aan authentiek materiaal te handhaven. Foto: C. van den Braber. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,-per jaar Reductie voor 65+ en 30~ Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn In dit aan de belangrijke monumentenstad Amersfoort gewijde nummer treft u vanzelfspre kend een schets aan van de geschiedenis van de plaatselijke monumentenzorg. Zowel van de zijde van het gemeentelijk beleid als van die van het particulier initiatief wordt deze belicht. Voor het laatstgenoemde achten wij de bemoeienissen van de oudheidkundige vereniging Flehite en de bewonderenswaardige persoonlijke inzet van één van onze actiefste leden, dr. H. Halbertsma, representatief. Zeer gelukkig zijn we met twee artikelen over onderwerpen die zelden meer dan summier de aandacht krijgen in ons tijdschrift: te weten historisch plaatsnamenonderzoek, in dit geval betrekking hebbend op de oorsprong van Amersfoort en voorts de archeologische monumen tenzorg, waaraan vanwege het feit dat de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek in Amersfoort is gevestigd ook in dit nummer aandacht wordt besteed. Een artikel over de aantasting van hout in monumenten nemen we in dit nummer op in verband met de studiedag die begin november over dit onderwerp door de Rijksdienst voor de Monumenten zorg wordt georganiseerd. Hierna laten we allereerst de wethouder van Amersfoort, belast met de monumentenzorg, aan het woord over de huidige activiteiten op dit gebied. Op een andere plaats in dit tijdschrift wordt 'Vooruitstrevend Behoud', de Amersfoortse monumentennota van 1979, ter sprake ge bracht. Sinds het aannemen van die nota hebben zich verschillende ontwikkelingen voorgedaan, op het gebied van de ruimtelijke ordening en, in samenhang daarmee, op de inhoudelij ke kanten van de monumentenzorg. Een heroriëntatie op dit onderwerp leverde dan ook een werkterrein met een breed ge zichtsveld op en met interessante perspectie ven. Van restauratie naar integratie, het op voorhand invullen van deze gedachte toont een aantal facetten die in Amersfoort nogal actueel zijn. DE JONGERE BOUWKUNST Om te beginnen, het inventariseren en docu menteren van de jongere bouwkunst, waar voor de gemeenteraad voorlopig een bedrag van 133.000,- beschikbaar stelde, vindt op dit moment haar neerslag in monografie- en en plattegronden van deelgebieden en en sembles. Documentatiekaarten met zake lijke informatie, foto's en beschrijvingen ge ven de geselecteerde panden als het ware een 'paspoort' voor de komende tijd. Een gemo tiveerde en onderbouwde waardering spreekt zich duidelijk uit over de historische en ka rakteristieke waarden van de objecten. Het functioneel maken van het systeem, waarin, met inbegrip van de 350 al be schermde monumenten, zo'n 1000 panden zijn opgenomen, is binnenkort aan de orde. Het 'jongere monument' kwam overigens al eerder sterk in de aandacht. Voor de voorma lige Willem Il-kazerne was de kentering te laat. Voor de Juiiana van Stolberg-kazerne waren de omstandigheden en lagen de moge lijkheden gelukkig anders. De vier hoofdge bouwen rond de sportvelden en de vier exer citieplaatsen konden als één historisch en semble worden gehandhaafd. Kazerne num mer één is inmiddels verbouwd en in wonin gen opgedeeld, de overige zijn in uitvoering. Van het monumentale hek met de stenen wachthuisjes langs de Leusderweg zullen be langrijke stukken worden bewaard en geres taureerd. BESCHERMD STADSGEZICHT De aanwijzing van de binnenstad van Amersfoort tot beschermd stadsgezicht valt binnenkort te verwachten. Het gebruikelijke overleg tussen de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en de gemeente is hieraan vooraf gegaan. Nadat de gemeenteraad zich al in 1979, met het aannemen van de nota 'Voor uitstrevend Behoud' had uitgesproken vóór het beschermen van het stadsgezicht, stelde ook een inspraakgroep uit de burgerij zich op het standpunt dat de historisch-stedebouw- kundige karakteristieken van de stad be waard moesten blijven. Een opmerkelijk feit daarbij was, dat naar het oordeel van die inspraakgroep, het vooral de gehéle binnenstad moest worden die on der de bescherming diende te vallen. Derhal ve ook het gedeelte rond het nieuwe stad huis. Dit betekende een aanvulling op het voorstel van monumentenzorg. Het gemeen tebestuur heeft deze suggestie overgenomen en aan Gedeputeerde Staten van Utrecht ken baar gemaakt. OOK NIEUWBOUW EEN VORM VAN MONUMENTENZORG Naar verwachting zal de bescherming van het stadsgezicht weinig veranderen aan het tegenwoordige stedebouwkundige denken en doen. Immers, de oude rooilijnen worden sinds lang als vaststaand en onwrikbaar aan gemerkt. Bij het weer volbouwen van de openingen in de gevelwanden vormen de vroegere rooilijnen, zoveel als mogelijk is, uitgangspunten van betekenis. Recente voorbeelden zijn te vinden in de Muurhuizen tegenover de muziekschool, op het punt waar de Langegracht en de Lieve Vrouwestraat elkaar ontmoeten, in de Vij ver, de Breestraat en de Scherbierstraat en aan de Appelmarkt. Wanneer men de bin-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 7