Zeeland 173 Burgemeester. Architect J. Walraad uit Brielle gaf een toe lichting op de restauratie van het Maurits- huis, die onder zijn leiding plaats vond in 1972/1973. Na het Mauritshuis, dat als ge meentehuis fungeert, bezichtigd te hebben, werd onder leiding van de Burgemeester een bezoek gebracht aan de Koepelkerk, de eer ste kerk in ons land die voor de Protestantse eredienst werd gebouwd. De tocht ging toen naar het Arsenaal. De Heer en Mevrouw van Welzenes boden in dit schitterend gerestau reerde gebouw het gezelschap een lunch aan. De voorzitter bedankte namens allen voor de genoten gastvrijheid. Vervolgens werd een wandeling gemaakt op de wallen en bastions van het 400-jarige Wil lemstad, wederom onder leiding van de Bur gemeester, die met trots, enthousiasme en grote kennis van zaken op boeiende wijze zijn stad presenteerde. Tenslotte was er thee in Belle Vue. Al met al een geslaagde excur sie op een prachtige zomerdag. Vlissingen. Het Van Dishoeckhuis,een geregistreerd monument, werd in 1733 ge bouwd naar het ontwerp van de Antwerpse bouwmeester Jan Pieter van Baurscheit de Jonge, aan de Houtkade in Vlissingen. Het werd gebouwd voor de toenmalige burge meester van Vlissingen. Van 1818 tot 1965 was het gebouw door de gemeente Vlissin gen in gebruik als stadhuis. Sinds 1965 is er geen bestemming meer voor gevonden en staat het leeg. Heemschut bracht hierover in het verleden regelmatig verslag uit. Nu, na een leegstand van bijna 20 jaar zon der ook maar het allernoodzakelijkste onder houd, is de conditie van het Van Dishoeck huis enorm verslechterd. Zou er op korte termijn niet ingegrepen worden, dan moet het pand als verloren worden beschouwd. De voornaamste oorzaak van het verval is onge twijfeld diefstal van het zware lood uit de dakkonstruktie. Door jarenlange lekkages is veel houtwerk gaan rotten, met als voor naamste gevolg het instorten van het centrale trappenhuis. Ook is er veel van de rijk geor namenteerde stucplafonds naar beneden ge komen. Het huis dient naast het water- en winddichtmaken ook te worden beschermd tegen inbraak. De Stichting Stadsherstel Vlissingen en de Werkgroep 'Beschermd Stadsgezicht' lan ceerden in 1980 een plan voor de restauratie van het huis met aanvullende nieuwbouw aan weerszijden, dat echter werd doorkruist door een gemeentelijk verplaatsingsplan het geen financieel niet haalbaar bleek. Vervol gens werd door de gemeente Vlissingen een sloopvergunning zonder herbouwplicht aan gevraagd waartegen door de genoemde in stellingen en Bond Heemschut hoger beroep werd aangetekend. Daarop gaven de Vlis- singse instellingen opdracht aan de Stichting Architektenwinkel Walcheren tot het maken van een rapport met kostenbegroting voor consolidatie van het Van Dischoeckhuis. De kosten van die conservering zijn begroot op ca. 160.000,-. De binnen de Stichting Stadsherstel Vlissin gen actief geworden Werkgroep Behoud Van Dishoeckhuis, waarin zitting hebben mevr. M. H. F. van der Sluis-Janssens en de heren R. J. W. den Broeder en A. Feenstra, hopen op een soepeler houding van de Kon. Mij. De Schelde (met wie door de Gemeente in 1965 een koopovereenkomst werd gesloten voor de grond). NI. in die zin dat, als gevolg van de recessie, er een mogelijke bereidheid zou bestaan bij De Schelde om het terrein waarop het pand staat terug te geven aan de gemeente Vlissingen. De Houtkade zou dan opgenomen kunnen worden in een binnenstadbebouwingsplan dat de laatste jaren rond het Scheldecomplex in de oude stad vorm heeft gekregen. Het gaat hier om stadsvernieuwing in het gebied van de Gravestraat en omgeving met behoud van oude en karakteristieke panden o.a. in de Koudenhoek, achter het Van Dishoeckhuis. Hierdoor zou het oude stadhuis ook uit zijn isolement worden verlost. Voorlopig en in afwachting van de uitspraak door de Raad van State moet men zich bera den op het vinden van mogelijkheden tot het verkrijgen van de benodigde 160.000,- voor consolidering. Wellicht zou een beroep gedaan kunnen worden op het Europees So ciaal Fonds. Inmiddels is een speciaal gironummer geo pend voor hulpverleningen door allen die de Werkgroep in hun zorgelijk streven een goed hart toedragen. Gironr. 3875559 t.n.v. Stichting Stads herstel Vlissingen. De door het echtpaar Van Welzenes aangeboden lunch in het Assenaal te Willemstad De toestand waarin het Van Dishoeckhuis, een uniek monument in ons land, verkeert is zeer zorgwekkend.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 27