Nieuws uit de provincies Groningen Gelderland Utrecht Noord-Hoüand Noord-Brabant Groningen: Vrijdag 18 en zaterdag 19 no vember a.s. te Groningen houden het Gro ninger Museum, het Gemeentearchief en de Rijksuniversiteit Groningen een congres on der de titel: 'DE HISTORISCHE STADS- PLATTEGROND-spiegel van wens en wer kelijkheid'. Het congres zal worden gehouden in het ka der van een expositie rondom de 17de-eeuw- se vogelvluchtplattegrond van de stad Gro ningen door de landmeter Haubois en de graveur Jan Lubberts Langeweert. Deze gedetailleerde plattegrond heeft tot in de 19de eeuw model gestaan voor alle karto- grafische weergaven van de stad Groningen en kan ook in artistiek opzicht als een hoog tepunt worden beschouwd. Stadsplattegronden worden door onderzoe kers van diverse disciplines als bron gebruikt voor studies, die naar aard en doelstelling vaak sterk van elkaar verschillen. Uitwisseling van gegevens is van grote bete kenis voor een goed gebruik van deze bron nen en het is dan ook de bedoeling dat het congres een bijdrage zal leveren tot deze uitwisseling. Hiertoe zal ook de tentoonstelling een aanzet geven die van 14/10 tot 20/11 in het Gronin ger Museum te zien zal zijn. Nadere informatie voor deelname aan het congres is verkrijgbaar bij het Gemeente archief, Viaductstraat 3a, 9725 BG GRO NINGEN, tel. 050-258420. Nijmegen: De Heemschutdag 1983 behoort weer tot het verleden. Er werd hard gewerkt door een kleine groep mensen om de organi satie vari de dag met bijna 400 deelnemers voor te bereiden. Hartelijke dankzegging aan de organisatoren met name aan de heren A. A. E. M. Gijsbers en drs. G. J. de Maret Tak èn aan de rondleiders is zeker op zijn plaats! Zeer positief werd de grote toeloop voor de ze dag ervaren. Dat enkele leden teleurge steld waren over bepaalde onderdelen van het programma, die in hun groep minder tot hun recht kwamen, is begrijpelijk en wordt als opbouwende kritiek beschouwd. Dat vele tevreden reacties van leden, zowel monde ling, schriftelijk als telefonisch binnengeko men, zullen bestuur en staf echter moeten stimuleren om de structuur van dergelijke grote Heemschut-evenementen te verbeteren c.q. te moderniseren. Verheugd was Heemschut over het gelijktij dig verschijnen van de herdruk 'Nijmegen, vroeger en nu' een uitgave van de Fibula- Heemschut reeks van Dr. J. M. G. M. Brinkhof en geactualisereerd door ons Re dactielidteam drs. W. J. Pantus. Een woord van dank aan de Uitgeverij Unieboek B.V. te Bussum voor de inspanning om het verschij nen van het boek te doen samenvallen met de Heemschutdag in Nijmegen en omstreken. Het eerste exemplaar werd aan de Burge meester van Nijmegen aangeboden en vele exemplaren werden in de kerk verkocht te gen een gereduceerde ledenprijs. Burgemeester F. J. Hermsen zei o.a. in zijn toespraak Heemschut erkentelijk te zijn voor de initiatieven en morele druk die ondervon den werden bij de bestemmingsplan-proce dures in de benedenstad van Nijmegen en voorzitter Hamm benadrukte jegens de vele aanwezige leden de wenselijkheid dat ook de jaarvergaderingen van de vereniging goed worden bezocht. Deze zijn niet 'zo saai' als velen wellicht denken doordat men een aan trekkelijk programma aan de vergadering pleegt te verbinden. Amersfoort. In mei kwam het jaarverslag van Stadsherstel Amersfoort over het boek jaar 1982 uit. Uit de toelichting blijkt dat ook deze maatschappij de nodige zorgen heeft over de gang van zaken in het restauratie werk. Zo schrijft men dat de restauratie van een drietal objecten, hoewel goedgekeurd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, aanmerkelijk versoberd dient te worden. Voorts dat men steeds meer geconfronteerd wordt met te restaureren objecten waarin be drijven zijn ondergebracht die in verband met de moeilijkheden van ontruiming, de nodige problemen opleveren. In 1982 vond een statutenwijziging plaats, waarna de Rijksdienst voor de Monumenten zorg bereid bleek om een gunstiger regeling met betrekking tot de subsidieverlening toe te passen. Tot slot deelt men mede dat het huurniveau met name van bedrijfspanden onder grote druk staat en dat het moeilijk is om een voor de maatschappij aanvaardbaar huurniveau te handhaven. Uit het jaarverslag kan worden afgeleid dat men thans een tiental objecten in eigendom heeft, waarvan zeven inmiddels zijn geres taureerd. Amsterdam. Dat goed overleg en tijdige inspraak bij de Gemeente wel degelijk effect sorteren kan heeft de actie van de buurtvere niging Wetering Verbetering te Amsterdam bewezen! Door de inzet van Wévé (Wetering Verbetering) is het mogelijk gebleken tot een creatievere en esthetisch meer aanvaardbare oplossing te komen voor de plaatsing van een rioolgemaal in het Weteringplantsoen. Op grond van gemeentelijke toelichting op de aanvankelijke plannen, waarbij het Wete ringplantsoen aangetast en zeer ontsierd zou worden, verklaarde Wévé zich hiermee on eens. Hierna verzochten B. en W. de buurt vereniging met een tegenvoorstel te komen. Een geschikte plaats werd gevonden onder het Kommiezenhuisje, een voormalig tol huisje aan de Weteringschans, doorlopend tot onder het park. Behalve het rioolgemaal zelf kunnen ook de trafo's onder de grond. Het tolhuisje moet wel even wijken voor de bouwput, maar zal daarna in oude staat terugkeren (een eis van monumentenzorg) en gaat dienen als toegang tot het gemaal. De bouwput wordt zó ge maakt, dat er, behalve de 'hangende' boom, niets gekapt hoeft te worden, dus ook niet de grote platanen. Sommige struiken worden door Groenvoorziening tijdelijk elders ge plant. Het bouw verkeer rijdt via de museum- brug. Het sluisje zal tijdens de bouw afge damd en de sluisdeuren opgeborgen worden. De leidingen komen in de gracht te liggen en aan de waterkant de trafo's, waar boven gronds de ventilatie-installatie is geprojec teerd. Het Kommiezenhuisje staat op de monumen tenlijst. Het is gebouwd in 1842 op de plaats van de Weteringpoort. Het diende als ver blijf van de gemeentelijke kommiezen die er de accijns moesten innen. Willemstad. De eerste excursie van de pro vinciale commissie werd gehouden op 27 augustus j.1. in Willemstad. Er waren ruim 50 deelnemers uit alle wind streken. Na een ontvangst met koffie in het Maurits- huis door de Burgemeester J. R. Andel, hield deze een korte inleiding. Daarop sprak de provinciale voorzitter een welkomst woord tot de leden en een dankwoord aan de 172

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 26