Heenjschut akfie Arnhem Beverwijk Haarlem Vught oprichting instak nieiitv^ 171 Tegen het ontwerp-bestemmingsplan Jans buitensingel maakten wij bezwaar omdat op grond hiervan de vier laatste panden van deze singelbebouwing uit de vorige eeuw zouden moeten verdwijnen voor een nieuw kantoorgebouw. Deze weliswaar vervallen panden geven nog altijd een goed beeld van de ruimtelijke afbakening van de eens zo fraaie, door de landschapsarchitect Springer ontworpen, singel. Er is geen integrale be leidsvisie voor dit gebied ontwikkeld, aldus Heemschut, op grond waarvan rekening ge houden kan worden met de nog aanwezige historische belangen. Bestudering van het ter visie gelegde ont werp voor de bouw van bejaardencentra aan de Beekstraat, bracht ons ertoe hiertegen bij B. en W. bezwaar aan te tekenen. De omge ving van de monumentale Walburgiskerk die met zijn twee torens symmetrisch van vorm is dient zorgvuldig behandeld te worden. De aanwezigheid van het door afmetingen en vorm disharmoniërende bejaardentehuis Beth Zikna mag geen argument zijn de al gemaakte stedebouwkundige fout nog eens te versterken. De thans gekozen bouwvorm is massaal en onrustig en sluit op geen enkele wijze aan bij de bestaande (monumentale) bebouwing. Hoewel verheugd met het feit dat het pand Kerkstraat 21 zal worden 'gerestaureerd', achtte Heemschut het toch noodzakelijk het plan van de gemeentelijke Dienst Openbare Werken hiervoor te kritiseren. Dit plan zal leiden tot een tweeslachtig gevelbeeld: men wil wel de in het begin van deze eeuw aange brachte pleisterlaag verwijderen, maar de ge velindeling uit die tijd handhaven. Wij stel den voor de gemeente te adviseren ten aan zien van een meer verantwoorde restauratie- aanpak. Bij B. en W. spraken wij onze teleurstelling uit over de kwaliteit van een aantal nieuw- bouwcomplexen die in de oude stad zijn ge realiseerd. Ook ten aanzien van thans opge stelde bouwplannen geldt o.i. dat onvol doende rekening is gehouden met de speci fieke eisen die het binnenkort te beschermen stadsgezicht stelt. Met name de gevoelige situatie waarin het project-Klein Heiligland 32/34 is gedacht vraagt een andere benade ring. Het vullen van deze opening in de mo- numentrijke wand zou dienen te gebeuren met inachtneming van de oude parcellering en de schaal van de belendende monumenten en niet door een maximale besteding van de beschikbare ruimte door realisering van een steil dakschild waar achter een volledige ver dieping met plat dak schuil gaat. Als de geldende voorschriften dergelijke ontwerpen mogelijk maken, dan dient het gemeentebe stuur thans de nodige maatregelen te treffen teneinde te voorkomen dat het historische stadsbeeld verder wordt geschonden, aldus de Bond. Ons door de gemeente verworpen bezwaar schrift tegen het ontwerp-bestemmingsplan- 'Huize Elisabeth e.o.' werd onlangs door G.S. gegrond verklaard. Daarmee is de voorgenomen sloop van het karakteristieke huis Leeuwenburg gelukkig van de baan. Heemschut stelde toch ook beroep in bij de Kroon, omdat de architectuur van dit huis een grotere vrije open ruimte vereist dan thans in het bestemmingsplan is opgenomen. 16 november a.s. vindt een ANWB-sympo- sium plaats in samenwerking met de NCM in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht, gewijd aan het onderwerp 'Het economisch belang van monumenten voor toerisme'. Nadere informatie bij de ANWB Den Haag, tel. 070 - 264426. Het onlangs verschenen Jaarverslag 1982 van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg is te bestellen door overmaking van 12,50 op postrekening nr. 751 t.n.v. het Distributiecentrum Overheidspublicaties te 's-Gravenhage. De redactie zal in een volgend Heemschut nummer op de inhoud van het verslag terug komen. Drs. J. Riezenkamp, plaatsvervangend di recteur-generaal Culturele Zaken heeft op 22 september in het Nederlands Documenta tiecentrum voor de Bouwkunst te Amster dam de Biennale voor jonge Nederlandse architecten geopend. Deze tentoonstelling duurt t/m 6 november a.s. Het doel van deze Biennale is in de eerste plaats om de belangstelling voor de architectuur en vooral de meest recente ontwikkeling daarvan bij een breed publiek te stimuleren en in de tweede plaats hierdoor mede te voorkomen dat er een 'verloren' architectengeneratie ontstaat. In een periode waarin het zeer moeilijk is voor een jonge, onervaren archi tect om aan de slag te komen zijn ontwerp wedstrijden, academische projecten en mani festaties als deze alleen al gerechtvaardigd uit economische overwegingen. Hiermee kan inderdaad misschien voorkomen worden dat hele architectengeneraties tussen de wal en het schip belanden en dat talent onontdekt blijft, aldus deze vertegenwoordiger van het ministerie. Vervolgens kondigde de heer Riezenkamp de oprichting aan binnen afzienbare tijd van een Instituut voor de Nederlandse Bouw kunst. Minister Brinkman acht het van groot belang voor de kwaliteit van de gebouwde omge ving (en voor het begrip daarvoor) dat er een dergelijk instituut komt. Wat de taken van het instituut betreft sluit de minister zich in grote lijnen aan bij het eind 1982 uitgebrach te advies van de commissie voor de Rijksmu sea. Daarin pleit men voor de oprichting van een architectuurmuseum. Deze commissie noemde de volgende taken: ten eerste: collectievorming en conservering van archieven of archivalia die betrekking hebben op de ontwikkeling van de architec tuur in Nederland, ten tweede: presentatie van die collectie en daarnaast tijdelijke telkens wisselende ten toonstellingen, ten derde: overdracht, dat wil zeggen educa tieve activiteiten, publicaties, lezingen en discussies. - de commissie zou een manifes tatie zoals deze architectuurbiennale ook re kenen tot die activiteiten - en ten vierde: algemene dienstverlening bij voorbeeld ten behoeve van het onderwijs. Daarnaast dient het instituut een platform te bieden voor o.a. de discussie en meningsvor ming inzake de architectuur, stedebouw en ruimtelijke ordening. Een platform dus waar de algemene meningsvorming over de ge bouwde omgeving plaats kan vinden. Met de Stichting Architectuurmuseum, het Nederlands Documentatiecentrum voor de Bouwkunst en de Stichting Wonen, die ook het initiatief namen tot de tentoonstelling, zal zeer binnenkort overleg gevoerd gaan worden. Zij zullen zeer nauw bij het nieuw op te richten instituut betrokken worden; mogelijkerwijs zullen zij daarin in de toe komst gaan participeren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 25