m 170 erop vliegend of kruipend). Na deze behan deling blijft er echter niets van het gif achter, zodat een hernieuwde aantasting tot de mo gelijkheden blijft behoren. Hier komt overi gens nogmaals het belang van de aanvullen de bouwkundige maatregelen om de hoek kijken, teneinde een herhaling te voor komen. Er zijn preventief werkende fungiciden die zwamaantasting wel kunnen voorkomen, maar bestaande aantastingen niet kunnen be strijden. In de praktijk blijkt men vaak de voorkeur te geven aan een mengsel van pro- dukten, bijvoorbeeld lindaan met penta- chloorfenol, om als universeel middel te worden gebruikt. Men bespuit dan het liefst de hele houtconstructie, zonder na te gaan of men alleen met een houtworm of ook met de gevaarlijke huisboktor te maken heeft, of mën met een gedeeltelijke aantasting (alleen het spint van eikehout bijvoorbeeld) of met een algehele aantasting te maken heeft. Hier door kan men in het ene geval een mug met een kanon aanpakken, terwijl in het andere geval het middel niet voldoende resultaten oplevert. Voor het bestrijden van de zwam die zich ook door het metselwerk voortplant, wordt vanwege de betere indringing vaak gebruik gemaakt van natriumpentachloorfenolaat, een in water oplosbaar zout van de alom bekende PCP (pentachloorfenol). Anders zou het nieuwe hout via de besmette muur geïnfecteerd kunnen worden. Ook hier geldt de beperking die voor alle PCP-houdende produkten opgaat: het is wet telijk verboden deze toe te passen in ruimten die in open verbinding staan met woon- en verblijfsruimten! Een oplossing voor dit laat ste probleem kan worden gevonden door de ze behandelde muren te isoleren (af te slui ten) van de ruimte door middel van een spe ciaal daartoe ontwikkelde kunsthars, die Een lekkende goot verraadt zich door zoutuitslag op de gevel. daarna afgepleisterd kan worden. De midde len op basis van Polyboraat zijn wel toegela ten als fungicide in woon- en verblijfsruim ten, maar zijn minder effectief dan die op basis van PCP. Een ander onderschat probleem is dat veel vroeger toegepaste middelen op het houtop pervlak uitkristalliseren en daar als een witte sluier op blijft liggen. Wanneer men in deze omgeving werkt, kan men gemakkelijk als nog vergiftigd worden. Deze ruimten zouden door middel van permanent aangebrachte waarschuwingsborden moeten worden be veiligd en slechts met behulp van een specia le uitrusting (masker, handschoenen enzo voort) betreden mogen worden om werk zaamheden te verrichten. Uit het bovenstaande kan men wel opmaken, dat bijvoorbeeld het nemen van houtverduur- zamende maatregelen met behulp van mid delen, die pentachloorfenol en lindaan bevat ten niet zonder meer is toegestaan. De toela tingsprocedure is niet zomaar één van de vele formaliteiten waaraan voldaan moet worden; het toelatingsbesluit bevat waarde volle opmerkingen en wettelijk voorgeschre ven gebruiksvoorschriften, die men op moet volgen. Het is bijvoorbeeld van het grootste belang vóór een bespuiting de ruimte stofvrij te maken, omdat stof veel gif vasthoudt, zodat een gedeelte niet in het hout terecht komt. Als men de ruimte betreedt, gaat het giftige stof dwarrelen! Een triest bijverschijnsel is, dat er op dit gebied allerlei verhalen de ronde doen, die de verwarring alleen maar vergroten. Er wordt verwezen naar onderzoeken in het bui tenland, waarbij zou zijn aangetoond dat een bepaald produkt in het geheel niet zo schade lijk is als wel wordt beweerd, terwijl men wel vindt dat het produkt van de concurent verboden zou moeten worden. Voor de be wijsvoering worden soms zelfs kilo's papier aangesleept met allerlei losse beweringen, zonder dat de contekst erbij vermeld wordt. Wanneer men van dergelijke informatie uit gaat kan een zeer gevaarlijke situatie ont staan, hetzij voor de verwerker, hetzij voor de toekomstige gebruiker van het pand. Wanneer men zich echter voornamelijk richt op hetgeen vermeld staat in het eerder ge noemde Besluit van de minister, en de pro testerende leverancier duidelijk maakt dat hij zijn argumenten aan deze minister moet Uitbundige zwamgroei in een kelder. Niet alleen de houten balken maar ook het pleisterwerk wordt begroeid. voorleggen, dan zullen de meeste problemen zich vanzelf oplossen. VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN Veel momenteel haast onoplosbare proble men kunnen worden voorkomen door een aantal simpele maatregelen zoals: - Regelmatig onderhoud (tegen vocht). - Toepassen van voldoende droog hout. - Selectief toepassen van vooraf verduur zaamd hout. Regelmatig onderhoud is de belangrijkste preventieve maatregel die men kan nemen. Elk brandje begint zó klein dat deze met één emmer water geblust kan worden. Hoewel onder bepaalde omstandigheden een' nodige ingreep op dat moment relatief prijzig lijkt, zal dit in vergelijking met de kosten van een omvangrijker restauratie, bij voorbeeld ver oorzaakt door die eerste kleine lekkage, in het niet vallen. Hoewel het logisch lijkt dat hout voldoende droog moet zijn alvorens het verwerkt wordt, blijkt dit voor velen nauwelijks het geval te zijn. Doordat het vocht op een gege ven moment toch wil verdampen krimpt het hout. De scheurtjes en openingen die hier door ontstaan zullen door afwisselende vochtbelastingen een eerste begin voor hou taantasting vormen. Vochtig hout, dat niet de kans krijgt te dro gen, vertoont weliswaar geen krimpver- schijnselen maar vormt door de hoge voch tigheidsgraad weer een gevaar voor zichzelf. Wanneer in een monument, dat is aangetast door zwammen, het aangetaste hout is ver wijderd zullen er nog resten van de zwam- vlok in het gebouw achter gebleven zijn. Hout, dat niet vooraf verduurzaamd is, zal dan een gemakkelijke prooi zijn voor hout- aantastende organismen. Kortom: we kunnen helaas niet buiten de chemische bestrijdingsmiddelen, maar we moeten ons steeds weer realiseren dat re gelmatig onderhoud en weloverwogen bouwkundige maatregelen daardoor niet achterwege gelaten kunnen worden. Inte gendeel!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 24