Vurehout heeft bij een relatieve luchtvoch tigheid van ca. 90% zelf een vochtgehalte van 21%. Onbehandeld hout in direct contact met de grond geeft dezelfde aantasting, maar nu veroorzaakt door grondvocht. Een restau ratie kan zelf ook aanleiding tot een explo sieve zwamgroei geven. Door gevelreiniging met water onder hogedruk, het opnieuw be pleisteren en metselen (mortelvocht!) en slechte ventilatie kan een zeer vruchtbaar milieu voor zwammen ontstaan, wat nog maar al te vaak voorkomt. Condensvorming alléén kan ook een belang rijke oorzaak van aantasting vormen, bij voorbeeld wanneer ventilatieroosters worden afgestopt (houten vloeren) of wanneer hou ten lambrizeringen zijn geplaatst voor muren met optrekkend vocht. Ook bij volledig in lood gepakte houtconstructies, zoals bij dak ruiters veel voorkomt, kan onder dit lood fatale condensvorming optreden. MAATREGELEN TEGEN AANTASTING Wanneer we de oorzaken van een verschijn sel kennen, is het gemakkelijker de maatre gelen daartegen vast te stellen. Allereerst moet men zorgen dat de verschijnselen zich niet of niet opnieuw kunnen voordoen. Dit betekent dat de bouwkundige maatregelen een veel belangrijker plaats dienen in te ne men. De gedachte dat men met het een of ander wondermiddel in één klap van de pro blemen af zou zijn, gaat alleen op in het rijk der fabelen. Daarom moet men meer van vooraf verduurzaamd hout gebruik maken, een onderwerp dat we hier niet verder zullen uitwerken. Pas nadat men de juiste bouw kundige maatregelen heeft aangenomen, kan het zinvol zijn chemische middelen toe te passen. Dit betekent niet dat door zwammen aangetast hout enkel door bouwkundige maatregelen weer gezond gemaakt kan wor den! De manier waarop men vroeger - maar ook tegenwoordig - met houtverduurza- mingsmiddelen omging en omgaat, is op zijn minst verbazingwekkend te noemen. Het gaat zonder uitzondering om zeer zware ver giften, waarvoor in eerste instantie ten be hoeve van de landbouw een speciale wet is uitgevaardigd. Hierin worden de voorwaar den opgenoemd waaraan men moet voldoen ten aanzien van samenstelling, toepassing, Een oude kapkonstructie, ontdaan van het dakbeschot. Resultaat van tijdig onderhoud, (toto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist) etikettering enzovoort. In het kort komt het erop neer, dat voor elk produkt een speciale toelating bij de Commissie voor Fytofarma- cie (Bureau Bestrijdingsmiddelen te Wage- ningen) moet worden aangevraagd. Deze commissie adviseert de minister van (tegen7 woordig Welzijn Volksgezondheid en Cul tuur), een produkt al dan niet toe te laten. Bij een gunstige beschikking krijgt het produkt voor een bepaalde periode een toelatings nummer met op de bijlage een omschrijving van het toepassingsgebied. GEVAAR VOOR GEZONDHEID Het is gebleken dat bepaalde leveranciers en verwerkers met dat toegelaten gebied de hand lichtten en daarmee de wet overtraden. Inmiddels is de situatie, niet in de laatste plaats door de advisering van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, sterk verbeterd, omdat een aantal bedrijven uit zichzelf met een verbeterde voorlichting op dit gebied opereren. In feite waren bijna alle middelen die binnenshuis (of binnenskerks) werden gebruikt, niet zonder meer voor dit doel toe gelaten of hadden zelfs nog niet eens een toelatingsnummer. De wettelijk verplichte etikettering, met waarschuwing voor ge zondheid, ontbrak veelal en de verwerkers deden hun werk met onvoldoende voorzorgs maatregelen. Deze situatie kon alleen maar worden ver klaard door het feit dat de architect c.q. aan nemer zich niet voldoende liet voorlichten, en dat zeer ernstige gevolgen zoals leverkan ker, chronische ontstekingen en huiduitslag zich pas na verloop van tijd openbaren. Wanneer men een heet voorwerp vastpakt, verbrandt men zich. Wanneer men op zijn duim slaat, voelt men direct wat er aan de hand is. Maar wanneer men zijn hand in een houtconserveringsmiddel houdt, merkt men op dat moment niets. Wellicht is dat de oor zaak van deze nonchalance. Ter illustratie van deze merkwaardige situatie enkele wille keurige voorvallen. - Een bedrijf dat, als loffelijk initiatief, middelen aan de vloeistof had toegevoegd die als waarschuwing een bijtende uitwer king op de huid hadden, verkocht niets van dit produkt zodat het uit de handel werd genomen. - Na bespuitingen die in de Hervormde Kerk in Berlicum (Friesland) werden uit gevoerd, werden bijna alle vleermuizen (vooral jonge exemplaren) dood aange troffen. Het betrof hier een kolonie van 300 stuks van de zeldzame meervleer- muis, die daar later in het jaar hun intrek namen om hun jongen ter wereld te bren gen. Deze vleermuizen komen zelfs hele maal vanuit hun winterkwartieren in Po len, om hier onder de beste omstandig heden hun jongen groot te brengen. - De aantallen kerkuilen en torenvalken, die door deze middelen het leven lieten, laten zich gemakkelijk aflezen aan de enorme toename van duiven, die op hun beurt daar met hun uitwerpselen aanzienlijk schade aan de monumenten kunnen toebrengen. Zij missen immers hun natuurlijke vijan den, zodat zij zich ongelimiteerd kunnen voortplanten en daardoor degeneren. CURATIEF EN PREVENTIEF Als we er van uitgaan dat de toelating is verleend voor het beoogde toepassingsge bied en dat een behandeling noodzakelijk is, welke middelen staan ons dan ter beschik king? Veelal wordt een scheiding gemaakt tussen preventieve (voorkómende) en curatieve ('genezende') bestrijdingsmiddelen tegen in- sekten. Dit houdt in dat we selectief te werk moeten gaan. Er zijn methoden die curatief ten opzichte van aantasting door insekten werken, zoals de vergassingsmethode. Hier bij worden (of zouden moeten) alle verschij ningsvormen van een insekt (ei, larve, pop, tor) gedood, op elke plaats (in het hout of Nalatig onderhoud heeft een verwoestend effect op de kapvoet en het 'steunend' metselwerk (foto van Bruggen).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 23