m :Y.. - - r -/ - „v? -33 Ook aan de oudheidkundige vereniging werd bericht dat de stad geen middelen tot herstel had, maar dat het stadsbestuur het initiatief gaarne aan haar liet. Flehite heeft deze uitda ging aangenomen en in een landelijke actie de benodigde middelen weten bijeen te bren gen. Waarna in 1886 de restauratie volgde. Sindsdien heeft de oudheidkundige vereni ging intens meegeleefd met het lot van de oude gebouwen in de stad. Waar het niet mogelijk bleek afbraak te ver hinderen zijn vaak gebouwen voor afbraak nog gefotografeerd, zodat in ieder geval een afbeelding bewaard bleef. Maar diverse acties voerden ook tot daad werkelijk behoud. Toen in 1901 het kleppermanshuisje, dat in de Langestraat tegen het koor van de St. Joriskerk aangebouwd stond, werd afgebro ken kwamen enkele muurschilderingen te voorschijn. Op voorstel en gedeeltelijk op kosten van Flehite werden deze schilderin gen gerestaureerd. In 1905 maakte Flehite de restauratie van het Kapelhuis in de Krankeledenstraat mogelijk. Toen de raad besloot de resten van de Kam perbinnenpoort af te breken ging Flehite te gen dit raadsbesluit in beroep en werd in 1915 door de Raad van State in het gelijk gesteld. De Kamperbinnenpoort werd in 1931/33 gerestaureerd. In de jongste tijd heeft Flehite, gesteund door Heemschut, een rol gespeeld bij de ont wikkeling van een bestemmingsplan voor de binnenstad. In december 1969 werd aan de raad aangebo den de nota 'De Amersfoortse binnenstad, vorm en functie in een nieuwe tijd'. Het daarbij behorende ontwerp-bestem- mingsplan voorzag in de aanleg van ettelijke grote parkeerplaatsen in de binnenstad en in het algemeen in een aantal verkeersmaatre gelen die een zeer grove ingreep betekenden in het stedelijk weefsel. Twee leden van Flehite waren de redacteuren van een nota waarin een andere visie op het functioneren van de binnenstad onder woor den werd gebracht. De allesoverheersende plaats, die aan een vlotte verkeersafwikkeling werd toegekend diende plaats te maken voor een andere be nadering. Niet het verkeer, maar het verke ren behoorde de voorrang te hebben en de woonfunctie diende meer reliëf te krijgen. Door de raad werd bepaald, dat de samen stellers van deze nota tezamen met andere actievoerders en de gemeentelijke werkgroep die het ontwerp bestemmingsplan had opge steld een beraadsgroep-binnenstad zouden vormen. In juli 1973 voltooide deze beraads- groep haar advies aan B en W, waarin die andere visie tot uitgangspunt was genomen. Globaal kan gesteld worden dat sindsdien deze nota tot uitgangspunt van het beleid voor de binnenstad geldt. Het meest recent was de inbreng van Flehite bij het advies betreffende de aanwijzing van de binnenstad als beschermd stadsgezicht. Poog ik nu deze activiteiten van de nu ruim 100-jarige oudheidkundige vereniging over- 159 ziende enige lijn te ontdekken in haar be moeienissen met de monumentenzorg. De voortgaande veranderingen in de maat schappij voeren onontkoombaar tot verande ringen van de gebouwde omgeving. Veranderingen die natuurlijk niet alleen maar als negatief kunnen worden afgedaan. Steeds echter heeft de oudheidkundige vere niging op de bres gestaan voor het behoud van het bestaande. Daarbij is de aandacht in de loop der tijd wat verschoven van het afzonderlijke bouwwerk naar ruimtelijke ensembles. Dat is natuurlijk ook een gevolg van de juiste beslissing van het gemeentebestuur om de plannen voor de binnenstad als een samen hangend geheel te presenteren. Daardoor werd de samenhang zichtbaar gemaakt van beleidsmaatregelen op diverse terreinen. In de ogen van Flehite dient daarbij alles wat in het verleden aan de kwaliteit van de ge bouwde omgeving heeft bijgedragen met de grootst mogelijke zorgvuldigheid bewaard te blijven. Dit is geen nostalgisch sentiment maar het besef dat hier de kwaliteit van het bestaan in het geding is. Kapelhuis - Krankeledenstraat 11. Opgetrokken omstreeks 1500 als dienstgebouwtje bij de Onze Lieve Vrouwekapel, die in die tijd nog op het Lieve Vrouwe Kerkhof stond. Restauraties in 1905 en in 1940. Ook in de komende periode zijn er herstelwerkzaamheden gepland. Vooral het zeer eigen karakter van de baksteengotiek trekt de aandacht. Overhaaks geplaatste gevelbeëindigingen zijn kenmerkende details. t .,vC

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 13