127 Heemschut heeft het startschot gelost. Een Gideonsbende, op Voorstonden aange voerd door Ger van der Wilt, en bij St. Jansklooster in de Wieden geleid door ir. B. Wessels heeft met enige tientallen jonge han den de echo verstaan. Een tweede werkkamp vond nl. plaats in een gebied van 'Natuur monumenten' bij het informatiecentrum De Foeke. Daar werd, naar wij hopen en ver trouwen, dit jaar de basis gelegd voor een vervolg werkkamp in 1984 om de karakteris tieke vervenersnederzetting, waarvan nog één boerderijtje in verval verkeert,- weer compleet te maken. Ook bij St. Jansklooster vond dus een klein werkkamp plaats waar zes actieve jongens en meisjes onder bezie lende leiding van Bernard Wessels, in alle opzichten bijgestaan door opzichter Slot van 'Natuurmonumenten' aan streekeigen ele menten en aan het uiterlijk van enkele per ceeltjes-hebben gewerkt. De beide opdracht gevers, zowel in Overijssel als in Gelderland waren zeer tevreden over de resultaten! En nu verder gaan met dit zo voorbeeldig parti culier initiatief. Jan Roelfs. Leermeester Ger van der Wilt geeft aanwijzingen voor het opnieuw bepleisteren van het koetshuis. UITBUNDIGE SFEER Sander Rövekamp, Mavo-leerling in Rijs wijk, de benjamin van het kamp, heeft ge leerd de verfkwast te hanteren, met bijvoor beeld Harm Wassink, eerste-jaars bouwkun de T.H.Delft. Er was al dadelijk een laaien de stemming in het kamp. 'We hebben met z'n allen onze 'leefbaar heid' moeten improviseren, want een oud koetshuis is nu eenmaal niet ingericht als jeugdherberg.' Hoogenberk, die tevoren Ger heeft gehuldigd in verband met diens ver jaardag, voegt eraan toe, dat men respect moet hebben voor de werkwilligheid van de ze jongeren, die ter bestrijding van de voe dingskosten tijdens hun vrijwillige bedrijvig heid in de kampen 175,- hebben betaald. VEEL VOORBEREIDINGEN Na bepakt en gezakt te zijn aangekomen, was het niet zo, dat er direct met troffel of verfkwast werd gezwaaid. Vergeet dat maar. Het dak en de goten van het 18de-eeuwse koetshuis waren al enkele jaren geleden ge restaureerd. Maar de muren moesten nog worden aangepakt. Het gedeeltelijk verwij deren van het overigens decoratieve groen heeft dagen gekost, ook het af bikken van oude pleisterlagen. Op die buitenmuur zit nu - na genoemde menging - het oorspronkelij ke Schönbrunngeel. Het latwerk werd weer aangebracht waartegen een klimroos werd geplant. De eigenaar vertelt nog dat het res tauratieproject deel uitmaakt van het plan in de toekomst het mooie terrein van Huize Voorstonden open te stellen voor het pu bliek. En in een deel van het koetshuis zal dan een museum komen van oude bouwma terialen, zoals oude stenen, drempels, ankers en sloten. Het is hartverwarmend, dat een eeuwenoude havezathe met als het ware een versteende geschiedenis, jongeren van deze tijd aanspreekt. JONGEREN In Heemschutkringen hoort men vaak de roep: 'Waar zijn toch de jongeren die zich voor monumentenzorg interesseren?' Wel nu, gehoopt mag worden dat op o.a. Voor stonden het begin van een positief antwoord op deze vraag is gegeven. Het gedeeltelijk verwijderen van het groen, waarna de muren konden worden gerepareerd, heeft dagen gekost.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 9