Scholieren schuurden, metselden en schilderden V 126 VAKANTIEWERKKAMP HEEMSCHUT GESLAAGDE ERVARING 'Ik heb het oude tuinhuisje meehelpen afschuren en geverfd. Het was heerlijk om op deze stralende zomerdagen hier te werken', zegt Inge Epping, VWO-scholiere uit Leersum. Samen met onder anderen Sandra Oosterwold, leerlinge van de Laboratoriumschool in Den Haag, in een jeugdgroep van vakantievrijwilligers, is op de havezathe Voorstonden, in het zeer natuurrijke gebied van Brummen, hard gewerkt. Ze kwamen van her en der, jongeren die veertien dagen van hun zomervakantie wil den besteden aan een opknapbeurt van ver vallen verleden. 'Ik ben afgestudeerd aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, Rechten. Omdat ik nog geen uitzicht had op een werkkring als jonge jurist, leek het me aantrekkelijk mee te doen aan het eerste proef kamp van Heemschut. De architectuur heeft me altijd aangetrok ken, het is Rechten geworden, maar zo'n hobby in de architectonische sfeer blijft je boeien', vertelt Jan de Zeeuw. Hij heeft zich met anderen beziggehouden met het opmetselen van de waterput bij het koetshuis op het uitgestrekte landgoed. 'We hebben er onder meer vier rondstenen inge metseld, die afkomstig waren van de Wijn huistoren in Zutfen'. Metselwerk, plamuren, schuren en opschil deren, dat was in grote lijnen het werkpro gramma. Dit Heemschut-werkkamp voor jongeren moet men zien in het brede verband van vakantiekampen; archeologische werk kampen, die destijds ontwikkeld zijn in de kring van de N.J.B.G. (Nederlandse Jeugd bond voor Bestudering van de Geschiede nis), de natuurbeschermingskampen van het I.V.N. (Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie) en landgoedkampen van de ANWB. 'Waarom geen restauratiekampen voor jon geren? Hen stimuleren tot daadwerkelijke belangstelling voor versteend cultuurbezit?' Die vraag komt bij Heemschut op, mede gezien voorbeelden in het buitenland, en werd ingevuld door een samenwerking van N.J.B.G., N.C.M. en Heemschut. Voor stonden en St. Jansklooster in Overijssel werden gedurende enkele augustusweken proeftuinen met deelnemers, die er tevens een geslaagde vakantie van hebben gemaakt. Het alternatieve programma: werken bin nenshuis bij ongunstig weer, is geen dag uitgevoerd. De weersgesteldheid leidde vol ledig tot werken in de open lucht. De vacantievrijwilligers op Voorstonden en de bewoner Egbert Hoogenberk. BEGIN VAN TRADITIE Mevr. Paulien Hengeveld-Brand, als initia tiefneemster en begeleidster van de eerste twee Heemschutwerkkampen, ziet in de toe komst goede mogelijkheden. 'We zijn be scheiden begonnen, er is nu enige ervaring opgedaan.' Op de sluitingsdag van het kamp in Voorstonden, tijdens een feestelijk inter mezzo, bracht ze terecht dank aan de vrijwil ligers - architecten, bouwkundige ingenieurs en andere deskundigen - die maandenlang regelmatig bijeenkwamen om de twee kam pen voor te bereiden; en natuurlijk ook aan de jongeren, die als een voorhoede zijn op getreden. In de ban raken van de sfeer van het monument - en dat hoeft zeker niet in de eerste plaats een monumentaal monument te zijn - kan inspirerend werken. Dat heeft het in Voorstonden beslist gedaan. 'Jè mag ook verwachten dat er van dit werkkamp een propagandistische werking uitgaat. En wat onze cultuur-historische landgoederen be treft, die dreigen vaak in de vergeethoek te raken.' De vertegenwoordigster van Bond Heemschut gelooft: niet alleen in een traditie door met hetzelfde elan als waarmee de op richters van Heemschut ruim 70 jaar geleden zijn gestart, steeds nieuwe activiteiten voor het schutten van het heem te ontplooien. Zij meent ook dat een groeiende samenwerking van verenigingen en bonden, die jaarlijks vrijwilligerskampen houden, een vérstrek kend algemeen belang zal kunnen dienen. De contacten met Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer in dit verband zijn veelbelo vend. Bemoedigend was dat ook leden van de N.J.B.G. in eigen kring opmerkzaam wa ren gemaakt op dit gemeenschappelijk initia tief en zich voor de Heemschutrestauratie- werkplaatsen hadden aangemeld. LEERMEESTER GER Is bouwkundige, praktische kennis gewenst? 'Wanneer jongeren die bezitten is dat meege nomen. Eerder staan handvaardigheid en toewijding voorop.' De heer Ger van der Wilt (34), die dit jaar zijn aannemersdiploma heeft behaald, afkomstig uit Bodegraven, en zijn vrouw Seri waren kampvader en -moe der. Zij zorgde voor de maaltijden en heeft hier- ook haar fotografische hobby kunnen uitleven (haar foto's van het werkkamp zijn bij deze beschouwing afgedrukt). Maar hij was bovenal leermeester. 'Ik heb de idealis tische instelling om mee te helpen datgene in stand te houden wat waard is om behouden te blijven. Neem nu het koetshuis met ons slaapbivak op de bovenverdieping en ons dagverblijf in het grote stalgedeelte'. Hij wijst op de dakgoten, die verwaarloosd waren. Het water tastte de funderingen aan. 'De jongens hebben de bovenste steenlaag van de fundering (klinkers) grondig hersteld. Een heel practische voorziening. We hebben gezamelijk bekeken hoe de 'heer van Voor stonden', Egbert J. Hoogenberk, de verf voor de frontmuur van het koetshuis 'histo risch' heeft gemengd, opdat de lichtgele kleur van weleer kon terugkeren.'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 8