Kennisbundeling en -overdracht Jaargang 60, no. 9 - september 1983 Heemschut verschijnt lOx per jaar (Volgend nummer eind oktober a.s.) Tijdschrift van de Bond Heemschut j opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Rijksdienst gaat meer voorlichten. Jonge vrijwilligers herstellen verleden. Nogmaals de St. Servaas en Cuypers. Filosofie van een monumenten zorgen Paarden op sluitstenen. Kinderboek over monumentenzorg. Foto omslag: Vanwege de ruime toepassing van typisch I9de-eeuwse bouwmaterialen als gietijzer en zink heeft deze koepel aan de Heerenweg in Groningen alleen al om die reden een bijzondere waarde. Zie ook het betreffende artikel in dit nummer. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden j D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, i 1012 PV Amsterdam tel. 020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,- per jaar Reductie voor 65 en 30" Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn 125 RIJKSDIENST MONUMENTENZORG GAAT MEER VOORLICHTEN Eind volgende maand zal minister Brinkman van WVC zijn denkbeelden over de decentrali satie van de Monumentenzorg bekend maken. Hoe en in welke mate de verschillende taken en bevoegdheden op dit gebied naar lagere overheden zullen worden overgeheveld weten we dus op dit moment nog niet. Dat dit zal gebeuren is echter wel zeker. Het succes van de komende decentralisatieoperatie zal vanzelfsprekend afhangen van de aanwezige kennis van degenen die deze verantwoording (mede) gaan dragen. Bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is, vooral in de laatste twintig jaar, een schat aan (technische) kennis opgebouwd. Dage lijks wordt deze in de praktijk toegepast bij het uitoefenen van de huidige Rijkstaken, zoals het geven van adviezen voor restaura ties, het verlenen van vergunningen, het in ventariseren en beschrijven van nog te be schermen gebouwen, ensembles, historische buitenplaatsen, enz. Als (onderdelen van) deze taken en bevoegd heden bijvoorbeeld een gemeentelijke ver antwoordelijkheid worden, dan moet men ook op dat niveau weten waarmee men bezig is, of op zijn minst weten hoe en waar de nodige informatie te verkrijgen is. Bij verschillende gelegenheden, zoals bij de voorlopige standpuntbepaling ten aanzien van de toekomst van de Monumentenzorg van de toenmalige Staatssecretaris van CRM, is het belang benadrukt van goede opleidingen, de noodzakelijke bundeling van de opgedane kennis en het overdragen daar van en de centrale rol die de Rijksdienst daarin behoort te spelen. Na jarenlang op de verschillende specialisti sche afdelingen de nodige kennis te hebben opgebouwd, is men bij de Rijksdienst aan de slag gegaan deze systematisch vast te leg gen. Dit materiaal vormde ook.de basis voor een driedaagse cursus 'Materialen en tech nieken in oude bouwwerken' die dit voor jaar werd gegeven. Deze is opgezet voor 'het middenkader van organisaties en instellingen die direct betrokken zijn bij de uitvoering van restauraties, zoals opzichters, tekenaars van restauratiewerken, architecten, ambtena ren bij gemeentelijke en provinciale monu mentendiensten, docenten middelbaar en ho ger technisch onderwijs, technische beheer ders'. Er ontstond een stormloop van potentiële deelnemers, zodat besloten werd de cursus vooralsnog blijvend te herhalen. De eerste herhaling is al op 6, 13 en 20 oktober dit jaar. De bijbehorende syllabus, die zeer in formatief en aantrekkelijk geïllustreerd is, vormt een voortreffelijke documentatie voor de 12 lessen die de cursus omvat. Naast potentiële deelnemers reageerden ook het zg. Bouwberaad (organisatie van werk gevers en werknemers in de Bouw) en politi ci op dit naar buiten komen van de Rijks dienst met gespecialiseerde kennis. Vanuit de bouwwereld werd gevraagd of de Rijksdienst kan helpen bij het verbeteren van de opleidingen van werkers in de (restaura- tie)bouw Verschillende kamerleden reageerden onge twijfeld vanwege de prioriteiten die de Rege ring heeft gegeven aan de stadsvernieuwing. Het overgrote deel van de tweemaal 50 mil joen die Monumentenzorg voor 1984 en 1985 uit de werkgelegenheidspot (Sociale Zaken) krijgt, is immers speciaal voor het hoogwaardige herstelwerk in het kader van de stadsvernieuwing bestemd. Naast genoemde cursus hield de Rijksdienst verleden jaar internationale symposia die de conservering van gebrandschilderd glas en de verduurzaming van hout in monumenten tot onderwerp hadden. Eerstgenoemd onder werp is inmiddels op twee studiedagen nader aan de orde geweest. Op 10 november a.s. zal een studiedag verduurzaming van hout in monumenten worden gehouden met als doel de beschikbare kennis, alsmede de uit komsten van genoemd symposium onder de aandacht te brengen van personen en instel lingen die betrokken zijn bij restauraties en instandhouding van oude bouwwerken. De Rijksdienst organiseert ook regelmatig informatiedagen voor verschillende doel groepen, en voorts lijkt het zeer noodzakelijk ateliers en monsterkamers in te richten. De uitgave van een restauratievademecum is in een gevorderd stadium. Aan dat laatste be staat zonder twijfel grote behoefte! Naast al deze hoognodige verbreiding van de aanwezige kennis, zal de Rijksdienst ook onderzoekstaken dienen te behouden. Tijdens de symposia bleek dat men in ver- derzoeken bezig is. Bij de Rijksdienst acht men het van belang, dat deze binnen de Raad van Europa worden gecoördineerd, waarbij wordt afgesproken welk land welke onderzoeken aanpakt. Bo vendien is uniformering, het beschikbaar ko men c.q. stellen van eikaars (archief)kennis van groot belang. J.B.-R. Nadere informatie betreffende de cursus Materialen en technieken' en de studiedag 'Verduurzaming hout' bij de afd. Voor lichting RDMZ, Postbus 1001, 3700 BA Zeist.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 7