Nieuws uit de provincies Overijssel Utrecht rtjare klok 151 Nijverdal: Hier zetelt het Landelijk Advies- en Registratiebureau 'De Friese Klokkerij'. Het brein achter deze instelling vormt de heer Herman Bossink, autodidact op het ge bied van klokken en uurwerken. Naar zijn mening behoort het restaureren van antieke klokken ook tot één van de uitstervende oude ambachten. Al doende ontdekte Bossink een duidelijk 'gat in de markt' nl. de steeds toe nemende belangstelling voor oude klokken - helaas ook vaak van lieden met onzuivere bedoelingen! Zo groeide het idee om een beveiligingssys teem tegen diefstal en brand uit te denken. Bij het sinds 1977 ontwikkelde veranke ringssysteem worden de klokken, indien mo gelijk, zodanig bevestigd, dat het vrijwel on mogelijk is ze van de muur te krijgen. Ter wijl alle kastdelen, die normaal te verwijde ren zijn, onzichtbaar worden vastgezet. Het unieke van dit systeem is, dat de klok bij brand of andere calamiteiten binnen enkele seconden van de muur verwijderd kan wor den. Een extra beveiliging vormt het H.H.B. code-registratiesysteem, waarvoor in samen werking met diverse officiële instanties een speciale methode is ontwikkeld. Deze maakt het mogelijk om klokken die door de politie in beslag zijn genomen en in de meeste ge vallen nooit meer bij de rechtmatige eigenaar terugkeren (omdat er geen enkele aanwijzing tot herkenning in is aangebracht), toch weer aan de eigenaar te doen toekomen, door ge bruikmaking van het 'eigendomscertificaat'. Door toepassing van deze methode, die al leen bij de politie bekend is, kan elke klok direkt door de gedupeerde worden herkend. Een andere tak van 'De Friese Klokkerij' is revisie en onderhoud van torenuurwerken. Dit stelt hoge eisen. In tegenstelling tot huis uurwerken hebben deze uurwerken veel te lijden van vocht, waardoor roestvorming op treedt. Temperatuurverschillen hebben veel invloed op het voor of achter lopen van het uurwerk. Ook slijtage speelt natuurlijk een rol. Om dergelijke uurwerken in de toekomst voor de slopershamer te behoeden is regel matig onderhoud van groot belang. Dat be hoeft door geringe bedrijfskosten niet zo kostbaar te zijn. Hiernaast wordt ook de mogelijkheid gebo den om in samenwerking met een kerkorgel restaurateur tegen redelijke tarieven onder houd en instandhouding van kerkorgels te doen uitvoeren. Kortom van vele markten thuis, richtte 'De Friese Klokkerij' een landelijk adviesbureau op waar velerlei werkzaamheden ter ver spreiding van informatie door vrijwilligers worden uitgevoerd. Nadere informatie: Postbus 306, 7440 AH Nij verdal, tel. 05486-16724. Zwolle: In het Provinciaal Overijssels Mu seum worden ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan van de 'Vereniging tot bescher ming van Overijsselsch Regt en Geschiede nis' tot 23 oktober a.s. twee tentoonstellin gen gehouden: 1. 'Het Kasteel Voorst', romantiek en wer kelijkheid', Voorstraat 34; een tentoonstel ling van o.a. de voorwerpen die werden op gegraven op de plaats waar eens een roofrid- derslot van de heren van Voorst stond. Te vens wordt een beeld gegeven van de bouw van een kasteel en getoond hoe vanuit de archeologie een dergelijke opgraving wordt aangepakt. 2. 'Overijsselse havezaten in tekening', Melkmarkt 41die expositie is opgezet rond om voornamelijk 18de-eeuwse tekeningen. In de 17de eeuw waren havezaten veelal woonsteden van ridders en in de 18de eeuw veranderden zij in rustieke buitens. Ook kan men zien in welke toestand een aantal havezates zich bevindt. Zoals in de vorige aflevering van 'Heemschut' aangekondigd, organi seert de P.C. Utrecht een excursie in de binnenstad van Utrecht op 15 oktober 1983. Het programma ziet er als volgt uit: 10.00 uur Koffie in het Academiege bouw, Domplein. 10.30 uur Rondleiding door het ge bouw, bezoek aan een middel eeuws huis nabij het Domplein en aan een school aan het Domplein waar o.m. muurschilderingen en een deel van de oude stadsmuur te zien zijn. Vervolgens drie verschil lende routes naar het centrum voor de 13.00 - 14.00 uur LUNCH 14.15 uur Bezoek aan de tentoonstel ling 40 Jaar Utrechts Monumenten Fonds in de Janskerk. 14.45 uur Lezing over de restauratie geschiedenis van de Janskerk en rondleiding. 15.30 - 16.00 uur THEE Met deze excursie kunnen maximaal 75 personen mee. De kosten (incl. lunch) zijn 25,- te voldoen door overschrijving op postgiro 124326 van de Bond Heemschut te Amster dam. Na ontvangst van Uw over schrijving zal U, in de eerste week van oktober, een gedetailleerd pro gramma met documentatie en toe gangsbewijzen worden toegezonden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 33