Heemschut ui akfie Amsterdam Ede Gouda Sittard Rijssen De Bond Heemschut acht het nu voorliggen de ontwerp van de Nieuwe Amstelbrug no. 101, dat is geresulteerd na jarenlange discus sie over de vorm van de vernieuwing, zeer bevredigend. De financiële aspecten in aan merking genomen lijkt ons dit voorstel opti maal. Wèl stelden wij dat de regelmatige aanwezigheid van een ambtenaar van het Bu reau Monumentenzorg, die adviezen op ge specialiseerd terrein kan geven, gewenst is. Voorts beklemtoonden wij dat als de geëi gende functie van het bruggewachtershuisje vervalt, wij een andere functie daarvoor aan vaardbaar achten, omdat daardoor behoud van dit markante onderdeel bevorderd wordt. Reeds enige malen gaven wij een verslag van de actie 'Red de stationsrestauratie Am sterdam C.S.' die destijds door een aantal Heemschutleden met hun adhesie gesteund is. Wat Heemschut betreft gaat het hier om de relatie functie/monument. Het behoud van de oorspronkelijke functie - wachtkamer met horecafaciliteiten - achten wij wel dege lijk van belang voor het goed functioneren en daarmee uiteindelijk behoud van deze toch kwetsbare ruimten. Wij kunnen U nu melden dat sinds 15 augus tus de onderhandelingen tussen de N.S. en de actiegroep, na een weinig goeds voorspel lende onderbreking, toen de N.S. - tot ver ontrusting van de betrokkenen - o.a. in be spreking was met een gegadigde buiten de horecasfeer, zijn hervat. De actiegroep heeft terzelfder tijd contacten gelegd met een aantal 'uitbaters'. Het ziet er naar uit, en wij hopen het van harte, dat er nu spoedig resultaten worden geboekt. Op ons bezwaarschrift tegen het ontwerp- bestemmingsplan Bennekom 'omgeving El- tersehof-Edeseweg' kregen wij een positieve reactie van de gemeente. Ons bezwaar gold de voorgenomen sloop van de in oorsprong uit 1867 daterende villa 'Oud Vossenhol', één van de weinige monumentale panden langs de weg van Bennekom naar Ede, waar aan wij, gelet op het architectonische en ste- debouwkundige belang ervan, aanzienlijke betekenis toekennen. Genoemd bestemmingsplan is gewijzigd vastgesteld; 'Oud Vossenhol' wordt gehand haafd. 150 gang te behoeden. Deze classicistische stijl van omstreeks het midden van de 19de eeuw ondervindt steeds meer waardering. Sloop zou een ernstige ruimtelijke en cultu rele verarming impliceren, reden waarom wij verzochten in overleg met de eigenaar de nog voorhanden zijnde mogelijkheden tot behoud te onderzoeken en overigens alles in het werk te stellen om dit monument te redden. Wij verzochten B. en W. de ruimschoots voorhanden zijnde mogelijkheden tot behoud te onderzoeken en overigens alles in het werk te stellen om het neoclassistische pand 'Arti legi' in de Zeugstraat voor sloop te behoeden. Dit beschermde monument bevindt zich bin nen het beschermde stadsgezicht van Gouda en vormt een karakteristiek bebouwings beeld uit de 19de eeuw, dat alleszins het behouden waard is. In de historisch ruimte lijke context komt de monumentale waarde van het pand duidelijk tot uiting. Gelet op dit architectonisch én stedebouwkundig belang kennen wij aanzienlijke betekenis toe aan het behoud ervan. Heemschut vroeg de aandacht van B. en W. voor het beschermde pand Wierdensestraat no. 3. Hoewel eind vorig jaar bij Koninklijk Besluit alsnog een vergunning is verleend voor het afbreken van dit pand, is hiermede immers niet verordineerd dat de sloop ook uitgevoerd dient te worden. Dit mag nu wel, maar het is stellig alleszins de moeite waard dit kunsthistorisch en architectonisch'belang- rijke beschermde monument voor de onder- Heemschut heeft de gemeente Sittard erop gewezen dat er juridisch niet correct is ge handeld bij het plannen van een parkeer plaats aan de voet van de Dominicanerwal langs de Deken Hanraetsstraat. Omdat er tegen het bestemmingsplan voor het betreffende gebied nog Kroonberoepen lopen, waardoor dit plan dus nog geen rechtsgeldigheid heeft, had de gemeenteraad hiertoe niet zo maar mogen beslissen. Eerst had dit voornemen bij verschillende instanties, waaronder de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, moeten worden gemeld en voorts had het moeten worden gepubli ceerd met de daarbij behorende beroepsmo gelijkheden. De wijze waarop de gemeente thans de par keerplaats wil aanleggen ontmoet grote be zwaren bij de plaatselijke stichting Jacob Kritzraed, die in het verleden al vaker heeft geprotesteerd tegen parkeerplaatsen en bouwplannen die de vernieling van het histo rische Sittardse stadsschoon inhielden. Door ons protest zullen er andere plannen voor de oplossing van het parkeerprobleem in Sittard moeten worden gemaakt. Als daarbij - zoals het hoort - overleg met de verschillende betrokken instanties wordt ge pleegd komt er mogelijk een compromis tot stand, waartegen Heemschut zich niet hoeft te verzetten. Het ongeveer 140 jaar oude woonhuis 'met de hoge stoep' aan de Wierdensestr. 3 te Rijssen, waarvan sloop een ernstige ruimtelijke en culturele verarming zou betekenen. Foto: Het Oversticht

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 32