ytfgemceti nietuus giet-utc* o^Lctvut Heein®f helpe*1' 149 de uit 1801 daterende Bataaf is het ook er ger. Hier kan gerust gesproken worden over een silo-istische verwurging, om maar eens 'n variant op een judo-term te gebruiken. De contouren van de molen zijn nog herkenbaar, maar daarmee heeft men het dan ook gehad (Zie ook Heemschut nr. 1, jan. 1981). De kritiek van Kors loopt parallel met wat ongeveer gelijktijdig, in landelijk verband, is geboekstaafd in de nota 'De inrichting van de omgeving van molens' van de Werkgroep Molenbiotoop van 'De Hollandsche Molen' (Zie Heemschut nr. 2, blz. 33, febr. '83). Ook in deze nota wordt gepleit voor bestem mingsplannen voor de molenomgeving, de z.g. molenbiotoop, en een beleid van provin cie wege, dat hierop stringenter dan voorheen inspeelt. Bij de jubileumviering van de 60- jarige Hollandsche Molen is hierop ook al aangedrongen. R. L. Documentatie: Gelders Molenboek, Nota: 'De inrichting van de omgeving van molens' (verkrijgbaar door overmaking van 12,50 op giro 113590 vari De Hollandsche Molen), div. artikelen in de dagbladen De Gelderlan der en Graafschapsbode (beide te Doetin- chem), voorlichtingsmateriaal gemeenten Bergh en Winterwijk. DE WOONSTEDE MAISONS D'HIER In het najaar 1983 zal in het drie-maandelijks tijdschrift De Woonstede Maisons d'Hier uitgebreid aandacht worden besteed aan Ne derlandse en Belgische historische buiten plaatsen, parken en tuinen vanuit hun ge schiedenis, bescherming, behoud en herstel. Van Nederlandse zijde verschijnen bijdragen over onderwerpen zoals: park en tuin van Verwolde; tuinarchitect H. van Lunteren, Randenbroek bij Amersfoort en het park van Brakel; tuinen en buitenplaatsen in Twente; Paradisus Batavus, Noord- en Zuid-Neder landse onderwijstuinen; problematiek van bescherming; het herstel in de praktijk; 'de zwakke plek' - een onderzoek in opdracht van de Nederlandse Tuinenstichting -, tuin- sculptuur; Staatsbosbeheer enz. enz. Hieraan werken mee: drs. J. C. Bierens de Haan, drs. C. L. van Groningen, Arend-Jan van der Horst, drs. U. M. Mertens, drs. H. M. J. Tromp, L. H. M. Olde Meierink, drs. C. Oldenburger-Ebbers, ir. T. S. Smith, drs. Trudi Woerdeman, drs. B. Zijlstra. Het speciale nummer kan besteld worden bij de Nederlandse Kastelenstichting te Doorn door overmaken van 17,50 op giro 334513 ten name van deze Stichting. Excursie van de Stichting LEVENDE STE NEN, ter bevordering van de kennis van de Nederlandse Bouwkunst, op zaterdag 12 no vember a.s. in Schiedam. In het oude stads centrum worden o.a. bezocht de N.H. St. Janskerk en de St. Jacobsgasthuiskapel (11.00 - 16.00 uur); kosten 31,50; aan melding vóór 13/10; inlichtingen: tel. 071 - 451911. Wie renoveert, restaureert, zoekt soms naar kleinigheden, bij voorkeur passende sierstukken (stukjes). Tot hen behoren stellig Heemschutleden. Een lid kan iets in zijn bezit hebben, dat hij of zij kwijt wil en in dat geval een ander van dienst zijn. Men denke aan - bijvoorbeeld - een muuranker, lantaarn, slot, scharnieren e.d. Maar hoe weet men wat er aan waar devolle kleinigheden 'op de markt' is? Daartoe wil deze rubriek 'Vraag en Aanbod' bijdragen: Lid W. Vermeer wil afstaan: Een uit twee delen bestaand wandfonteintje (bak en opstand met koperen kraan) van geaderd rood, Napoleon-mar mer, rouge, I9de eeuws. Vier eikenhouten deuren met drie bo ven elkaar geplaatste bossing-pane len, de vierde deur is als kastdeur in gebruik geweest. De deuren zijn blank, breedte 59'A cm., hoogte 263 cm, dikte 4 cm. De panelen zijn van boven naar onder 56, 101 en 56 cm hoog. Bezichtiging na afspraak. Wie belangstelling heeft, belle 010- 180757. Aanbieder en gegadigden, dienen het in de sfeer van Heem schut met elkaar eens te worden. VOOR GOED DOEL! Het bedrag dat voor de koop wordt overeengekomen (eventueel op 50-50 basis), dient de verkoper te storten op de girorekening van de Bond Heem schut. (Dus de helft van het over eengekomen bedrag. Dit is een indi catie.) Ter versterking van het bonds- werk. Wie dit alles - deze dienstver lenende mogelijkheid - als sympa thiek ervaart, wordt uitgenodigd, in dien daarvoor aanleiding is, gebruik te maken van deze nieuwe rubriek, waarbij een scherpe foto van het aan geboden sierstuk wenselijk is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 31