Molenontsiering in Oost-Gelderlfflid m WÊÊmM 148 De Gelderse Molencommissie heeft haar bezorgdheid uitgesproken over het toenemend verschijnsel van ontsierende bebouwing in de directe nabijheid van molens. Gevolgen: windbelemmering en disharmonie met de natuurlijke- en historische omgeving. Gemeentën dienen volgens secretaris F. Kors in bestemmingsplannen de molenomgeving veilig te stellen en Gedeputeerde Staten zouden dit gegeven meer dan voorheen moeten laten meespreken in hun goedkeuringsoverwegingen. Nu doet zich bij onverwachte ontwikkelingen het verschijnsel voor dat achteraf weinig of niets meer valt te corrigeren. Het kwaad is meestal al geschied. Aanleiding tot deze kritiek is een school voorbeeld van disharmonie in de Oostgelder se gemeente Bergh. De plaatselijke bestuur ders gaven toestemming voor bungalow- bouw vlakbij de in 1964 gerestaureerde mo len van Braamt, halverwegen Doetinchem en het toeristenplaatsje Zeddam. of 1832 (laatstgenoemd jaartal staat op de baard). Omdat de wieken van de in bedrijf zijnde molen een vlucht hebben van 22 meter wordt niet uitgesloten dat de bungalow ooit bewoners krijgt die hierover gaan klagen. Secretaris F. Kors van de Gelderse Molen commissie wijst erop dat de ontsierende be bouwing in Braamt niet op zichzelf staat. Om het tot Oost-Gelderland te beperken: In Kilder (eveneens gemeente Bergh) verrees enkele jaren geleden een enorme silo bij de 'Rembrandt', een oorspronkelijk in 1854 ge bouwde achtkantige houten beltmolen, die in 1882 een stenen romp kreeg en in 1925 na een stormramp werd herbouwd. Deze mo len, vroeger 'de Vos' geheten, dankt belang rijke onderdelen en huidige naam aan de 16de-eeuwse molen 'Rembrandt', die in Ha- zerswoude werd afgebroken. RAMP In Winterswijk, al eens omschreven als 'een ramp' op het gebied van molenbeheer, is de eveneens op een belt staande Meenkmolen (1851) in de buurtschap Miste goeddeels duur silo-bouw aan het oog onttrokken. Bij 3) Het molenrestant van De Bataaf (Winterswijk) (Foto's: Henk Westerveld, Aalten.) Drie schoolvoorbeelden van molenontsiering in Oost-Gelderland: 1) De Korenmolen van Braamt (gemeente Bergh) DREIGING Burgemeester en wethouders willigden de bouwaanvraag in, ondanks aanvankelijke be denkingen. Dat kwam omdat woningbouw volgens het geldende bestemmingsplan niet kon worden voorkomen, een argument waar voor ook de Raad van State is gezwicht. Bezwaren tegen de bungalowbouw waren in gebracht door een inwoner van Braamt en de Stichting Huis Bergh. De Braamtse korenmolen is een ronde stenen grondzeiler, waarvan het bouwjaar niet exact vaststaat. Het Gelderse Molenboek vermeldt 1856, in Braamt zelf houden ze het op 1830 «tter 2) Molen De Rembrandt in Kilder (gemeente Bergh)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 30