i ROCENTER EUROCENTER biedt: 1 tijdelijke bedrijfshuisvesting op niveau en een breed scala van zakendiensten onder één dak. 146 Roeterstraat 2A-18A Amsterdam, de beschadiging verraadt de aard van het materiaal. Dergelijke kapitelen werden met behulp van diverse uit bladzink gestampte onderdelen samengesteld. over de tweede helft van de eeuw, vaak rechtstreeks uit een fabriekscatalogus kon bestellen. Veelal seriewerk en de tijd ligt maar pas achter ons dat men dergelijke pro ducten nauwelijks kon waarderen en als fan tasieloos afdeed. Ik heb de indruk dat de ongebreidelde toepassing van bijvoorbeeld terra cotta en andere kunststeenornamenten in gevels bijgedragen heeft tot deze beeld vorming. Voor een man als Van der Kloes, hoogleraar in Delft, was het aan het eind van de eeuw al een gruwel om te moeten consta teren dat ornamenten van terra cotta of zink aan de gevel werden vastgeschroefd. Het zouden producten zijn waar geen vakman schap meer aan te pas hoefde te komen. Door deze negatieve beoordeling toen al is ontzettend veel daarvan verdwenen. JONGERE BOUWKUNST De gememoreerde voorbeelden laten zien dat we wel degelijk met iets bijzonders te maken hebben. Ook binnen het 'eenvoudige' werk vallen echter verschillen in kwaliteit en uit voering op. Aspecten die opvallen wanneer men zich er een tijd in verdiept. Door inven tariseren en archiefonderzoek tekenen zich op den duur contouren af van een boeiende wereld. Nu de jongere bouwkunst sterk in de belangstelling staat kan bekendheid met spe cifiek 19de-eeuwse bouwmaterialen een bij- Braat wist zijn ligging uit te buiten: treinreizigers hadden zicht op een tentoonstellingstuin. drage leveren aan de kennis van de 19de- eeuwse architectuur. Het boekje 'Zink in Nederland', uitgegeven door het gemeentelijk bureau Monumenten zorg in Amsterdam, informeert U over het metaal zink dat in de 19de eeuw talrijke toepassingen kende in de architectuur. Het boekje omvat 48 pagina's en is geïllustreerd met tientallen foto's en tekeningen. De ver koopprijs bedraagt 12,50 en het wordt U franco toegezonden na overmaking van het bedrag op bankrekeningnummer 94.96.14.378 van de Centrumbank (postgiro 15368), Damrak 53 te Amsterdam, ten name van Bureau Monumentenzorg Amsterdam publicaties onder vermelding 'Zink in Ne- dêrland' en het gewenste aantal exemplaren. (een pand met de charme van een oud patriciërshuis, doch met de efficiency van een modern kantoor) Voor meer inlichtingen: EUHOCENTEB. AMSTERDAM Keizersgracht 99 - 1015 CH Amsterdam Tel. (020) 23 20 90

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 28