il 144 De N.V. STADSHERSTEL ZUTPHEN kijkt met gemengde gevoelens terug op 1982 een jaar met successen en tegenslagen. De voltooiing van de restauratie van de panden Bornhovestraat 18-47-49 en 51 mag een groot succes worden genoemd. Vooral de voor Zutphen zo karakteristieke hoek Born- hovenstraat/Pelikaanstraat is na de restaura tie weer een lust voor het oog. De bestemming die voor deze panden is ge vonden past, ook historisch gezien, volledig in de Bornhovestraat, die van oudsher een straat is geweest, waar vele ambachten wer den uitgeoefend. Op de begane grond van Bornhovestraat 18 heeft zich de Stichting ter Bevordering van Oude Muziek gevestigd, die zich o.m. het bouwen van clavecimbels en het maken van blokfluiten ten doel stelt. Het pand Bornhovestraat 51met de fraaie ronde hoek, is thans in gebruik als atelier en werkplaats voor een restaurateur van oude uurwerken en speeldozen. Het is verheu gend, dat door deze restauraties, waarvoor de plannen zijn ontworpen door architect Prins uit Amsterdam, weer enkele oude am bachten in deze stad worden uitgeoefend. Anders is het met het 'huis van Borro', dat in 1981 werd getroffen door een ernstige zwamaantasting. Teleurstellend was het te vernemen, dat het Ministerie van WVC tot tweemaal toe niet bereid bleek te zijn voor de bestrijding hiervan een subsidie te verlenen. Dit jaar is de N.V. geconfronteerd met grote vochtoverlast in de laatst gereed gekomen woningen van het Oude Bornhof. Gevreesd moet worden dat door deze financiële tegen- Gedeelte van het Bornhofcomplex te Zutphen. vallers de restauratie van de panden Bern- hardsteeg 6-6A en 6B enige tijd uitgesteld zal moeten worden. De restauratie van deze panden zou de afronding betekenen van het Oude Bornhofcomplex. Ondanks de extra bijdrage van ƒ11.277,- van de Stichting Vrienden van het Oude Bornhof ter onder steuning van de activiteiten van de N.V. moest de jaarrekening worden afgesloten met een verlies van ƒ13.640,-. Meer infor matie over de Stichting is te verkrijgen bij de N.V. Stadsherstel, Berkelsingel 36 te Zutphen VERENIGING BEHOUD STADS- SCHOON GOUDA hield zich in 1982 (we derom) bezig met o.a.: - het beschermingsplan Nieuwmarkt waar bij bezwaar werd gemaakt tegen de massali teit van de eventuele nieuwbouw, bestem ming voor winkels, leegstanden etc. - het N.S. station dat inmiddels werd ge sloopt; de Vereniging meent dat stedebouw kundig de vervangende bouw geen verbete ring is waarbij ook nog de aanwezige grote bomen uit het stadsbeeld moesten ver dwijnen. - helaas nog zonder resultaat leidende ver zoeken om instelling van een Monumenten verordening juist met het oog op behoud van sfeerbepalende bebouwing. - de inspanning tot behoud van de Jorisdoe- len die bij de gemeente leidde tot schijnbare opheffing van het sloopbesluit; de Vereni ging diende z.g. haalbaarheidsstudies in bij de gemeente en zette een inzamelingsactie op touw in de vorm van een kettingbrief die in 1982 ca. 10.000 opbracht. De Stichting Gouds Monumentenfonds zou voor haar re kening noodzakelijke consolidatie willen doen uitvoeren. Kortom de Vereniging Behoud Stadsschoon blijft ondanks tegenslagen en problemen alert op ongewenste ontwikkelingen. VERENIGING VRIENDEN AMSTER DAMSE MAATSCHAPPIJ TOT STADS HERSTEL Enige tijd geleden werd opgericht de Vereni ging van Vrienden van de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel. Het doel van deze vereniging is het verlenen van financië le steun aan en het stimuleren van projecten uit te voeren door de Amsterdamse Maat schappij tot Stadsherstel N.V. Zoals bekend mag worden verondersteld houdt deze zich bezig met de restauratie van percelen, die een grote stedebouwkundige waarde hebben. Het ligt in de bedoeling van de vereniging regelmatig b.v. door middel van een z.g. nieuwsbrief haar leden en donateurs kennis te geven van hun donaties en de bestemming ervan. Te denken valt daarbij aan het financieren van onderdelen zoals gevelstenen, snij- ramen, stoephekken enz. waarvoor onvol doende middelen zouden bestaan. In de eerste nieuwsbrief van de zeer jonge vereniging wordt aandacht besteed aan Ree straat 5-7 en aan het voormalig Raadhuis van Buiksloot. Immers het werkgebied van de Amsterdamse Maatschappij strekt zich uit tot niet alleen dit Waterlandse dorp maar ook tot Durgerdam en Ransdorp. Aanmelding als vriend of verkrijgen van in formatie: bij bovengenoemde vereniging p/a Keizersgracht 462 1016 GE Amsterdam, tel. 020-220774. STICHTING HET NOORDHOLLANDS LANDSCHAP Kwam vorig jaar de Stichting het Drentse Landschap aan de beurt, dit jaar namen wij het jaarverslag van het Noordhollands Land schap onder de loupe. 1982 was in financieel opzicht een slecht jaar voor het Landschap. Men moest met een nadelig saldo afsluiten van ruim 100.000,- tegenover bijna 36.000,- over 1981. Het trieste feit doet zich voor dat juist in een periode waarin de beheerslasten duidelijk stijgen, in het kader van de algemene bezui nigingen de druk op te ontvangen subsidies eveneens toeneemt. Het eenzijdige en be- heerstechnisch kostbare terreinbezit van het Noordhollands Landschap draagt ertoe bij dat het oplossen van de problemen niet een voudig is. Het bestuur blijft streven naar verhoging van de inkomsten uit subsidies, contributies en andere bronnen, zodat exten sivering (lees: verwaarlozing) van het beheer in de terreinen als gevolg van een tekort aan middelen zoveel mogelijk voorkomen kan worden. Gelukkig kwam de oprichting tot stand van de Stichting Vrijwillig Landschapsbeheer waarin Het Landschap tezamen met Natuur monumenten een zetel heeft in het Dagelijks Bestuur. Het overleg en de samenwerking met de zusterorganisaties wordt steeds inten siever. In dit jaar speelde zich een aantal ingrijpende zaken af op rijksniveau waarbij de natuurbescherming de handen ineen heeft geslagen om de nodige actie te ondernemen. Zo was er de dreiging tot inkrimping van beheers- en aankoopsubsidies waardoor het gehele Relatienotabeleid op de tocht zou ko men te staan. Met succes werd bereikt dat deze bezuinigingsplannen voor een belang rijk deel werden herzien. Het Noordhollands Landschap waarvan in 1982 het terreinbezit werd uitgebreid met 14,5 HA tot in totaal 1016 HA telt thans ca. 990 contribuanten en 28 subsidiërende ge meenten. Tot de grootste bezittingen beho ren het Ilperveld (585 HA) en de Westelijke Eilandspolder (199 HA). In de uitvoering van de beide ruilverkavelings-procédures is uiteraard de stichting vertegenwoordigd. Te Driehuizen werden enige renovaties in een aan de stichting toebehorende boerderij gere aliseerd. De leden van het Algemeen Be stuur, waarin zitting heeft de heer A. Baren- dregt, voorzitter van de Provinciale Heem schutcommissie Noord-Holland, worden deels benoemd door de contribuanten, deels door het bestuur zelf, terwijl een vijftal per sonen Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land en andere instellingen zoals 'Natuurmo numenten' vertegenwoordigen. Begin 1982 verscheen een handboekje waarin naast alge mene gegevens over de stichting kaartjes en beschrijvingen zijn opgenomen van alle be zittingen. Te bestellen bij de Vereniging tot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 26