Assendelftse vaarboerderij Uit het korenmetershuis SLOOPVERGUNNING ONGEDAAN GEMAAKT Mejuffrouw Melchers t Vele oudere leden zullen zijn getroffen door het bericht dat onlangs op 88-jarige leeftijd mejuffrouw M. M. Melchers is overleden. Mejuffrouw Melchers was in de Bond Heemschut een begrip. Zij was lange tijd een zeer belangstellend lid en zette zich geduren de vele jaren ook actief in voor de Bond. Hoewel slecht ter been, begaf zij zich, na haar pensionering, wekelijks enige midda gen vanuit haar bovenhuis op de Looiers gracht naar ons bureau. Hier verzorgde zij geheel belangeloos de ledenwerving. Zij schreef namens het bestuur talloze instellin gen en personen aan om hen te attenderen op de doelstellingen van de Bond, die haar zelf na aan het hart lagen, om hen op te wekken tot toetreding of donatie. Een dankbare vermelding van haar werk was lang een stereotiepe passage in onze jaarver slagen. Zij deed dit werk op ons bureau in alle be scheidenheid en stilte, maar was daarnaast wel een zeer vertrouwde verschijning op de jaarvergaderingen en excursies van de Bond, zodat vele leden haar kenden. Er zullen niet veel Amsterdammers meer zijn die zich, zoals zij, de Overtoom nog herinne ren als spiegelend water. Zij heeft zich bij alle veranderingen in vooral het Amsterdam se stadsbeeld steeds zeer betrokken gevoeld. Maar ook het wel en wee van het vele schoons buiten de hoofdstad had haar warme belangstelling. Zij nam deel aan bijvoor beeld de excursies van de Nederlandse Kas telenstichting. Toen het haar mogelijk werd heeft zij deelgenomen aan verscheidene kunst historisch begeleide reizen naar Frankrijk en elders in Europa, tot in Turkije en Iran toe. In latere jaren heeft zij ook haar goede dien sten ingezet bij de vereniging 'De Holland- sche Molen'. Onze Bond heeft in haar een heel bijzonder en tot op hoge leeftijd actief lid verloren. H. Rowaan Ten aanzien van de Hollandsche Manege aan de Vondelstraat te Amsterdam, waar over door ons in het verleden menig maal weTd gerapporteerd, hebben B&W onlangs besloten het restauratieplan openbaar aan te besteden. Dat wil zeggen dat de lang uit gebleven restauratie eindelijk zal worden uit gevoerd! Het Rijk neemt 1,25 miljoen voor zijn rekening, Monumentenzorg Am sterdam 75.0.000,-, de dienst Grondbedrijf 1,1 miljoen, de Provincie N.-Holland 240.000,- terwijl ook 520.000,- als Werkgelegenheidsbijdrage van Sociale Za ken is toegezegd. De totale restauratiekosten worden geschat op 4.500.000,-. Wij stel len ons voor op deze restauratie in een vol gend nummer nader terug te komen. 142 Assendelft kent slechts een vijftal bescherm de monumenten, waaronder - sinds kort - de St. Odolphuskerk en - sinds 1965 - de daar tegenover liggende boerderij Dorpsstraat 523. De adem stokte ons dan ook even in de keel toen wij hoorden dat 11 augustus 1981 de Minister van C.R.M. een sloopvergun ning had afgegeven voor de boerderij. Hoe was dat nu mogelijk? Het betreft hier nl. een voor de Zaanstreek unieke boerderij, te weten een 'vaarboerde rij' die geheel is aangepast aan het transport over water. Vroeger kwam dit type wel va ker voor maar, voorzover bekend, is Dorps straat 523 de enig overgebleven vaarboerde rij in het Zaanse land. Een andere, bijzonde re kwaliteit van deze boerderij is het feit dat hij uit twee zogenaamde 'vierkanten' bestaat in plaats van één zoals gebruikelijk. Een zó grote boerderij is voor de Zaanstreek (en eigenlijk voor heel Noord-Holland) dan ook zeer opmerkelijk. Voorts heeft Dorpsstraat 523 een fraai exterieur met zijn Zaanse kap met tuitgeveltje, dat op een voortreffelijke wijze de symmetrie van de boerderij accen tueert. Ook is nog de kaaskamer aanwezig die dateert uit de tijd dat de boer zelf zuivel producten maakte. Het was duidelijk dat deze boerderij niet gesloopt mocht worden! De Stichting Zaans Schoon en haar dochterstichting Frans Mars zijn, evenals de gemeente Zaanstad, in be roep gegaan tegen genoemde afgifte van de sloopvergunning. De Stichting Frans Mars heeft daarbij aan getoond dat Dorpsstraat 523 zeer wel en met relatief beperkte middelen te restaureren is. Hiertoe is een aantal technisch en financiëel alternatieve restauratieplannen opgesteld. 'Zaans Schoon' lichtte in de beroepsproce dure de grote cultuur-historische waarde van de boerderij nader toe. Een en ander is niet zonder succes gebleven, want bij Koninklijk Besluit van 17 maart 1983 werd de sloopvergunning vernietigd. Uit dit Koninklijk Besluit blijkt dat, naast motieven van cultuur-historische aard, ook de mogelijkheid van een restauratie tegen aanvaardbare kosten een belang rijke rol heeft gespeeld bij de vernietiging van de sloopvergunning. Er is thans een geheel nieuwe situatie ont staan waarin getracht zal moeten worden om met de eigenaren van de boerderij tot over eenstemming te geraken omtrent het materië le behoud van de boerderij. Mr. H. Pielkenrood secretaris Zaans Schoon Dorpsstraat 523 te Assendelft. De waarschijnlijk enige overgebleven vaarboerderij in het Zaanse land, een boerderij die geheel aangepast is aan het transport over water. Zowel in- als uitwendig zijn nog vele authentieke elementen aanwezig. Daar herstel niet al te grote sommen gelds zal vergen, vernietigde de Kroon de verleende sloopvergunning. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist. -i.J'l -1L.' .y''

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 24