Booltink: vergeten monument van sloop gered 140 Het Booltinkcomplex in Keijenborg (gem. Hengelo - Gld.) is gered van de sloop. Het uit 1752 daterende hoofdgebouw wordt gerestaureerd, terwijl op de plaats van de aanliggende schuren twee nieuwbouw-woningen zullen verrijzen in 'aangepaste stijl'. Booltink is letterlijk onder de slopershamer vandaan gehaald. Het raadsbesluit tot af braak was reeds genomen en iedereen had zich al met de bulldozer verzoend toen een laatste reddingspoging nog succes bracht. Dat gebeurde allemaal in de maanden mei en juni. Enkele weken nadat de Hengelose ge meenteraad instemde met de sloopvoorne- mens voor het tot een ruïne vervallen Bool tinkcomplex kwam de raad opnieuw bijeen. Dit keer om de verkoop met restauratie plicht goed te keuren aan het Doetinchemse bouwbedrijf EBU: de enige van een serie adspirantkopers die niet voortijdig afhaakte. Voor het behoud van het 'Erve Booltink', ook wel 'Huize Booltink' genoemd, is vier jaar lang actie gevoerd door een reeks perso nen en instanties, waartoe ook Bond Heem schut en ondergetekende behoren, (zie hier voor de Heemschut-nummers sept. 1980/nr.: 9, april/mei 1981/nr.: 4-5 en febr. 1982/nr.: 2). ONDERSCHAT Het historische belang van Booltink is in vroeger jaren altijd onderschat geweest. Het complex moet dan ook op de monumenten lijst vergeefs worden gezocht. 'Booltink was Booltink' en verder keek niemand er naar Plaatje uit grootmoeders tijd: café-boerderij KI. (Karei) Booltink rond de eeuwwisseling. om, ondanks interessante aanknopingspun ten in de plaatselijke verhalenvorming over een havezathe en het nog steeds niet thuis te brengen geslacht Van de Keijenburg of Keij enborg. Pas in de actiejaren kwam het besef boven dat het hier gaat om een object met een interessante bouwgeschiedenis, die aanwijs baar teruggaat tot 1752. Bepaalde delen zijn zelfs 16de-eeuws. De huidige naam is afge leid van de familie die er midden-19de-eeuw kwam wonen en het tot mei 1976 in gebruik had als boerderij annex café met grutterswin- kel. Sinds december 1978 is Booltink eigen dom van de gemeente Hengelo - Gld. Het complex is schilderachtig gelegen op een flauwe hoogte in het hart van het dorp Keij enborg. Aan de achterzijde zijn weilanden, aan de voorzijde gaat het gedeeltelijk schuil achter twee fors uitdijende linden. Aan de overkant van de straat staat een massief ge bouwde parochiekerk, die aan St. Jan is gewijd. Bouwkundig gaat het bij Booltink om een witgepleisterd rechthoekig hoofdgebouw, met aanbouwsels ter linker- en rechterzijde. Dat hoofdgebouw is in de 16de eeuw in een eikehouten vakwerkconstructie opgetrokken op een stenen voet, zo blijkt uit een opme ting in 1980 verricht door Klaas Boeder (van de Gelderse Monumenten Commissie) en ar chitect Wim Ros uit Maartensdijk. Blijkens de muurankers is dit gebouw in 1752 ver steend. Het hoofdgebouw wordt aan de rech terzijde ontsierd door een in 1952 aange bouwde serre, die bij de restauratie gelukkig verdwijnt. Interessant is nog een in de serre muur aangebrachte gevelsteen met het jaartal 1537, die vermoedelijk authentiek is, maar in elk geval niet afkomstig kan zijn uit het huidige hoofdgebouw. Als de restauratie, onder leiding van de Hengelose architect Heijink, volgens plan verloopt krijgt die steen een plaatsje naast de entree. ERFGOED Booltink is het historisch erfgoed van Keij enborg. Zonder Booltink zou dit Oostgelders kerkdorp, aan de oude weg van Zutphen naar Doetinchem, nooit geweest zijn wat het nu is: een katholieke enclave van ruim 1100 inwoners in een overwegend protestantse omgeving. Volgens de overlevering heeft de kelder van het huidige hoofdgebouw of van een aan grenzende, inmiddels verdwenen 'sterkte' in de 17de eeuw dienst gedaan als schuilkerk voor de uitoefening van de katholieke ere dienst. De 'sterkte' zou een verklaring kun nen zijn voor de steeds weer opduikende verhalen over een havezathe en 'ridders' die optraden als beschermheer voor de katholie ken die hun geloof niet openlijk mochten belijden. Of die 'ridders' als voorvaderen moeten worden beschouwd van het Zeeuwse geslacht Steengracht van Oostcapelle, dat Booltink omstreeks 1830 in bezit'had, is onbekend. Een daartoe strekkend onderzoek is de moeite van het overwegen waard. Omstreeks 1710, toen in de Republiek spra ke was van meer godsdienstvrijheid, had Booltink zelf in elk geval geen religieuze functie meer. De parochie kreeg toen een schuurkerk, die gestaan heeft op de plaats van het schip van de huidige St. Janskerk. In 1785 is deze schuurkerk, blijkens een ver bouwingsplan in het Rijksarchief in Arnhem, belangrijk uitgebreid. In 1843 komt er tussen Booltink en de schuurkerk een Waterstaats kerk, die in 1930 vervangen wordt door het huidige kerkgebouw. COMPROMIS De redding van Booltink was behalve een dubbeltje op zijn kant ook een compromis. De aanleunende schuren, waaronder een door zijn gebinten zeer waardevol gedeelte, kunnen niet behouden blijven. In verband met een servituut dient de woningbouw, waaruit een deel van de restauratie bekostigd moet worden, zich te voltrekken binnen het huidig bebouwde gedeelte. Een andere, voor de aannemer interessante oplossing was er niet. Van kiezen is dus geen sprake geweest. Het was of het 'compromis' of 'de sloop' van het hele complex. Pleister op de wonde is dat de gemeente Hengelo heeft bedongen dat de twee nieuwbouw-woningen in 'aangepaste' stijl worden opgetrokken. In het te restaure-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 22