139 wijzigingen was toestemming nodig geweest van de Raad voor Archeologie. Deze Raad was in geen enkel geval geraadpleegd en dus werden de verantwoordelijke eigenaars ge dwongen om de gevels van hun huizen in de staal van vóór 1960 terug te brengen. Dit geschiedde op grond van een verrichte in ventarisatie volgens een aantal basisprinci pes. In een korte spanne tijds wisten dr. Dimacopoulos en zijn medewerkers de goed keuring van de Minister te krijgen over 123 dossiers die betrekking hadden op 133 privé- huizen die hersteld moesten worden volgens gemaakte bouwtekeningen met uitvoerige beschrijving van het uit te voeren restauratie werk. Een ministeriële beschikking bepaalde dat het werk in januari 1981 uitgevoerd moest zijn op straffe van rechtsvervolging. Ofschoon wel met enige vertraging, door aanvankelijke onwil der bewoners van wie een aantal in beroep ging tegen deze mini- striële beschikking, begon het restauratie werk op gang te komen. Dit werd ironisch genoeg nog bevorderd door een aardbeving waardoor een aantal huizen onmiddellijk moest worden aangepakt en waarvoor wel meteen subsidie en gunstige leningen door de overheid en de National Mortgage Bank werden verstrekt. Een neoklassiek huis, Tripodstraat, na restauratie STIMULANSEN tot de Acropolis). Werd Plaka 1961 nog be woond door 17.000 inwoners, in 1974 waren dat er slechts 4.500 en bestonden er 200 horeca bedrijfjes met een capaciteit voor 20.000 personen. STROOM VAN PROTESTEN Geleidelijk aan lieten inwoners, instellingen en de pers allerlei vormen van protest horen en werd de regering gevraagd om maatrege len te nemen. De eerste besprekingen vonden plaats in 1964, doch het moest jaren duren voordat pas in 1975 een rapport werd voltooid door een daartoe aangewezen groep deskundigen, waarin aanbevelingen werden gedaan. Be langrijke aanbevelingen waren: bescherming en behoud van heel Plaka; instandhouding van Plaka als levend stadsdeel; behoud van zijn functionele structuur met inbegrip van aanpassing aan hedendaagse levenspatronen en het respecteren van bestaande eigendoms rechten. Inmiddels werd de golf van protesten, zowel van Atheners als vanuit het buitenland, met name over de groeiende commercialisering van de wijk, zo ernstig dat in 1978 het Mi nisterie van Volkshuisvesting opdracht gaf tot uitwerking over te gaan van de aanbeve lingen en de nodige maatregelen te nemen. Eén van de personen die deze opdracht in 1980 kregen was de schrijver van het tweede artikel in Monumentum, dr. J. Dimacopou los. Hij baseerde de strategie om de gebou wen in Plaka te redden zonder aanwending van overheidsgelden op het door hem gecon stateerde feit dat alle aantastingen van huizen in de voorgaande twintig jaar gebeurd waren in strijd met de wet. Voor de ingevoerde Het hele restauratieprogramma werd in sep tember 1981 voltooid en vergde circa 50.000,-. De resultaten bleken zo succes vol dat door het ministerie van Cultuur een nieuw restauratieprogramma werd gestart voor rehabilitatie van Plakahuizen in eigen dom van de staat. Inmiddels was een belangrijke beslissing ge- Gezicht op de Romeinse Agora met de 'Winden'-toren, omgeven door gerestaureerde gebouwen. nomen inzake wettelijke bescherming van het stratenpatroon van Plaka en de aanwij zing van een aantal voetgangersgebieden. In Griekenland toen nog een novum! Dat hield in dat ook fundamentele aanpassingen plaats vonden op het gebied van openbare werken, b.v. vernieuwing en aanleg van leidingen, zoals gasleidingen (zodra heel Plaka van gas leidingen zal zijn voorzien ten behoeve van centrale verwarming, zal de luchtverontrei niging in de onmiddellijke nabijheid van de Acropolis sterk afnemen), het instellen van een centraal televisie antenne systeem, het verwijderen van bovengrondse bedrading, het terugbrengen van natuurstenen plaveisel in de straten en pleintjes, het aanbrengen van replica's van traditionele lantaarns, enz. Vanzelfsprekend werd van de gelegenheid gebruik gemaakt bij straatwerkzaamheden opgravingen te verrichten, waarbij op tal van plaatsen archeologische vondsten werden gedaan. Voorts wordt gewerkt aan het totstandkomen van o.a. inventarisatie van die gebouwen in Plaka (42%) die voor bescherming in aan merking komen en hoe ze dienen te worden gerestaureerd, controle over (commerciële) reclame en uithangborden, nieuwbouw veror deningen,enz. CONCLUSIE Wanneer men heden ten dage Plaka bezoekt vallen de vele veranderingen duidelijk op: de sfeer in straten en pleinen is zeer verbeterd, vele woningen zijn of worden gerestaureerd. Bewonerscomités zijn zeer actief en nauw betrokken bij de voortgang van de rehabilita tie van Plaka en bij het overwinnen van on getwijfeld nog bestaande tegenstellingen en problemen. P. A. H.-B. Edilor Derek Linstrum; publishers Butterworths Scienlific Ltd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 21