Reddini van Plak. TABEpna (Ontwikkeling 138 HISTORISCH STADSDEEL VAN ATHENE In het juli/augustusnummer van ons blad beloofden wij U een samenvatting van artikelen over Plaka, de bekende wijk van Athene, in het blad Monumentum, the International Journal of Architectural Conservation*. Deze werden geschreven door professor D. A. Zivas en dr. J. Dimacopoulos, beiden betrokken bij de herstelbeweging van Plaka. LIGGING Plaka, de oudste en bekendste wijk van Athene, vormt de historische kern van de Griekse hoofdstad en is door de eeuwen heen nauw betrokken geweest bij de ontwikkeling van de stad. Plaka omsluit de Noord- en Oostzijde van de heuvel waarop de Acropolis ligt en grenst in het Westen aan de oude Atheense Agora, ook een historisch centrum van Athene (waar de American School of Classical studies grootscheepse opgravingen deed). In Plaka, waar de vele monumenten als het ware alle Griekse tijdperken weerspiegelen, is de vorm en schaal van het traditionele stadspatroon intact gebleven; straten als de Adrianoustraat en Tripodonstraat liepen daar ook reeds in de oudheid. Geen wonder dat Plaka een dicht bewoonde en zeer levendige wijk, bij alle Atheners zeer geliefd is en ook Een typisch Plaka-huis met op de begane grond- verdieping een 'Taverna', voor (boven) en na (onder) de restauratie. kfoi.iniEoi im TA6£>Né TABEp"na <i in de wereld een symbool voor Athene is geworden. Plaka verkreeg zijn huidige aanzien geduren de de periode die lag tussen de tijd dat Athe ne als hoofdstad van de moderne Griekse staat werd uitgeroepen en het uitbreken van de tweede wereldoorlog. De geleidelijke groei van Plaka en de assimilatie van nieuwe elementen met behoud van traditionele ele menten (zoals de binnenhoven en van veel glas voorziene, overdekte veranda's) resul teerden in een goed samengaan van monu menten uit verschillende perioden. Daardoor heerste er een unieke sfeer in dit historische hart van Athene, waarin zich woonhuizen naast lichte industrie met kleine handwerkplaatsen en de gebruikelijke kroeg jes en cafés bevonden. OORZAKEN VAN VERVAL De snelle industrialisatie van het naoorlogse Griekenland had de bekende emigratie van het platteland naar de grote steden, voorna melijk Athene, tot gevolg, hetgeen een ge weldige bouwexplosie veroorzaakte. Boven dien bleek het zeer gemakkelijk oude gebou wen te slopen en te vervangen door anonie me nieuwbouw. Om toch iets van de na 1830 ontstane bouw werken met name in Plaka te redden, werd in 1950 een wet aangenomen die een zekere bescherming verleende door o.a. het be schermde stadsgezicht in Griekenland te in troduceren. Toch bleek deze wetgeving zon der subsidiemogelijkheden in feite tot mis lukking gedoemd. Een bijkomend probleem was dat verplichte aankoop van percelen die afgebroken werden ten behoeve van archeologische opgravingen om het klassieke Athene bloot te leggen, verkozen werd boven integrale monumen tenzorg. Hierdoor voelden vele inwoners van Plaka de dreiging uit hun huizen te worden gezet, hetgeen weer een exodus van bewo ners tot gevolg had. Later bleek dat er niet voldoende fondsen voor opgravingen waren, zodat de inmiddels verlaten panden kwamen leeg te staan of voor ongewenste doeleinden (bars en kroegen) werden aangewend. De toestand van de Plakahuizen, waarvan een deel toch al vrij primitief gebouwd was, werd door gebrek aan onderhoud zeer slecht, deuren werden dichtgemetseld, andere hui zen van lelijke etalages voorzien, mooie gietijzeren balkons bedekt door ontsierende reclameborden enz. Hierdoor verloor Plaka zijn traditionele, unieke elementen en kwam dit historische deel van Athene alleen 's avonds en 's nachts tot leven. Dat vele autochtonen Plaka verlieten vond ook zijn oorzaak in de toename van gemoto riseerd verkeer. Het gevolg was natuurlijk dat voor duizenden auto's parkeerplaatsen moesten komen, waardoor de leefbaarheid ernstig in gevaar kwam. Bovendien nam het toerisme zeer toe (in Plaka bevindt zich één der toegangspoorten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 20