137 kant in de specie (met de vinger?) staat: S.Hein 1840. Een voorbeeld van passend eigentijds werk vormen ook de stenen op Arion in de Noord polder te Den Andel. Dit vrij omvangrijk gebied met het bekende jaar van indijking (1811) geeft meer aanknopingspunten voor leeftijdsbepaling. Toch is enige voorzichtig heid geboden. In onze tijd verhuist een steen nogal eens met de bewoner mee. Dit is zon der twijfel meer gebeurd. Naast de dierfiguur is een enkele maal een jaartal aangebracht. Dit gaat terug tot rond 1750, zodat het tijds bestek waarbinnen 'onze' stenen zijn ge maakt zeker twee eeuwen omspant. MODEL Hoe kwam men tot het kiezen van het ge wenste model? Van de laatste stenen is be kend, dat een soort catalogus van vrij staan de figuurtjes tot voorbeeld diende. Van vroe gere is dit niet bekend. Dikwijls herinnert een paard sterk aan het inlandse zwarte paard, modernere gaan naar het Gambo-type en weerspiegelen de ontwikkeling van de fokkerij van het gebruikspaard. Boven de staldeur van Nieuw-Bocum onder Klooster buren is een scène afgebeeld die onmisken baar geïnspireerd is door DE stier van Potter. Paarden zijn vrijwel steeds in beweging af gebeeld. Van stap gaat het via de draf naar de galop en min of meer geslaagde, gewaag de, sprongen. Enkele fraaie voorbeelden van de hoogste verzameling in vrije dressuur, de levade, spannen m.i. de kroon. Een gecou peerde staart komt éénmaal voor in 1938; wel zien we in een vrij beperkt gebied de staart opgeknoopt. Verreweg het talrijkst zijn paarden in verheven stap, meestal met hoofdstel, teugel om de nek liggend en een schabrak op de rug.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 19