Honderden stenen paarden 136 WIE HET KLEINE NIET EERT... DOOR G. BOEREMA Aan talrijke boerderijen in het noorden van Groningen komt een versiering voor, die het stellig verdient nader onder de aandacht te worden gebracht. Het zijn in relief uitgevoerde dierfiguren, die door de steenhouwer zijn aangebracht op sluitstenen in de gemetselde korfboog boven de deuren. Deze stenen vervullen een dubbele taak. Zij helpen de draagkracht van de boog verster ken en zij zijn een speels versieringselement in de vlakke gevel. Veelal zijn ook de ramen in de gevel boogvormig, zij het met een rondboog, afgedekt. Gedurende welk tijd perk de zandstenen sluitstenen precies zijn toegepast is (nog) niet bekend. Wèl is zeker, dat zij lange tijd zijn gebruikt voor het aan brengen van initialen, jaartallen, dierfiguren (en) (of) korenschoven. STREEKGEWOONTE Gevelstenen komen voor in allerlei vorm en afmeting. Waarom verdienen deze bijzonde re aandacht? Me dunkt omdat ze een eigen streekgewoonte weerspiegelen en door hun vorm tot een specifieke kleinkunst hebben geleid. Naar de belijning van het metselwerk zijn de boven- en onderkant van de sluitste nen licht gebogen, de zijkanten zijn schuin gezaagd ter aansluiting zijwaarts op het met selwerk. Hierdoor ontstaat een inklemming in de draagboog boven de deuropening. Het voorvlak heeft een eigen, beperkte vorm. De vulling hiervan met een dierfiguur vraagt een eigen oplossing. Lang niet alle hebben tot een kunstwerk geleid, maar er zijn vele zeer verdienstelijke werkstukjes af geleverd. NOORD GRONINGEN Waar komen ze voor? Met uitzondering van een enkele 'emigrant' vinden we ze in Gro ningen ten noorden van de weg Groningen- Leeuwarden en ten noorden van het Dam- sterdiep. In het Westerkwartier zijn ze vrij schaars. In de weidegebieden, waar de deu ren meer in rechthoekige houten kozijnen zijn gevat, komen ze uiteraard ook minder voor. In de akkerbouwstreek langs de hele noordkust, waar de bedoelde bouwwijze vrijwel algemeen was, zijn ze talrijk. Is er meer over geschreven? Mij zijn slechts af beeldingen bekend. Op een gekleurde plaat, ontworpen door Johan Dijkstra, ter propage ring van behoud van het Groninger Land schap, komt een staldeur met een paardje voor. In het gedenkboek van de Noorder Afdeling (landbouwver. met Usquert als vergader plaats) uitgegeven bij het 100-jarig bestaan in 1952 staan een paar foto's. 370 PAARDEN Een verkenning met het fototoestel, onder nomen in 1982, leverde opnamen op van ongeveer 370 stenen met een paardefiguur. Zij zitten (nog steeds) in de muren, maar dikwijls niet meer op de oorspronkelijke plek. We ontmoetten enkele losse stenen, terwijl van een paar exemplaren wel een foto bestaat maar niet bekend is of, dan wel waar, de steen nog bestaat. Er zijn 56 vaste en losse koeien vereeuwigd, 27 schapen, vier vaste en vier losse varkens. Eén steen toonde een ploeg, zoals die in het begin van de vorige eeuw in gebruik was. Dezelfde ploeg komt op grafstenen voor op de begraafplaats van Pieterburen. DATERING MOEILIJK Wanneer en waar de beeldhouwwerkjes zijn gemaakt is slechts zeer ten dele bekend. En kele mede uitgehouwen jaartallen geven een aanduiding voor de ouderdom. Stijl vergelij king leert soms iets over de leeftijd. Wan neer er een Groninger warmbloedpaard van de dertiger jaren is weergegeven moet de steen in die periode zijn bewerkt. Soms kan ook de uitmonstering helpen. In 1982 heeft de steenhouwerij Veenstra te Uithuizermeeden twee reliëfs in marmer uit gevoerd. Het zijn geen sluitstenen, maar de uitvoering zowel als de bestelling stoelen op het oude gebruik. In 1938 zijn bij een ver nieuwing te Oldehove twee rechthoekige ste nen geleverd door de steenhouwer Poel te Den Andel. De voorstellingen zijn een schaap en een korenschoof. Rond de eeuwwisseling vallen een paar er ven op, waar de vorm van de bouw naar oud gebruik is gevolgd; de sluitstenen zijn aan- wezig, maar de versiering ontbreekt. Het gaat hier om Ranum; De Wieben te Pieterbu ren; Groot Hoysum te Warffum. In de beide laatste gevallen zijn oude stenen later her plaatst. Van drie boerderijen, waarvan het bouwjaar bekend is, terwijl ook de bouw plaats voordien geen boerenerf was, zijn wel de versierde stenen aanwezig, resp. bew aard. Gezien het metselwerk en de 'passen de' stenen mag worden aangenomen, dat het beeldhouwwerk van het betreffende jaar is. Het zijn de boerderijen:. Dwarsweg 28, Ui thuizermeeden van 1877, Dijksterweg 44, Kloosterburen van hetzelfde jaar en Usquer- derweg 18Rottum van 1891Interessant is de losse steen te Baflo, waar aan de achter- Met foto's moge een en ander nog iets duidelijker worden. De achterge vel van de boerderij te Tinallinge, Abbeweersterweg 2, (foto 1), is we liswaar iets gewijzigd, maar toont al le sluitstenen; er is geen dakgoot; de hoekafwerking van de gevel is type rend. De rechthoekige, in hout gevat te luiken op de zolder boven de paar- destal detoneren. De staldeur aan de Dijksterweg 20, Kloosterburen (foto 2) dateert ver moedelijk van omstreeks 1800. Enig is, dat in de roedeverdeling van het raam erboven de godsdienstige over tuiging van de eigenaar is uitgedrukt. Dit paard noem ik springend. Het staande paard (foto 3) lijkt mij duidelijk van het Gambo-type te zijn. Hij is zo fors, dat hij over de randen is uitgedijd. De koetsier met zijn onrustig, juist van de stal gehaalde paard (foto 4) siert een grafsteen op het kerkhof te Maarhuizen. De steen, vroeger op Dorre Ven, die als voorbeeld diende, is nu spoorloos. Een tweede gelijk soortig stuk is te zeer verweerd voor reproductie, maar toont aan, dat de kleding van de koetsier 18de-eeuws is. Het paard met zadel en stijgbeugel (foto 5) neemt een eigen plaats in (cavalerie 19de-eeuw?). Het grootst in aantal zijn paarden in stap met teugel en schabrak, waarvan hier een voorbeeld (foto 6). Eén steen zonder beschildering (foto 7), waarbij het gedetailleerde werk van de steenhouwer tot zijn recht komt. Kunsthistorici leren ons dat se dert de klassieke oudheid beelden kleurrijk werden overdekt. Er is dus niets nieuws onder de zon, maar een ogenblik aandacht voor de goede zorg van de beeldhouwer is zeker op zijn plaats. Het toevoegsel van de huis schilder heeft overigens veel stenen voor verwering gespaard. Stelt de ruiter te paard een pastoor voor? Aan de Dorpsweg te Garmerswolde (foto 8) is dit sierlijk stuk te zien. Een steen met dezelfde beelding is te vin den te Westeremden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 18