Architectuur- onderzoek in Hilversum 105 de architectuur te kunnen betrekken in het ruimtelijke ordeningsbeleid. - als uitgangspunt voor een monumentenbe leid. PLEIDOOI VOOR BEHOUD VAN KARAKTERISTIEK! De vestingbouw en de gouden eeuw gingen aan het heidedorp voorbij. In 1766 brandde het bovendien af. Een grote uitbreiding onderging Hilversum na het midden van de 19de eeuw, waarbij prachtige villawijken en landgoederen werden aangelegd. Ook in het begin van deze eeuw kreeg het dorp een grote impuls, toen qua aanleg en architectuur vermaarde arbeiders wijken tot stand kwamen in dit voor de tapijtindustrie belangrijke centrum. Veel van de villa's en andere voor het historische beeld belangrijke gebouwen zijn inmiddels gesloopt; niettemin deed Hilversum in 1969 aan het Ministerie van CRM het voorstel een aantal panden onder rijksbescherming te brengen: het werden er vier. In 1973 stelde de stedebouwkundige dienst voor het kerngebied een concept monumentenlijst samen. Voorge steld werd het aantal rijksmonumenten met drie uit te breiden en 50 panden op een gemeentelijke monumentenlijst te zetten. Een jaar later kwam de gemeentelijke monumenten verordening. Een op grond van die gemeentelijke verorde ning ingestelde monumentencommissie bracht in 1978 een stimulerende nota uit. In deze nota werd aandacht gevraagd voor de 'kleine monumenten'; vanwege hun culture le waarde als facet van het milieu. Voor een monumentenbeleid zou een richtlijnenplan moeten worden opgesteld, waarbij de burge rij betrokken zou moeten worden om de her- inneringswaarde van het verleden levend te houden. Ook werd in deze nota een beelddocumenta- tie aanbevolen. Het beleidsprogramma van de Raad voor 1978-1982 speelde daarop in: uitgangspunt voor het monumentenbeleid zou zijn het handhaven van de herkenbaar heid en identiteit; evaluatie van het bestaan de beleid moest plaats hebben. Het in 1982 door de Raad vastgestelde Struc tuurplan voor de bebouwde kom houdt reke ning met genoemd beleidsprogramma: geïn troduceerd werd het begrip 'waardevolle dorps- en buurtgezichten', een begrip met een plaatselijke betekenis. EIGEN VERANTWOORDELIJKHEID BE VOLKING Crisissituatie en bezuinigingen lijken ongun stig voor het behoud van cultureel erfgoed. Naast de verworvenheden ontstaan nieuwe onzekerheden, maar daaruit groeit wel een toenemende behoefte aan herkenbaarheid van leef- en woonomgeving. Ook komt er meer aandacht vóór de historie en voor be houd van eigen karakter van dorp en stad. Zelfwerkzaamheid en eigen verantwoorde lijkheid nemen toe. En misschien worden restauraties mogelijk door werklozen met be houd van uitkering. Decentralisatie van mo numentenzorg zal regionale en lokale taken vergroten. De Vereniging van Vrienden van het Gooi draagt zorg voor natuur en milieu en heeft een toenemende belangstelling voor het behoud van cultuurwaarden. De Stich ting Tussen Vecht en Eem streeft naar het behoud van waardevolle terreinen en gebou wen in de regio. De Hilversumse historische kring 'Albertus Perk' komt op voor de mo numentenzorg en het respect voor het verle den in Hilversum. Daarnaast is er de Dudok- stichting die bij de gebruikers van zijn ge bouwen en de bevolking begrip wil opwek ken voor Dudok's visie. De in 1981 opge richte stichting 'Hilversum PAS OP' wil het behoud van historisch en architectonisch be langrijke gebouwen veilig stellen; zowel ad viserend als daadwerkelijk door aankoop en door restauratie. EEN ARCHITECTUURONDERZOEK In 1980 gaven B en W van Hilversum op dracht aan het stedebouwkundig bureau ir F. J. Zand voort een onderzoek te doen naar de architectonische betekenis van de bebou wing. Doel was het verkrijgen van gegevens: - om de verscheidenheid en samenhang van CRITERIA In maart 1983 is een rapport uitgebracht. Het omvat vooral een gesystematiseerde inventa rislijst. Voor de selectie en waardering wer den criteria gehanteerd: - oriëntatie, per pand de aansluiting op het wegen patroon en de omgeving per complex de eenheid in stedebouw, beplanting en architectuur - architectonische stroming, de architecto nische herkenbaarheid - gaafheid, de oorspronkelijke bedoeling van de architect - historisch kader, de voor Hilversum be langrijke historische periode - representatie, de mate van voorkomen. BIJNA 200 OBJECTEN Geselecteerd werden 191 objecten. De hoog ste categorie is die die in bijzondere mate het gezicht van Hilversum bepaalt; de midden categorie die van het karakter van de deelge bieden; die in categorie drie zijn van beteke nis voor de identiteit van wijken en straten. Per deelgebied werden panden en complexen gedetailleerd behandeld. Het is te betreuren, dat de beperking van het budget geen betere behandeling toeliet van de sociaaleconomische, sociaalculturele en ruimtelijke ontwikkeling van Hilversum. De samenhang tussen de geomorfologische gesteldheid en de maatschappelijke ontwik keling en de aard en situering der bebouwing komt daardoor onvoldoende uit de verf. Veel van de oude eenvoudige dorpsbebou- Boerderij op de hoek Zon en Maanstraat -Langestraat, herinnering aan het agrarische verleden van Hilversum.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 9