Europa Nostra in Athene (WW Over de Heemschut werkplaats - Kampen wordt verslag uitgebracht in het septembernummer. 122 Europa Nostra, de internationale federatie van instellingen die tot doel hebben het cul tureel erfgoed in Europa te beschermen, heeft in april jl. haar Jaarlijkse Algemene Vergadering in Athene gehouden. Deze vergadering had een heel ander karak ter dan gebruikelijk in de precies twintig jaar van het bestaan van Europa Nostra, door de afwezigheid van zijn president, Lord Duncan Sandys. Reeds jarenlang, vervulde deze voor Europa Nostra de functie van 'General Rap porteur' bij de Raad van Europa met betrek king tot het architectonisch erfgoed. Het bleek dat in verband met zijn gezondheids toestand rekening moest worden gehouden met zijn aftreden, c.q. opvolging. Ook de vertrouwde figuur van de directeur, Miss Freda Smith, moest wegens ernstige ziekte worden gemist. Helaas werd inmiddels be richt ontvangen van haar overlijden. Een an der groot probleem vormt de nijpende finan ciële situatie die alle deelnemers aan de ver gadering met zorg vervulde en waarover in alle openheid werd gesproken, zodat vanuit alle aangesloten landen in de komende maanden gewerkt kan worden aan mogelijke verbeteringen van deze situatie. Zonder een ingrijpen op korte termijn zou er wel eens geen 'future for the past' van Europa Nostra kunnen zijn. ONASS1SPR1JS VOOR EUROPA NOSTRA In de sfeervolle omgeving van het uit 1870 daterend oude Parlementsgebouw te Athene werden, als een der hoogtepunten van de Jaarlijkse Vergadering van Europa Nostra, enige prijzen uitgereikt door de Griekse pre sident Karamanlis, die toegekend waren door de Alexander Onassis Prize Benefit Foundation aan instellingen en personen die zich hebben onderscheiden voor hun bijdra gen aan de oplossing van ecologische en milieuproblemen. Tezamen ontvingen de z.g. Olympia Prijs: - Lord Duncan Sandys (in zijn afwezigheid Lady Duncan Sandys) voor het streven naar behoud van het architectonisch erfgoed in Europa, zowel in stad als land. - Prins Sadruddin Aga Khan, die o.m. proe ven deed met installaties t.b.v. landbouw methodes in de derde wereld-landen. Deze richtte de z.g. 'Bellerive-group' op waarin wetenschappers, politici, ambtenaren econo men enz. zijn opgenomen met het doel b.v. ten aanzien van kernenergie-problemen met al zijn tegenstellingen een basis van onder ling begrip te kweken. EUROPA NOSTRA AWARDS UITGE REIKT Europa Nostra reikt jaarlijks een aantal me dailles en diploma's uit, daartoe in staat ge steld door Franklin Trust Ltd. te Londen, ontwerper van de onderscheidingen. Een van de vijf medaillewinnaars was Griekenland voor de grootscheepse restauratie- en reno vatie-programma's van de wijk Plaka in Athene. De onderscheiding werd overhan digd aan Prof. D. A. Zivas en Dr. J. Dima- copoulos voor hun aandeel in de redding van Plaka. Diploma's werden toegekend aan 25 projec ten in 15 landen waaronder Nederland. Hier was het gemeentebestuur van Zwolle de win naar wegens de uitstekende wijze waarop historische elementen zijn behouden bij de aanpassing van vervallen gebouwen aan een nieuwe bestemming. DE REDDING VAN PLAKA Enige artikelen over de redding van Plaka in het blad 'Monumentum', the International Journal of Architectural Conservation, geven hierover enig inzicht. Aangezien het tweede artikel eerst onlangs werd gepubliceerd zal het reeds voor dit nummer samengevatte eerste artikel nu niet worden opgenomen, maar tezamen met dit tweede artikel in de volgende 'Heemschut' verschijnen. P. A. H.-B. Raad van Europa In het hebben van een uitstekend functione rende Dienst Voorlichting onderscheidt de Nederlandse Rijksdienst voor de Monumen tenzorg zich van de 21 lidstaten van de Raad van Europa tijdens een werkbezoek dat 16 nationale correspondenten van 16 tot 20 mei brachten aan ons land op uitnodiging van WVC (vroeger CRM). Naar aanleiding van het informatiesysteem over monumentenzorg zowel naar het pu bliek als naar de media en de politici dat door het hoofd van de afdeling Voorlichting, de heer A. P. Smaal aan de hand van vele bro chures en uitgaven, alsmede op grond van aangetoonde werkwijzen, werd gepresen teerd, kwamen de correspondenten tot enige belangrijke besluiten: - Iedere correspondent zal bewerkstelligen dat een schema van het in zijn/haar land vigerend informatiebeleid naar het Secretari aat van de Raad van Europa wordt gezonden om als basis te dienen voor een gezamenlijke publicatie. - Bevorderd zal worden het inzenden van informatieve nationale publicaties ook in an dere dan de officieel in Straatsburg gebruikte talen, om zonodig te kunnen worden uitge wisseld. - Geijverd zal worden om in ieder land be staande informatie-systemen te activeren. - Het secretariaat van de Raad van Europa zal worden verzocht een permanente staf aan te stellen ten behoeve van het corresponden- tennet dat als zodanig kan bevorderen de uitwisseling van beschikbare kennis van am bachten, materialen en technieken, alsmede het creëren van grotere eenheid en techni sche benamingen en archiefsystemen. - Daarvoor is vereist dat de nodige maatre gelen worden genomen om een snelle verbe tering van de situatie in ieder land te berei ken, zowel t.a.v. de aanstelling van voor hun taak berekende personen als voor het navol gen van een werkwijze zoals die in Neder land bestaat. - Een belangrijk hulpmiddel daartoe vor men het Bulletin 'Future for the past' en een uit te geven Nieuwsbrief, zodat het regelma tig verschijnen van beide moet worden nage streefd. Op deze wijze zullen ook gezamen lijke problemen zoals b.v. aantasting van materialen door milieuverontreiniging, con servering van gebrandschilderd glas, conser vering van hout in monumenten enz. kunnen worden aangepakt. Teneinde deze ontwikkelingen, zo belangrijk voor behoud van het cultureel erfgoed, goed te volgen was 'Europa Nostra' de federatie van particuliere instellingen in diverse lan den van Europa die zich bezig houden met monumentenbescherming, uitgenodigd het werkbezoek bij te wonen. Immers zowel bij de Raad van Europa als bij 'Europa Nostra' leeft een groeiend besef dat met het teruglopen van de financiële midde len een goede communicatie tussen overhe den en particulier initiatief onontbeerlijk is. Door 'Europa Nostra' was Heemschut, als lid aangesloten bij deze federatie, aange zocht om als observer aanwezig te zijn. P. A. H.-B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 26